fbpx
Дозвілля
Загадки Страсного тижня: Таємна Вечеря, зрада Іуди і зречення

Загадки Страсного тижня: Таємна Вечеря, зрада Іуди і зречення

Біблеїст пояснює деякі спірні місця глав Нового Завіту

Тайна Вечеря
У четвер Страсної седмиці (тижня) Церква згадує Таємну Вечерю – останню трапезу Ісуса Христа з апостолами перед його стражданнями.
Щороку в церкві перед Великоднем, на Страсній седмиці, читаються уривки з Євангелія про останні дні земного життя Христа. Біблеїст Ганна Шмаіна-Великанова пояснює деякі спірні місця глав Нового Завіту. Навіщо Господь проклинає фігове дерево? Чим прогнівили Його торговці в храмі? Хто був “улюблений учень” Ісуса, за матеріалами видання “Сьогодні

Підготовка до Тайної Вечері
Четвер розпочинаються з розмови, дивної, якщо не думати про конспірацію. Учні запитують: “Де хочеш, щоб ми приготували Тобі пасху?” (Мф.26:17), тобто пасхальну трапезу, що проводиться з особливих ритуалів. І Господь відповідає: “Підіть до міста, і стріне вас чоловік, що нестиме глек, слідуйте за ним” (Мк.14-13). Тобто коли побачите його, не треба кидатися з криками “Здрастуй!”, а треба тихо йти за ним і він приведе до вистеленої світлиці, вже готової. Що це за персонаж – людина, яка несе на голові глечик? Цілком можливо, що це ессен. Чому? У традиційному древньому східному суспільстві гендерні ролі були чітко закріплені. Уявити собі чоловіка, який пече шарлотку, в стародавній Іудеї абсолютно неможливо. Єдиним винятком були ессени. У статуті їх громади було набагато менше гендерних відмінностей. Чоловік, який несе на голові глечик, – дуже рідкісне явище. Господь впевнений, що іншого такого вони не зустрінуть, і цього знака їм буде досить. А з ессенами вже все домовлено заздалегідь. Це говорить про те, що ессени в Єрусалимі були дружні Христу і навіть дозволили йому влаштувати святкову трапезу на їх території. До речі, різниця в датах підтверджує цю версію – Великдень ессенів, можливо, була на день раніше, оскільки вони відкидали храмовий календар і храмові свята, таким чином можна пояснити розбіжність на один день.

Таємна вечеря
Увечері в четвер відбувається пасхальна трапеза – седер. Єдиний обряд, який відбувається вдома. В якомусь сенсі і тоді, і сьогодні ця трапеза допомагала євреям почуватися в повній мірі народом Божим. Родина, яка збиралася навколо пасхального ягня, здійснювала священнодійство. І це, звичайно, було найголовніше свято для родини, для друзів: переодягання, маски, інсценування результату, брали участь навіть діти; а щоб вони не заснули, їм обіцяли подарунки. Це абсолютно особлива захоплююча дія. Господь веде седер за звичайними правилами, але вносячи елементи нового, що було дозволено. Він вимовляє установчі слова, тому що під час такої трапези потрібно було все тлумачити – чому ми п’ємо це вино, чому ми їмо цей хліб. І він тлумачить. Залишаючись в рамках традиції, він повністю змінює її зсередини. Коли він говорить “агнець – це я” (= “це тіло Моє”), символ стає дійсністю, спокутування відбувається насправді.
У дитинстві мене страшно обтяжувало думка, як же вони не впізнали Юду, якщо Господь прямо відповідає на запитання Іоанна “той, кому я, умочивши, подам” (Ін.13:26). Тепер я можу відповісти: Господь вмочив і подав по шматку пасхального хліба – маци кожному. Він ламає мацу, умочає її в гірку зелень і роздає учасникам трапези – так робить ведучий седера за традицією. Тому відповідь не означає “такий-то”, він означає “один з вас”, “один з учасників седера”. Символічно це говорить про те, що Господь не відштовхує зрадника: він і його причащає, але той вибирає вчинити, як задумав. Юда йде в ніч.
Чому ж ніхто не звертає на це уваги? Іоанн пояснює, чому. Так, йти з пасхального седера – справа нечувана. Це приблизно як Новий рік у бабусі. Якщо вже ти прийшов, то ніщо не вибачає відходу з-за столу. За одним винятком: якщо, сівши за стіл, ти згадав, що нічого не дав убогим, то навіть якщо вже зірка на небі, все одно – встань, піди і дай. Це важливіше всього іншого. У Іуди грошовий ящик. Господь йому каже, “що робиш, роби швидше” (Ін.13:27). І всі розуміють так: “швидше, дай що-небудь жебракам! Біжи, поки ми не завершили свято!”

