fbpx
Технології
Небезпека від лікарських аналогів

Дорогі, але популярні препарати найбільш активно пропагуються засобами масової інформації, вони весь час на слуху і нерідко люди вибираючи їх, роблять не зовсім самостійний вибір. Однак, велика частина цих дорогих препаратів мають аналоги, які нерідко є більш дешевими, і часто не поступаються в ефективності.

Аналог може мати і іншу діючу речовину, але його лікувальний ефект повинен бути аналогічним. Інша справа синонім, який має ту саму діючу речовину. Насправді це той же засіб, але з іншою назвою. І всі відмінності в якості ліків тут слід відносити на рахунок компанії-виробника.

Іншими словами існує ймовірність заощадити значну суму на заміні дорогого препарату дешевим. Особливо, це стосується засобів, що приймаються тривалими курсами.

Однак, це зовсім не означає, що заміну препарату можна призначати самостійно. Особливо трансплантологи категорично проти самовільного заміщення препаратів спеціально призначених лікарем. Це відноситься до препаратів, призначених для придушення відторгнення органів імунною системою і які повинна приймати людина вже після операції. Те ж обмеження стосується і серйозних ліків, що стимулюють або підвищують імунітет.

Іншими словами, якщо ліки, які ви бажаєте замінити, не відноситься до області лікування нежиті, розладу шлунка і т.д., не пробуйте знаходити їм заміну самостійно. Якщо ви обмежені в засобах, краще попросіть лікаря підібрати дешевший аналог.

Читайте також: ДЕШЕВI АНАЛОГИ ДОРОГИХ ЛІКІВ. МАЄ ЗНАТИ КОЖЕН!

Існує, до речі, правило, відповідно до якого лікарю пропонується вказувати в рецепті міжнародну назву лікарської речовини, а не конкретну назву, яке прив’язує хворого до виробника або, тим більше, реалізатора .

Однак, і тут є тонкощі. У конкретного антибіотика, наприклад, може бути набагато дешевший аналог. Але, не дивлячись на те, що в дорогому антибіотику ту саму діюча речовину, в складі може бути і спеціальна клавуланова кислота, що протидіє розвитку звикання мікробів до цього засобу. Якщо цей антибіотик вживається в перший раз, рекомендується вибрати препарат, до складу якого входить кислота. А вже потім можна переходити і на більш дешевий аналог.

Інший варіант, коли дорожчий антибіотик випускають у формі розчинних таблеток, а дешевший – нерозчинних. Якщо мова йде про лікування дитини, економити, мабуть, не варто. У всіх цих тонкощах вручу розібратися легше, однак, самостійно замінювати призначені препарати, враховуючи лише схожість діючих речовин і ціну, мабуть, не варто. Підвищена вартість «фірмових» медичних препаратів обумовлена не тільки потужними рекламними заходами, орієнтованими на їх просування. Іноземні фармацевтичні компанії мають великі бюджети на просування своїх препаратів. Активні діючі речовини, які є основним компонентом препаратів, в стані розробити і випробувати належним чином лише кілька основних фірм виробників. Після теоретичних розробок, що дозволяють відшукати потрібну лікувальну молекулу, в справу вступають технологи, які синтезують речовину, біологи і лікарі перевіряють безпеку і не токсичність препарату на початку на тваринах, а потім і на здорових добровольцях-людях. Випробування на хворих, це вже заключний етап. Це досить значні витрати, які включені в ціну, але в свою чергу вони і не дозволяють фірмі-розробнику випускати неякісну продукцію. Занадто великі будуть наступні втрати.

Чим небезпечні аналоги дорогих ліків

Інша справа – фірми, які виробляють засіб за ліцензією. Тут в гонитві за швидким прибутком можна ризикнути піти і на порушення технології, оскільки можливі репутаційні та комерційні втрати будуть значно менші.

За законом ще десять років новий препарат не дозволяється копіювати, цього має вистачити на повернення витрат, вкладених в розробку. Природно, всі ці роки оригінальний препарат, в зв’язку з відсутністю конкуренції, може продаватися досить дорого.

Копіюванням займаються компанії-генерики, але лише тоді, коли дія патенту закінчується. Тут з’являються вже власні назви, виникають дешеві аналоги дорогих препаратів, і відбувається це вже років 12-25. Дозволу на випуск генерика вже не потрібно. Клінічних досліджень в повному обсязі – також. Бувають і великі генерикові компанії, для яких репутація надзвичайно важлива, тому витрати на підтримку якості і на рекламу бренду досить великі. У зв’язку з цим брендовані генерики також не є дешевим товаром. Однак, тут закладена і деяка гарантія якості. Ці генерики гірша за оригінал, це, по суті, нововведення 20-річної давності. За цей час компанія вже розробила щось більш ефективне і має трохи менше побічних ефектів. Діюча речовина в оригіналу і дешевого аналога має бути однакова.

Так, індійський парацетамол і голландський «Панадол» мають одну діючу речовину. Але «Панадол» не дає ускладнень на печінку, характерних для парацетамолу. Трапляється, що при прийомі деяких генериків концентрація діючої речовини в крові значно нижче, ніж потрібно для ефекту. А коли приймають додаткову таблетку – можуть позначитися всі побічні ефекти, пов’язані з передозуванням.

А ось в ліках, в яких важлива швидкість впливу («сердечні», від гіпертонії) при неправильному підборі допоміжних речовин вони починають гірше всмоктуватися і розчинятися.

Оригінальні препарати, які розробляються провідними фармацевтичними концернами світу, мають свої аналоги в Європі і США. За кордоном лікарі спокійно призначають генерики, не побоюючись за здоров’я пацієнтів. Там вони відповідають оригіналам за трьома пунктами:
– хімічний склад;
– фармакокінетична відповідність;
– однакова ефективність.

А до препаратів, які розробляються, наприклад, в Росії чи Індії, вимоги набагато нижчі: увагу звертають лише на перший пункт. Другий дозволяє значні відхилення, а за третім пунктом відповідність взагалі не тестується.

Тому дешеві аналоги препаратів з найближчого зарубіжжя і країн третього світу можуть бути не тільки неефективні, але й небезпечні для здоров’я.

САМОЛІКУВАННЯ НЕБЕЗПЕЧНЕ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!

Джерело.

Реклама

Related Post