fbpx

Чому кашель у дітей є не ворогом, а другом, і чому його не можна занадто активно лікувати

Кашель часто з’являється через нежить, а лікувати його варто за допомогою лужної мінеральної води.

Дитячий кашель – одна з найчастіших проблем, які турбують батьків. Близько 60% дітей, які потрапляють на прийом до педіатра, мають різні його прояви. Але далеко не кожен кашель є приводом для посиленого лікування дитини. Більш того, лікувати його без виявлення причини небезпечно: неправильно вибрані ліки від кашлю можуть пригнічувати цей важливий рефлекс, що загрожує запущеною хворобою.

Наші експерти:

Сергій Макаров, лікар загальної практики

Світлана Горолевич, педіатр медичної мережі “Добробут”

НА ВАРТІ ЧИСТОТИ. “Кашель – це захисна реакція дихальних шляхів на різні “подразники”, – пояснює Світлана Горолевич. – Вони можуть бути неінфекційного походження (тютюновий дим, сухе повітря, чужорідне тіло) або інфекційного (віруси, бактерії, гриби). Рецептори, розташовані уздовж респіраторного тракту, “охороняють” слизову і починають позбуватися від чужорідного агента, рефлекторно виштовхуючи його з дихальних шляхів. Так само організм звільняється від слизу і мокротиння, що накопичується в дихальних шляхах в процесі запалення слизової через інфекцію”.

Образно кажучи, кашель – це механізм, покликаний підтримувати дихальні шляхи в чистоті. А значить, кашляти взагалі – це непогано. Інша справа, як саме кашляти, адже кашель буває різним.

ВАРІАНТ НОРМИ. “Кашльові поштовхи у дитини, так і у дорослого, у вигляді рідкісних покашлювань до 8-10 раз на добу без будь-яких інших проявів хвороби можна вважати нормою, оскільки запахи і пил, особливо в сухому приміщенні, викликають подразнення слизової оболонки, – говорить Світлана Горолевич. – Також нормальні покашлювання у немовлят 2-5 місяців в зв’язку з надмірною виробленням слини: травна система готується до прийому дорослої їжі, а дитина ще не навчилася ковтати слину рефлекторно. Набряк ясен при прорізуванні зубів у дітей першого року життя іноді провокує рясне виділення слини і, як наслідок, – кашель”. Такі стани не потребують лікування, тільки спостереження – щоб не пропустити момент, коли норму “підмінить” інша причина.

РІЗНІ ПРИЧИНИ. Якщо говорити про неінфекційні подразники, то, крім “поганого” повітря, яке можуть поліпшити лише батьки, є ряд підстав для візиту до лікаря. “У дітей нерідко зустрічається психогенний кашель, як прояв невротичних розладів. Також кашель може бути різновидом алергічної реакції. Іноді він провокується шлунково-стравохідним рефлюксом – коли вміст шлунка закидається назад в стравохід”, – говорить Світлана Горолевич. Окремою темою є знаходження сторонні предмети в дихальному шляху. “Дитина може вдихнути насіння, а потім кашляти днями і тижнями. Запідозрити аспірацію стороннього тіла можна за такою ознакою: кашель виникає на тлі загального благополуччя, раптово, і дуже інтенсивний.

Напади можуть з часом затихати, але кашель нікуди не зникне, поки організм не виштовхне чужорідне тіло, поки воно не обросте сполучною тканиною, або ж поки його не витягнуть фахівці”, – зазначає Макаров.

У списку інфекційних причин кашлю на першому місці стоїть ГРВІ.

“Найчастіше простудний кашель виникає через нежить, – пояснює Макаров. – Це називається синдром постназального стікання слизу: слиз, який виробляється в носоглотці, стікає по задній стінці глотки і провокує кашлеві поштовхи. Також буває постінфекційний кашель як залишкове явище перенесеної ГРВІ: після хвороби він може тривати кілька тижнів, йдучи на спад. Причиною тривалого кашлю у дітей може бути бронхіальна астма. Навіть коклюш (особливо у щеплених) може протікати в “стертій” формі – без надривних нападів, але у вигляді тривалого кашлю”.

