fbpx
Дозвілля
Українці святкують Теплого Олексія: прикмети та повір’я

30 березня у народі відзначають “Теплого Олекси” – День святого Олексія, який жив у IV столітті. Батьки одружували його на багатій римлянці, але Олексій кинув дружину і присвятив своє життя Богу, пишуть Українські Новини.

Якщо погода у цей день вже тепла, то пасічники виносять вулики, замовляють бджіл, щоб інших господарів не шукали, а потім моляться, щоб Бог послав їм гарне літо і багато меду.

За стародавнім віруванням, саме в день Теплого Олексія пташка вівсянка вперше співає свою пісню, незважаючи ні на сніг, ні на морози, які в цей час ще бувають досить сильними.

Вважалося, що якщо відповісти на пісню вівсянки “Йду в ліс по рогіз, ходи зі мною”, то рік буде врожайним на ягоди та гриби.

Також наші предки вірили, що в цей день щука лід хвостом розбиває. За легендою весняну щуку, що лід розбиває, можна голими руками зловити.

Також древні люди помітили, що в цей час журавлі повертаються з теплих країв. Діти кидали перед журавлями на землю червоний пояс або хустку, щоб ці птахи не летіли далі, а кружляли над тим місцем, де пояс лежить, і вигукували: “Колесом, колесом – над червоним поясом!”, “Журавлі, журавлі, я вам перейду дорогу! “. Цей звичай називали “перев’язка дороги червоним поясом”..

Мисливці розповідали, що в день Теплого Олексія ведмеді прокидаються і йдуть шукати поживу. Кажуть, що “Михайлу” у цей день стає соромно за своє худе тіло, тому вони ховаються в кущах, поки не “одїдяться”. Також вважалося, що лисиці на Олексія переселяються зі старих нір у нові.

Читайте також: Чим корисна та небезпечна черемша

Напередодні Теплого Олексія дівчата йшли увечері на луг, де росла стара верба, і з закритими очима виламували гілочку: якщо вона виявлялася рівною і довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Ту гілочку освячували у церкві намагалися торкнутися нею хлопця, який подобається. Якщо вдавалося щіпку верби кинути йому в їжу або підкласти під подушку, вірили – неодмінно прийде свататися.

Також в цей день збирали березові бруньки і пили березовий сік або спеціально приготовлений медово-березовий узвар чи збитень.