fbpx

Що потрібно робити на Водохреща: традиції, звичаї та прикмети

Хрещення Господнє – християнське свято, багате традиціями, звичаями і прикметами. Цей день знаменує кінець Різдвяних Святок, які проходять в період з 7 по 19 січня. Головним святковим обрядом є купання в ополонці. Навіть незважаючи на морозну погоду, на Водохреща біля водойм збираються натовпи охочих зануритися в святу воду. Хрещення починають святкувати ввечері 18 січня. Вечір цього дня носить назву Надвечір’я Богоявлення.

Історія виникнення свята сягає корінням в далеке минуле, коли відбулося Хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем. У Біблії говориться про те, що в момент хрещення на Ісуса зійшов Святий дух у вигляді голуба, і одночасно голос з небес проголосив про те, що Ісус – Син Божий. Саме тому Хрещення називають також святом Богоявлення. Звичаї на Водохреща Напередодні, а також в день свята Хрещення, склався звичай на водоймах і в храмах здійснювати освячення води. Вода, яка була освячена в цей день – найбільша святиня, здатна зцілити душу і тіло. Її намагаються зберегти протягом усього року, освячуючи по потребі речі, приймаючи її як ліки під час хвороби.

У наших предків існувала маса звичаїв, які обов’язково виконувалися кожною сім’єю і в кожному будинку. Наприклад, ось такий звичай, пов’язаний зі святою водою: у господині в хаті був особливий глечик, який використовувався тільки для збору лише хрещенської води, у нього збирали сніг у день свята, а після того, як він ставав водою – відносили в льох і застосовували весь рік у разі різних хвороб.

Існує безліч водохресних традицій і обрядів, що склалися за довгі тисячоліття. Однією з найпопулярніших і відомих традицій є приготування святкової куті з рису або пшениці з додаванням родзинок, меду, кураги і чорносливу. Всі члени сім’ї сідали за великим святковим столом, на якому були присутні кутя, узвар, вареники, млинці, здоба, страви з риби, каші, і разом чекали появи першої зірки на небосхилі. Тільки після цього можна було розговітися, адже перед Хрещенням необхідно було дотримуватися суворого посту.

Звичайно, головною традицією є водне хрещення. Вода освячувалася в криницях і джерелах, а якщо не було такої можливості, то в стінах храму. Цей обряд проводиться і в наші дні. Священик опускає в спеціальну ополонку хрест. Ополонка носить назву “йордань”, а освячена в ній вода – “велика агиаса”, що означає велика святиня. Вірять у те, що ця вода є такою ж чудодійною і святою, як і вода Йордану, в яку входив Ісус.

Також стало всенародною традицією купання на Хрещення. Особливо часто біля ополонок можна зустріти людей, що страждають якими-небудь захворюваннями, які вірять у своє зцілення чудодійною водою. Крім того, тим, хто вбирався і переодягався під час святкування Нового року, також слід зануритися у святу воду, щоб очиститися від гріха. У дворах храмів можна побачити довгі черги з людей, бажаючих освятити воду. Однак ті, хто не зміг прийти на службу з якихось причин може набрати воду з будь-якого водоймища в водохресну ніч. Вважається, що у всіх джерелах в цей час вода набирає свою цілющу силу.

Прикмети на Водохреща. Вважається, що прикмети, помічені на Водохреща 19 січня – найвірніші. Наприклад: Якщо у цей день стоїть ясна погода і мороз, то літом слід чекати засухи, а якщо сніжна і похмура, то рясний урожай. Якщо під повний місяць відбудеться Богоявлення, то може статися великий розлив, а якщо чути частий гавкіт собак – до великої кількості дичини. У водохресний полудень люди дивилися в небо – якщо на ньому були сині хмари, то вірили в урожайний рік.

Дуже багато водохресних прикмет пов’язано з погодою, адже наші предки дуже залежали від сил природи. Наприклад, існувала така прикмета: якщо в день хрещення повний місяць, то весь січень слід очікувати таку погоду, яка була наступні три дні після свята. Так, якщо небо було ясне й безхмарне, то і до кінця місяця вона буде морозною і ясною. Якщо ж іде дощ, то до кінця січня буде хмарно і дощитиме.

Читайте також: Скільки коштує виростити дитину в Канаді

Джерело.

You cannot copy content of this page