САМОДІАГНОСТИКА

Ще до огляду у лікаря за характером кашлю батьки можуть припустити, що дитина хвора.
Поверхневий — запальний процес в області ротоглотки.

Уривчастий, гавкаючий — при ларингіті, коли страждає слизова гортані.

Грубий, нав’язливий, іноді супроводжується хворобливими відчуттями в області грудини, — трахеїт (запальний процес в області трахей).

Глибокий, з важким подихом, іноді зі свистом — бронхіт, який супроводжується бронхообструктивним синдромом.

ВИХІД: ЛІКУВАННЯ БЕЗ ФАНАТИЗМУ

При всьому арсеналі засобів від кашлю в наших аптеках лікуватися з їх допомогою можна тільки за призначенням лікаря. “Кашель – це захисний рефлекс, – нагадує Макаров. – Пригнічувати його за допомогою протикашльових препаратів варто, якщо кашель сухий, надсадний, болісний (наприклад, під час коклюшу). Він не несе корисного навантаження, але може погіршувати самопочуття, тому з ним треба боротися. Якщо ж кашель продуктивний і спрямований на видалення надлишку мокроти з дихальних шляхів, його пригнічувати небезпечно: мокрота буде накопичуватися, що може привести до ускладнень.

Що стосується відхаркувальних препаратів, то вони не лікують, а лише полегшують відходження в’язкого мокротиння. Умовно кажучи: якщо дитині потрібно було сім раз кашлянути, щоб відкашлятися, то з муколітик вона покашляє п’ять разів. Крім того, дітям до двох-трьох років призначати муколітики небажано: кашльовий рефлекс у них розвинений ще недостатньо добре”.

Кашлем можуть проявлятися різні захворювання, до лікування яких потрібен різний похід. Іноді можна взагалі обійтися без втручання: наприклад, постінфекційний кашель проходить сам по собі, а “постназального” зникає, як тільки закінчується нежить. А іноді необхідний цілий комплекс заходів.

“Якщо очевидно, що кашель простудного походження – він неінтенсивний і не завдає особливого дискомфорту, то можна обійтися теплим питтям, провітрюванням і зволоженням повітря. Якщо ж він супроводжується болями в грудях і утрудненим диханням у дитини, потрібно звертатися до лікаря, який визначить причину і буде на неї правильно впливати. Сиропом від кашлю не вплине на коклюш, пневмонію або туберкульоз, але можна “запустити” хворобу і відстрочити необхідне лікування”, – попереджає Макаров.

Якою б не була причина кашлю, батьки можуть полегшити малюкові процес одужання.

“Якщо дитина кашляє, забезпечте йому свіжий і вологе повітря в приміщенні і додатковий прийом рідини, – радить Світлана Горолевич. – Розрідженню в’язкого мокротиння сприяє лужне пиття: мінеральні води в теплому вигляді без газу, такі як “Лужанська”,”Поляна Квасова”, “Боржомі”. Зволоження – запорука швидкого одужання: якщо у вас немає зволожувача, покладіть мокрий рушник на батарею, розпилюйте воду в повітрі, проводьте вологе прибирання. Добре зволожують слизову інгаляції з фізіологічним розчином за допомогою небулайзера.

Однак лікарські препарати для небулайзерної терапії застосовуйте тільки після призначення лікаря. А ось ефективність народних методів (розтирання жиром, гірчичники) не доведена. Крім того, вони можуть бути шкідливі: жир перешкоджає “диханню” шкіри, а значить, ускладнює виведення токсинів з організму. Дія гірчиці агресивна: вона може викликати шкірні висипання, а також різкий спазм бронхів, набряк слизових оболонок дихальних шляхів”.

Читайте також:ТРИ МЕТОДИ САМОЛІКУВАННЯ, ПРО ЯКІ ПОТРІБНО ЗАБУТИ РАЗ І НАЗАВЖДИ

Джерело.

You cannot copy content of this page