fbpx
Саморозвиток
У пошуках формули успіху: три варіанти, десятки можливостей

Скільки великих розумів билося у пошуках омріяної «формули успіху»? Скільки ними робилося спроб обчислити це універсальне рівняння, яке приховує ключ до благ життя? Так само з ентузіазмом у давнину люди намагалися відшукати еліксир молодості, філософський камінь і золоту рибку, що виконує бажання.

Якщо ви вірите в те, що всього можна досягти за допомогою лише однієї формули, то ваші переконання викликають легку посмішку. Так само хочеться посміхнутися при згадці чарівної палички або всемогутнього джина в старій лампі. Ми теж вирішили спробувати пошукати підказки, які дійсно допоможуть досягти бажаного.

Формула успіху у житті

“Хочу хочу хочу”. Все життя людини будується на бажання. Примітивних, інстинктивних, високих та нездійсненних. Бажання можуть перерости у наміри, і це правильний перебіг подій. Бажання можуть перетворитися на нездійсненні мрії, залежність чи джерело постійних неприємностей.

Все залежить від того, як саме людина до них відноситься і що робить для того, щоб їх досягти. Дістати зірку з неба? Це приклад нездійсненного «піднесеного» бажання, яке стало долею невиправних романтиків. До цієї категорії можна віднести прагнення «згорнути гори», «піти край світла».

Ми ж опустимося з небес на землю і повернемось до нижчих бажань, виконання яких обіцяє покращення життя. Бажання визначають цілі людини. Досягнення цілей визначає успіх. Все дуже просто і водночас складно, тому що поняття «успіх» кожен трактує по-своєму. Одні не можуть почуватися успішними, якщо не отримають красуню-акторку за дружину, а для інших достатньо одужання близької людини. Людина жадібна за своєю природою, тому виконані бажання змінюються новими.

Одні цілі йдуть у минуле, інші займають їхнє місце. Це і є той «двигун», який штовхає людину вперед. Якщо взяти за основу дві рівності (бажання = цілі, цілі = успіх), то можна отримати спрощену та зрозумілу формулу «бажання = успіх». Успіх безпосередньо пов’язаний із бажаннями людини. Чим більшого вам хочеться, тим складніше досягти успіху.

Тепер повернемось до універсальної формули.

Ми не будемо замикатися в темній вежі на десятки років, щоб корпіти над старими манускриптами і скрижалями в пошуках істини (а раптом хтось все ж таки досяг свого «успіху» і вивів цю формулу?). Ми будемо застосовувати більш сучасні методи дослідження та розглянемо рівняння, якими радять керуватися психологи та консультанти успіху.

Формула життя

Це рівняння ґрунтується на трьох основних постулатах. Їх можна назвати аксіомами, тому що вони не потребують доказів. Кожна з них спрацьовує без осічок:

Всьому свій час. Нетерпіння – підлий ворог бажань. Щоб у житті все йшло, як по маслу, треба навчитися чекати. Один і той же інструмент або предмет може стати в нагоді завтра, але сьогодні він абсолютно непотрібний. Адже ви не одягатимете зимову куртку в літній день? Зате мороз без неї не обійтися.
Усьому своє місце. Тут теж знадобиться той самий приклад із зимовою курткою. Її потрібно обов’язково прихопити із собою, якщо ви летитьте до Мурманська, але вона буде марна на Таїті, де постійно спекотно.
Усьому своя людина. Тут ми повертаємося до індивідуального трактування поняття «успіх» та різниці у бажаннях. Якщо ви – син британського аристократа, то ваша головна мета – стати успішним юристом чи банкіром. Коли ви живете в сибірській глушині, то для вас немає нічого важливішого за покупку корови, яка стане годувальницею всієї родини.
Проблема «нашої» людини полягає в тому, що вона бере готову (зазвичай західну) модель життя і намагається з її допомогою досягти успіху у себе на батьківщині. Виглядає це карикатурно, а часом навіть виникає бажання посміятися, якби не було так сумно.

Постулати життя – це основи, з огляду на які потрібно застосовувати формулу успіху. Виведете ви її самі або запозичите у когось, вона буде працювати тільки в тому випадку, якщо її застосовувати в правильний час у правильно вибраному місці.

Формула успіху: варіант примітивний
Успіху досягає не той, хто багато трудиться, а той, хто береже свої сили. Хоча цей вислів можна скептично сприйняти буквально, зерно істини в ньому все ж таки є. Успіх приходить до тих, хто дбайливо витрачає свою енергію та економно розпоряджається особистим часом. Одна з «прямих» формул виглядає як просте рівняння:

УСПІХ = МЕТА + ЗНАННЯ + МОТИВАЦІЯ + ДІЯ.

Це рівняння можна назвати примітивним. Так само в математиці, коли вам дають складний приклад, а ви скорочуєте дроби, наводьте їх до спільного знаменника і отримуєте простішу формулу.

У цьому прикладі не вистачає однієї непередбачуваної змінної — везіння. Пані Фортуна – дама примхлива. Вона славиться своєю мінливістю і поганим характером, так що дрібка везіння, звичайно, не завадила б, але навіть за його відсутності не варто здаватися і смиренно опускати руки. Ця проста формула підійде для тих, хто намагається досягти перших позитивних результатів. На ній можна вчитися досягати успіху.

Формула успіху: варіант життєвий
Це циклічне рівняння. У його основі лежить просте рівність:

УСПІХ = ПОСТАНОВКА ЦІЛІ

Успіх у разі можна отримати лише шляхом повторюваних действий. Щоб потрапити в ціль, потрібно спочатку добре пристрілятися. Після кожної невдалої спроби повинен проводитись аналіз дій, виявлення помилок, робота над ними та повторна спроба.

Ця формула тісно пов’язана з терміном “оперантна поведінка”. Людина крім рефлексів, які зумовлюються фізіологічними потребами, робить дії, які впливають навколишній світ. Своєю поведінкою він щось змінює навколо себе, а передумовою для цього стає зіткнення з необхідністю вирішувати поставлені завдання.

Це довгий процес спроб і помилок, але саме він непогано працює при необхідності досягти успіху. Циклічна модель підходить для випадків, коли не бракує часу. Її ж зручно застосовувати, якщо надто мало даних про правильний метод досягнення мети.

Формула успіху: варіант суб’єктивний
Ще одна формула виглядає як просте рівняння:

УСПІХ = ЗНАННЯ + ДОСВІД + ОТОЧЕННЯ

Чому вона суб’єктивна? Тому що в ній враховується середовище, в якому живе людина. Якщо ви народилися у сім’ї фізиків та відучилися на факультеті фізики, ви станете фізиком.

Швидкість просування кар’єрними сходами залежить від вашого досвіду, який купуватиметься з часом. У цій формулі враховується важлива постійна величина — середовище, в якому живе людина. Вона формує його бажання.

Формула успіху: варіант суб’єктивний

Не бійтеся потрапити до зірок
Формули успіху, успіху, щастя — можна десятки років намагатися знайти наукове обґрунтування для цих понять та намагатися вивести ідеальне рівняння. Один із найвідоміших письменників про успіх говорив «Слабкі бажання приносять слабкі результати. Так само як невелика кількість вогню дає невелику кількість попелу».

Основа успіху – правильне формулювання своїх бажань і здатність відсіювати головні від другорядних. Шлях до успіху, тобто досягнення цілей, кожен обирає сам. Звідси й безліч формул, які підходять для одних, а для інших вважаються малоефективними.

You cannot copy content of this page