fbpx
Події
Як скористатися кредиткою під час відпочинку в Євросоюзі: все, що потрібно знати

Прості поради про те, як скористатися банківською картою за кордоном. Біометричний паспорт, страховка, квитки і платіжна карта – практично все, що знадобиться українцям для подорожі по Євросоюзу без віз. Нововведення набирає чинності вже 11 червня, пише “Сегодня”

Скільки брати з собою грошей? Один із критеріїв, за якими міграційна служба будь-якої країни впускає туристів – їх платоспроможність. При цьому кожна країна сама визначає, скільки грошей вистачить туристу. Наприклад, в Хорватії на один день потрібно не менше 100 євро, в Чехії і Португалії – 40 євро, а в Латвії – всього 18 євро.

Підтвердити платоспроможність допоможе банківська картка міжнародної платіжної системи. Європейці вже давно вважають за краще мати не готівку, а банківські карти: правоохоронці на кордоні не тільки перераховують банкноти, а й перевіряють банківський рахунок “гостя”.

Для цього, розповідає директор туристичної мережі Олег Кулик, правоохоронець може попросити туриста разом підійти до банкомату або банківського терміналу і перевірити рахунок. Ще один варіант – зателефонувати в банк і перевірити стан рахунку по телефону.

“Взагалі це не така вже й велика сума. Для подорожі в країни ЄС це всього лише кілька сотень євро. Краще брати з собою і готівку, і карту. Невідомо, чи зможе людина в будь-який момент розрахуватися карткою. У більшості закладів є можливість розрахуватися карткою , але не у всіх “, – відзначає експерт.

Також Олег Кулик радить брати з собою банкноти невеликим номіналом – здачі у продавця сувенірів з 500 євро може не виявитися.

Багато українців, відзначають банкіри, до цього часу не знають, що за кордоном розплачуватися за покупки можна навіть своєю зарплатною карткою.

Читайте також: Погашатимуть кредити українці по-новому: закон набуває чинності в червні

У ст. 6 Шенгенського кодексу про кордони також сказано: право на в’їзд мають туристи, які “можуть обґрунтувати мету і умови запланованого перебування і мають достатньо коштів для існування як на період запланованого перебування, так і для повернення в країну походження або транзиту до третьої країни, право на в’їзд в яку у них гарантовано є; або у них є можливість законно отримати такі кошти “.

Як пояснює юрист Олександр Плахотник, це означає, що прикордонник може попросити пояснити, з якою метою ви приїхали в країну, як будете повертатися, де будете жити. “Іноді можуть попросити підтвердити документально свої слова”, – пояснює юрист.

Олександр Плохотнік радить заздалегідь купити квиток назад і забронювати номер в готелі (або отримати запрошення від громадянина країни), в такому випадку у правоохоронців не буде приводів “зіпсувати” відпустку.

Що може підтвердити фінансову спроможність:

1. Компанії з достатньою кількістю коштів на рахунку

2. Готівка

3. Заброньований і оплачений номер у готелі і квитки

4. Гарантії від того, хто запросив в країну

При цьому варто враховувати, якщо розплачуватися гривневою карткою в закордонних магазинах – відбудеться автоматична безготівкова конвертація. Гривню конвертують, наприклад, в євро за курсом, який буде актуальним на цей день. Більшість банків за таку конвертацію стягують комісію – 1%.

Наприклад, згідно з офіційним курсом, 100 євро можна купити за 2949,6 гривні. Якщо купити щось на цю суму гривневою карткою з комісією за конвертацію в 1%, з карти списується 2979 гривень (2949,6 за саму покупку і майже 30 гривень за конвертацію). Є і спеціальні карти для мандрівників, при користуванні якими комісія за конвертацію не знімається.

Також варто враховувати, що в Україні діє обмеження на покупку валюти, яка стосується і оплати покупок гривневою карткою за кордоном. Витратити можна суму, еквівалентну не більше 150 тисячам гривень. А знімати з валютної карти можна суму еквівалентну 250 тисячам гривень в день.

Існують обмеження і для мандрівників, які планують брати на відпочинок готівку. Так, без декларування можна провести 10 тисяч євро (в еквіваленті). Якщо грошей більше, потрібно заповнити декларацію і показати довідку про те, що гроші були зняті з банківського рахунку протягом попередніх 30 днів.

Взяти з собою кілька карток. Досвідчені мандрівники радять додатково оформити валютну карту. Перед поїздкою розподілити між картами суму, яку плануєте витратити, розповідає Сергій Черненко.

Також Сергій Черненко радить зняти обмеження по платіжних операціях на карті. Вони є у багатьох банків. Зробити це можна за дзвінком в банк: потрібно буде назвати номер своєї картки, дату народження і місце прописки – обмеження з карти знімаються за кілька секунд.

Підключити СМС-банкінг до карт. Сергій Черненко також радить перед поїздкою за кордон звернутися в банк і підключити послугу СМС-оповіщення. Крім того, потрібно подзвонити своєму мобільному оператору і переконатися, що СМС будуть приходити за кордон.

При розрахунку пластиковою карткою намагайтеся не випускати картку з поля зору і в сумнівних ситуаціях розраховуйтесь готівкою, радять в банку. Якщо прийшла СМС про те, що з карти списалися кошти, які ви не знімали, потрібно негайно заблокувати карту і звернутися в банк.

Читайте також: З 20 червня в Україні заборонять так звані “безвідсоткові кредити”

Вивчити курси валют і комісію свого банку. Якщо користуватися гривневою карткою, і, наприклад, валюта розрахунку крони, в першу чергу відбудеться конвертація з гривні в долар, а потім, в день зняття коштів з рахунку, з долара в крони. Тому точний курс визначити складно.

Варто звернути увагу на розмір комісії за конвертацію. Якщо це більше 2%, варто подумати над тим, щоб скористатися карткою іншого банку. Щоб уникнути додаткової конвертацію в долар, валютну карту можна відкрити в євро. Однак попередньо варто порадитися зі своїм банком.

“У деяких банків може бути комісія за оплату в іншій валюті. Коли ви користуєтеся банкоматом за кордоном: пам’ятайте – є обмеження на зняття коштів, а комісія за видачу грошей може бути, наприклад, півтора відсотка від суми”, – відзначає Сергій Черненко.

Що ще потрібно знати. У Європейському союзі без віз можна буде перебувати не більше трьох місяців протягом півроку (правило 90/180). Якщо порушити цю умову, можна потрапити в Шенгенську інформаційну базу. Після цього можуть відмовити у в’їзді в будь-яку країну ЄС.