Гетсиманський сад
Близько опівночі в четвер пасхальної трапези за правилами закінчується і всі йдуть гуляти. Євангеліст Іоан саме тут розгортає свою основну розповідь. Саме в цей момент Господь повідомляє учням основний зміст Свого вчення. Він прощається з ними і дає їм нову заповідь любити один одного, говорить про Святого Духа, благословляє їх, встановлює Церква, обіцяє їм в світі скорботу, але й перемогу над світом (Ін.14-17). Вони йдуть до Гетсиманського саду. Місце було зручне для бесіди, і Господь любив туди ходити. Далі розмова відбувається по дорозі до Гефсиманії.
Є різниця в тому, як події бачаться синоптикам, і як вони бачаться Іоанну. У синоптиків все відбувається на загальний Великдень, а у Івана напередодні – днем раніше. Однак в обох випадках вони згодні, що наступним за п’ятницею днем була Велика Субота, субота, яка випадає на Великдень. Уявіть святкову атмосферу в Єрусалимі, коли сотні і сотні паломників стікаються до Храму. Храмова варта планує операцію із захоплення таким чином, щоб цього ніхто не бачив. Але починається все з входом Господнього до Єрусалима, починається з натовпом народу, яка вітає Христос. Виникає закономірне питання: куди поділися всі ці люди, коли Христа заарештовували? Однак недарма арешт відбувається пасхальної ночі. Всі люди вдома або гуляють у себе в саду або, якщо це паломники, об’єдналися з іншими родинами і святкують разом. Це та ніч в році, коли найменше шансів зустріти когось в громадському місці.
Подальші події: молитва, сон учнів, зрада Іуди, арешт – все це відбувається досить швидко.

Піт, як краплі крові
В Євангелії від Луки йдеться про те, що під час молитви піт його був як краплі крові (Лк.22:44). Це явище відоме медицині, але невідомі випадки, коли воно відбувалося б вночі, тому що воно пов’язане з зневодненням організму на спеці і з крайньою відсутністю вологи. Однак воно можливо, наприклад, в темряві тюремного вагонзаку, коли в’язням не дають пити кілька діб. Людина спочатку плаче, потім сльози закінчується і замість них виступає піт, забарвлений кров’ю. Але в прохолоді Гефсиманського саду, після чотирьох чаш вина (обов’язкових на Седер) зневоднення в звичайному сенсі бути не могло. Але можна собі уявити душевну напругу, про яку ми не маємо і поняття. Такий внутрішній жар, який дає ефект зневоднення, і євангеліст Лука, згідно з церковним переказом – лікар, розповідає про це.
Господь знову повертається до учнів, і тут же з’являється Іуда. Він подає знак. І це викликає подив, яке висловив і сам Христос, кажучи: “Я щодня був я з вами в храмі, навчаючи, і Мене не взяли мене” (Ін.18:48). На мій погляд, це говорить про те, що це не ті, хто слухав його бесіди. Це храмова варта і римляни. Особистість Христа була досить яскрава, не впізнати його було дуже важко. Вночі, при світлі смолоскипів і яскравому місяці (перший весняний повний місяць) неможливо не впізнати того, з ким ти днем вступив в запеклу суперечку.
Юда вітає його цілування (Мк.14:44). Таким було звичайне вітання на Великдень. Однак “цілування” – це також і словесне вітання. Тому можливо і те, що він просто сказав йому “здрастуй”, і те, що він Христа поцілував з конспіративних міркувань. Така конспірація говорить про те, що народ ніяк не схвалював цього. Ми читаємо, що арешт проводиться з дотриманням тих пересторог, які дотримувалися і за часів радянської влади – так що найближчі сусіди і то був не в курсі подій, тільки чули кроки.

Зречення Петра
Коли в Гефсиманському саду зав’язалася бійка, ми бачили згуртовану купку учнів, які всі як один були готові на смерть. Вони навіть взяли два мечі, але раптом розбіглися (Мк.14-50). При цьому жодних римських легіонів ми не бачимо. Бачить храмову варту, яку можна було прогнати або, відбиваючись, втекти. Але учнів повністю деморалізує поведінку Христа. Вони готові рубатися, особливо Петро; він навіть відсік вухо рабу первосвященика. Але Господь це вухо зцілює. І вони не розуміють, як слід діяти в цій ситуації. Він каже, щоб його взяли, а цих не чіпали. Значить, він хоче, щоб вони втекли і залишили його? Інакше він би сказав: “Прикривайте відхід, біжить до Галілеї, де нас не знайдуть!”. Можна собі уявити цю розгубленість, здивування, жах, коли вони бачать, що він відмовляється бути захищеним. Але водночас він повертається і дивиться на Петра (Лк.22:61). Значить, не хоче, щоб вони відреклися. Чого ж він хоче?
Можна припустити, що Петро весь час чекає на знак. Його вводить у двір “улюблений учень”. Традиція говорить про те, що це – Іоанн Зеведеїв. Однак, Іоанн – галілеянин, а ця людина знайома первосвященикові. Тобто, належить до єрусалимської знаті або до священиків або до вчених книжників. Як інакше він може бути знайомим первосвященикові? Петро ж безумовно галілеянин – його викриває мова. А улюбленого учня його мова не викриває. Він, коли входить, навіть просить за Петра, щоб і його пустили (Ін.18:16). Стало бути, він місцевий. Він безмовно присутній і не відрікається. А Петро, як ми пам’ятаємо, відрікшись тричі, виходить назовні і гірко плаче. Живий, неушкоджений, дезорієнтований.

Читайте також: ЯК ПРОЖИТИ СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ: КОЛИ НЕ МОЖНА ПЕКТИ ПАСКИ І ЧОМУ НЕ ПІЗНО ПОЧАТИ ПОСТИТИСЯ