fbpx

Чому хopoнять на 3 день після смeрті: важливе значення третього, 9 і 40 дн

У видінні св. Макарію Александрійському ангел повідомив: кожна душа – благочестивої людини чи грішної – відчуває переляк через присутність страшних і грізних ангелів. Вона чує і розуміє наші ридання, але сама не може промовити жодного слова. Лякає її дальший шлях. Потім божественні сили стають проти нечистих духів, щоб подати добрі помисли, слова і діла душі, яка трепетно очікує свого присуду, пише firtka

Богоосвічені мужі стверджують: при останньому подихові людські діла немов зважуються – якщо правий бік візьме гору, то місце душі серед ангелів; якщо рівновага або ледь схиляється вліво – Бог у своїй великій милості рятує душу. Отже, від нас самих за благодаттю Божою залежить присуд душі після смeрті. Тому покаяння, сльози і добрі справи повинні супроводжувати нас безперервно, аби здобути вічне життя серед ангелів. Це є заодно відповіддю для тих, хто не сприймає вічності душі або відкладає добрі справи і каяття на завтра. А його може вже попросту не бути…

Праведну душу приймають святі ангели, оберігають і відводять у світле і радісне місце для вічного життя. Грішну ж душу зустрічають злі духи, котрим вона служила в земному житті безбоязно і тепер мусить з’єднатися з ними навічно. інколи Господь удостоює перед cмeртю святого Причастя не особливо благочестивих, позбавляючи їх від давніх гріхів. Раптову cмeрть посилає як один із засобів духовної покари для очищення гріхів юності, незнання та забуття.

Значення третього, дев’ятого і 40-го днів

Перші два дні після cмeрті душа перебуває на землі і в супроводі ангелів відвідує місця, де творила правду, – біля своєї земної домівки та домовини. Третього дня християнська душа возноситься на небеса для поклоніння Богові – ось чому св. Церква приймає приношення і править молитву за пoмерлого, панахиду. Лише на третій день обов’язковим є пoхopон, коли одночасно звертаємося розумом і серцем до Христа – Переможця cмeрті, через Якого випрошуємо прощення і вічне життя для близького пoмерлого. і як важливо за життя покаянням знищити вчинені гріхи, які після цього вже не згадуються ні під час митарств, ні на суді Божому.

Цим слід керуватися в земному житті, бо весь простір від землі до неба має 20 відділень, або судилищ, на яких прийшла душа звинувачується бісами в гріхах, часто й неналежних їй: сказано ж: сатана – батько брехні.

Як повідомила у видінні преподобна Феодора, добрі ангели супроводжують душу до неба у напрямі сходу, на шляху якої є злі духи, котрі зупиняють і висловлюють вчинені у земному житті гріхи. Перше митарство – гріхи марно-, пусто- і лихослів’я, насмішки, блюзнірство, виконання пристрасних пісень і гімнів, сміх і регіт тощо. Друге – всяка брехня, клятвопереступництво, зайве призивання імені Божого та невиконання даних Йому обітниць, затаювання гріхів під час сповіді. Третє – намовляння на ближнього, осудження, знищення і знеславлення, лайки, насмішки з одночасним забуттям власних прогрішень та недоліків при неувазі до них. Четверте – черевоугодництво через ненажерство, пиятику, споживання страви без молитви, порушення постів, сластолюбство, перенасичення, бенкетування та інші спокуси. П’яте – лінивство і нехіть служіння Богові, полишення молитви, дармоїдство, невиконання своїх обов’язків. Шосте – злодійство явне і таємне. Сьоме – сріблолюбство і скупість. Восьме – лихоїмство і присвоєння чужого багатства. Дев’яте – неправда: суд, міра, вага тощо. Десяте – заздрість. Одинадцяте – гордість, марнославство, самовозвеличування, недостатня честь родичам, духовним і цивільним владам, непокора та непослух щодо них. Дванадцяте – лютість і гнів. Тринадцяте – злопам’ятство.Чотирнадцяте – вбuвства. П’ятнадцяте – чародійство, спокуса, створення отрут, обмови і нашіптування, пародійне прикликування темних сил. Шістнадцяте – блуд помислами, побажаннями і самими ділами, а також не пов’язаних шлюбом осіб, насолоджування гріхом, гріховні споглядання і доторки. Сімнадцяте – перелюбство через недотримання подружньої вірності, блудіння посвячених Богові осіб. Вісімнадцяте – содомські, тобто протиприродні гріхи та кровозмішування. Дев’ятнадцяте – неправдиві мудрування про віру чи сумнів у ній, відступництво та богохульство. Двадцяте митарство – немилосердя та жорстокість. Через це душа переходить третього дня після cмeрті.

Після поклоніння Богові велиться душі показати різні обителі святих і красу Раю, що триває впродовж шести днів. Здивована душа прославляє Бога-Творця, забуває власні земні скорботи. Але винна в гріхах при баченні насолоджень святих починає переживати і докоряти за власну безпечність впродовж життя і погане служіння Богові. На дев’ятий день душа знову возноситься для поклоніння Богові. Дуже важливою є молитва Церкви в цей час, вимолюючи ласку Вседержителя про зарахування її до дев’яти ангельських ликів.

За велінням Владики душа надалі впродовж 30 днів водиться по пекельних відділеннях, бачачи і чуючи звідусіль мучеництво, плачі грішників, переживаючи, аби й самій не бути осудженою на тамтешнє перебування.

На 40-й день душа втретє возноситься для поклоніння Богові. і тільки тепер праведний Суддя визначає належне за її земним життям місце перебування. Звідси й намагання родичів молитвою і відправою в храмі випросити ласку в Творця для новопреставленої душі, де вона перебуватиме до часу страшного загального суду. Цей загробний стан душі за її моральним життям на землі не остаточний і може змінитися. Панахиди служаться на дні народження, іменини, кончини пoмерлих. Дуже помічними є молитви т. зв. сорокоусти.

Знаю, що глибоко побожні люди промовляють у ранкових та вечірніх правилах молитви за живих і мертвих близьких поіменно, у перших числах кожного місяця дають на 12 служб Божих за живих і стільки ж чи менше – за пoмерлих. Практикуючі віряни такі списки завершують словами “за всю родину” і, відповідно, “за душі в чистилищі”.

Читайте також:ЯК ПРАВИЛЬНО НОСИТИ ХРЕСТИК ТА ЯКЕ ЙОГО ЗНАЧЕННЯ

You cannot copy content of this page