fbpx

Які яйця кращі – білі чи коричневі?

У магазині ми звикли бачити курячі яйця з білою та коричневою шкаралупою, але її колір насправді різноманітніший.

Такі породи курей, як маран і вельзумер, несуть яйця червоно-коричневого кольору. Яйця порід араукана та амераукана блакитні та оливкові, а породи еггерс олив — бірюзові та навіть зелені. Колір шкаралупи визначається концентрацією та поєднанням двох пігментів – протопорфірину та білівердину і на поживність не впливає.

Цікаво, що, за даними Міжнародної комісії з яйців (IEC), жителі Ірану та Фінляндії, наприклад, віддають перевагу яйцям з білою шкаралупою, Австрії, Чехії та Угорщини — з коричневою. Але, незважаючи на колір, курячі яйця входять до топ-10 найкорисніших продуктів для людини.

Є, щоправда, нюанси. Відтінок забарвлення залежить від віку, індивідуальних особливостей, стану здоров’я та умов утримання курей-несучок.

Так, чим старша курка, тим більші яйця вона несе. При цьому маса яєць збільшується в основному за рахунок білка, а величина жовтка залишається незмінною. Маса шкаралупи майже не змінюється, тому що продуктивність шкаралупових залоз яйцеводи залишається колишньою, а значить, такі яйця не тільки більші, але й мають світліше забарвлення. Поживність і смак кращий у яєць молодих несучок.

Крім віку, на насиченість фарбування шкаралупи впливає гіпертермія (перегрівання тіла) птиці за температури повітря вище +26–28 °C. Можуть впливати технологічні стреси, до яких відносяться спалахи світла, різкі звуки, загазованість, перебої у годівлі та напуванні. Впливають також кормові отруєння та недостатній вміст у раціоні кальцію з мінеральних кормів (вапняк, крейда), вірусні недуги. Під впливом цих факторів шкаралупа світлішає, стає менш міцною, а самі яйця втрачають у поживності, білок розріджується.

Отже, вибираючи в магазині яйця, керуйтеся насамперед їхньою свіжістю — зберігати від моменту збору та сортування можна не більше 25 діб при температурі від 0 °С до +20 °С.

You cannot copy content of this page