fbpx
Саморозвиток
Як зимують їжачки?

Якщо ви коли-небудь замислювались над тим, куди зникають їжачки взимку, тоді ця стаття для вас.

Зима – непроста пора для всіх тварин, особливо у нашому кліматичному поясі, де вона часто буває лютою. Їжачки не є винятком, проте природа навчила їх переживати холодний період.

Дуже важливим для їжачків є вибір місця зимівлі, адже від нього залежатиме, чи вдасться перезимувати. Сигналом до підготовки є скорочення світлового дня і зниження температури, яке здебільшого проявляється у першій половині осені. Саме тоді їжачки починають підшуковувати собі “житло” для зимівлі. Для цього вони переважно обирають глибокі нори глибиною один метр, або й більше. Часто їжачки самі їх створюють. Їжачки по своїй природі є одинаками, і не люблять “компанії”.

Далі їжачок починає линяти, що є неабияк важливим, адже дозволяє змінити стару шкіру на нову,що більш пристосована до зимівлі. Ну і звичайно, щоб перезимувати потрібно стрімко набрати вагу, тому за місяць до впадання у сплячку їжачки перетворюються на справжніх ненажер. Вони їдять значно більше, ніж зазвичай, набирають жирову масу, і перетворюються на справжніх товстунів. Раціон їжаків під час періоду “наїдання” включає в себе різноманітних жуків, личинок, ящірок, жаб, черв’яків, змій, яйця птахів тощо.

Після того як їжачок “від’ївся”, він починає залягати в сплячку в нірці, яку приготував. Період залягання залежить від погодніх умов. Якщо осінь тепла, їжачків навіть можна зустріти в другій половині жовтня, але якщо осінь холодна, то вже навіть наприкінці вересня їх буде важко знайти.

Їжачки є хорошими маскувальниками, тому вхід до нірки знайти нелегко. Переважно їжачки закидають його сухим опалим листям.

Сплять вони згорнувшись у клубочок. Під час сплячки температура тіла їжака суттєво знижується (до +4-6° С), а вижити допомагає накопичений жир. Власне коли навесні їжачки прокидаються, то від їхньої маси залишається лише 50% від тієї, що була перед сплячкою. Найлегша зима для їжачків – це та, коли є багато снігу, адже він добре зберігає тепло у нірці.

Рання тепла весна, або дуже теплий місяць лютий вводять їжачків в оману, вони рано прокидаються, і не можуть собі знайти їжу. В таких умовах вони не виживають. Тому вчасний прихід весни для них є дуже важливим.