fbpx

Оптимальна тривалість сну для дітей різного віку

Відомо, що сон є однією з базових потреб організму. Уві сні нервова система та органи відпочивають, а інформація, накопичена впродовж дня, переходить у довготривалу пам’ять. Тому зовсім не дивно, що для дітей сон має навіть більше значення, ніж для дорослих: адже вони щодня пізнають та опановують нове, а значить, і відпочинку, і часу для обробки інформації їм треба більше, пише sittersglobal

Нижче наведені дані тривалості сну в дітей є орієнтовними – одним необхідно провести в ліжку на кілька годин довше, інші мають прекрасне самопочуття та гармонійно розвиваються, коли сплять менше, ніж їхні ровесники. Тож не варто всіма способами присипляти малюка або будити його, якщо ви виявили, що він спить менше або більше норми.

Читайте також: Лікарі назвали найкориснішу позу для сну

Пам’ятайте, всі діти різні – можливо, із вашого малюка виросте Наполеон (спав 4 години на добу) або Ейнштейн (спав 12 годин). Або й узагалі Сальвадор Далі – він практично не спав.

Новонароджений. Проводить уві сні 17-22 години на добу, прокидаючись лише для того, аби поїсти. А батькам треба ловити ці моменти, щоби також поміняти підгузки, скупати малюка, одягнути його для прогулянки, зробити легку гімнастику, влаштувати повітряні ванни…

1 місяць. Близько 17-19 годин. Малюк розрізняє день і ніч, часто спить вночі міцніше і довшими відрізками.

2 місяці. Близько 15-17 годин. Немовля спілкується більше, довше і захопленіше грається, довго спить вночі і кілька разів вдень. Режиму сну і годувань, як правило, ще немає.

3 місяці. 15-16 годин. Деякі дітки в цьому віці спромагаються спати вночі безпробудно до 6-7 годин. Потроху виробляється певний графік.

6 місяців. 14-15 годин. На ніч припадає більша частина сну (9-10 годин), решту малюк досипає вдень. Одні дітки сплять вдень 2 рази, інші – 4. Перший денний сон найчастіше настає через 1-2 години після ранкового пробудження.

9 місяців. 14-15 годин. Малята сплять близько 11 годин вночі та засинають в першій половині дня та після обіду на 1,5-2 години. Майже 80% малюків спить вночі 8 і більше годин, не прокидаючись для годування.

1 рік. 14 годин. Більшість однорічок сплять вночі біля 11 годин та вдень два рази по 1-1,5 години.

1,5 роки. 13-14 годин. В цьому віці малята уже переважно не лягають до обіду, а лише після. Вночі сплять по 11-12 годин, деякі дітки безпробудно.

2 роки. 11-14 годин. Нічний сон триває 10-12 годин. Вдень – один сон після обіду. В цьому віці дітки можуть запросто вилізти з ліжка і піти гратися, якщо не хочуть спати.

3 роки. 10-13 годин. Деякі дітлахи припиняють лягати вдень взагалі. Натомість нічний сон може стати трохи довшим. Більшість малюків до 3 років отримують справжнє ліжко замість маленького дитячого ліжечка.

4-5 років. 10-13 годин. Більшість діток вже не спить вдень у такому віці. Деякі малюки, які відвідують садочок, гуртки або секції, можуть втомлюватися або перенасичуватися емоціями і тому лягають ввечері раніше, ніж укладалися зазвичай.

6-9 років. 9-12 годин. Майже ніхто з діток такого віку вже не лягає подрімати вдень.

8-12 років. 10-11 годин щодоби необхідно організму для відновлення сил.

Старше 12 років. Підлітки потребують не менше 8 годин сну на добу, інакше їхня працездатність падає на третину, а поріг емоційної стабільності катастрофічно знижується.

Деякі стани, пов’язані зі сном, викликають занепокоєння батьків. Плач, схлипування, хникання крізь сон є нормальними явищами в дітей. Вони мають місце під час короткої фази сну, коли дитина бачить сновидіння. Можуть траплятися частіше, коли маля днями опановує нові навички (сидіння, повзання, тощо) – тоді емоційне збудження та відповідь нервової системи даються взнаки вночі.

Ні в якому разі не можна лишати дитину плакати, але і брати на руки при першому ж звуці так само не бажано – адже ви не даєте можливості маляті навчитися самозаспокоюватися і спокійно спати далі. Взагалі дітям (як і дорослим) властиво прокидатися при переході з одної фази сну в іншу, а це трапляється у грудних діток кожні 40-60 хвилин. Під час зміни фаз можливе здригування – це пов’язано з незрілістю гальмівних механізмів нервової системи і більш яскраво проявляється у менших малюків.

Читайте також: Продукти, які помилково вважають корисними для здоров’я

Про розлади сну слід говорити в тому випадку, коли в дитини є явні труднощі з засинанням. Вони часто спричинені неправильною організацією режиму сну та вечірнього ритуалу, внаслідок чого дитя стає залежним від зовнішніх факторів – заколисування, монотонного співу, білого шуму, тощо.

Ці хитрощі хоч і можуть бути корисними, та їхнє постійне застосування не сприяє тому, щоб дитячий організм навчився засинати сам, без сторонньої допомоги. Розладом сну вважають і стани, коли дитина спить значно менше середнього часу, при цьому вона неспокійна, млява або, навпаки, гіперактивна. В цьому випадку краще проконсультуватися з невропатологом.

You cannot copy content of this page