fbpx
Події
Точка неповернення наукової еміграції пройдена: молоді науковці масово покидають Україну

Молоді науковці та винахідники масово залишають Україну задля кращих перспектив і можливостей за кордоном. Тільки у 2017 році понад 70 тисяч студентів поїхали здобувати вищу освіту до країн Західної Європи. Водночас кількість науковців за роки незалежної України зменшилася у 6 разів, пише 24 канал.

“Кожного року їздимо в Японію на експерименти десь на 1 – 1,5 місяці. Там є колайдер, один з найбільших в світі. Його ми і використовуємо”, – розповів про поїздки фізик-ядерник Тарас Локотько.

Низька платня і радянське ставлення до науки – головна причина вченого шукати більше можливостей за кордоном. З початку незалежності кількість українських науковців скоротилась у 6 разів.

За кордоном головним інвестором науки є не держава, а бізнес. Місцеві або іноземні компанії вкладають кошти у вигідну для себе наукову розробку і створюють робочі місця. В Україні ж для цього немає економічної свободи.

“Запровадження такого рівня економічної свободи, як у наших сусідів, дозволить підняти бізнес місцевим підприємцям, а інвесторам з інших країн створити робочі місця. Інакше можемо залишитися країною без людей”,– розповів підприємець, громадський діяч Валерій Пекар.

У Міністерстві освіти проблеми визнають. В оновленій версії закону про наукову діяльність 2016 року прописано створення національного фонду досліджень. Він фінансуватиме конкретні перспективні наукові галузі. Та в дії ці розробки у 2018 році неможливо буде побачити.

“Ми маємо визначати пріоритети, грошей немає. Тому ті кошти, які уряд виділяє додатково на науку, мають концентруватися саме в тих точках, що дозволять сформувати досить потужні школи”, – пояснив глава Директорату науки Міністерства освіти Дмитро Чеберкус.

Читайте також: “Попіаритися захотіла, дівчинко?” Над геніальною українкою колеги-вчені влаштували публічне судилище

Поки ці проекти на стадії розробки, лише торік на навчання у Європу виїхало понад 70 тисяч студентів. Найчастіше молодь обирає Німеччину. За словами експертів, точка неповернення наукової еміграції пройдена. Якщо поквапити реформи, статистика покращиться не швидше, ніж за 10 років. До того часу вітчизняні генії працюватимуть не для України.