fbpx
Саморозвиток
Заздрість. Ми заздримо, коли в когось є те, чого немає у нас. При цьому ми хочемо собі це: кар’єру, гроші, щасливі відносини

Нещодавно до мене звернулася клієнтка, котра не могла порадіти за успіхи своїх друзів. Вона хотіла б навчитися радіти, а не засмучуватись, коли у друзів трапляється щось хороше в житті. Добре, якщо ця конкуренція спонукає ставати кращою, але що робити, якщо вона пригнічує: «я гірша»?

Чому так відбувається?

Ми засмучуємося, бо створюємо та програємо у штучну конкуренцію з іншими. Порівняння як би допомагає самоствердитися (підвищити свою значущість), визначити хто в чому краще підвищити свою самооцінку.

1. Перша помилка такого підходу в тому, що ми порівнюємо якості особистості та робимо висновок по всій нашій особистості, узагальнюємо:

– вона красивіша, отже вона краща;

– він краще за мене публічно виступає, значить він кращий;

– у них більше грошей — отже, вони краще…

Але чи можете ви назвати «найкращу людину» так, щоб з вами погодилися всі? Такої немає. Завжди хтось буде в чомусь кращим, але це не означає, що ця людина найкраща у всьому.

2. Друга помилка в тому, що можна взяти “щось” в іншої людини, а на решту не звернути увагу.

Приклад:

– взяти «дітей», яких у нас немає, але не брати безсонні ночі та переживання, коли вони нездужають;

– взяти гроші, але не брати стрес їхнього заробітку, стрес від можливої ​​втрати грошей або втрату сенсу (коли гроші є, але нічого не радує);

– взяти «хлопця\дівчину», які є в інших, при цьому не брати обмеження свободи, сварки, які створюють відносини.

Що робити?

Запитайте себе: «Чи готовий я поміняти все своє життя на життя іншого? Чи не просто взяти щось одне не знаючи іншого, а поміняти життя на життя? Поміняти все своє минуле, свою зовнішність, батьків, друзів, школу, історію…

Можливо, це допоможе зрозуміти цінність того, що у вас є. Якщо не допоможе — тоді варто звернутися на особисту терапію.

Нагадайте, що наші шляхи ніяк не пов’язані з іншою людиною. Можливо, ми росли в одному оточенні, навчалися в одному класі, але є безліч інших факторів, які визначили нашу особистість.

Якщо порівнювати себе з іншою людиною, то важливо порівнювати виключно у всьому. Поставте собі питання: «Чи заздрю ​​я тому, що є в мене, але немає в іншого: недуги, стрес, депресія …?»

Закінчу свої думки фразою з книги Хагакуре — практичного та духовного керівництва самураїв: «Я не знаю, як перемагати інших, знаю, як перемагати себе». Порівнюйте себе із собою, а не з іншими!

Щоденник психотерапевта