fbpx
Саморозвиток
Святий Пантелеймон – забутий чудотворець і покровитель лікарів. Молитва до святого за здоров’я

Він зцілював не лише ліками, а й молитвою та розмовою з недужими, для яких завжди знаходив час і підбадьорливі слова. Є багато святих, яких ми визнаємо покровителями лікарів і пацієнтів, але чи чули ви про святого Пантелеймона?

У стародавніх джерелах ім’я святого зустрічається в кількох схожих за звучанням, але все ж різних версіях. Віруючі Західної Церкви моляться Пантолеону (є храм, присвячений йому в Кельні), а православні та греко-католики – Пантелеймону.

Проте в обох випадках історики сходяться на думці, що агіографічні записи стосуються однієї і тієї ж особи: молодого лікаря, який жив на зламі 3-го і 4-го століть у Нікомедії (сьогодні місто Ізміт у Туреччині). Походив із напів язичницької родини: мати була християнкою, а батько-чиновник був язичником.

Суперечка навколо імені святого швидше за все пов’язана з тим, що коли цілитель став відомою постаттю, люди замість імені “Пантолеон” (від грецького – “Лев у всьому”), яке йому дали батьки після його народження, почали називати його “Пантелеймон” (грец. – “Повний милосердя”), що чудово відображало характер і ставлення лікаря.

Мати Пантелеймона сповідувала християнство, але батько, дбаючи про своє становище у владних структурах, не хотів, щоб хлопчик був хрещений. Після передчасної смерті матері батько відправив юнака в імператорську школу, яка виховувала майбутніх медиків, хотів забезпечити синові благополучне життя.

Пантелеймон вчився в школі блискуче – швидко став одним з кращих учнів. Перелом у його житті настав незабаром після отримання диплому та початку роботи.

Якось, ідучи вулицею, Пантелеймон зустрів старого чоловіка, який сидів на порозі одного з будинків. Він запитав його, чи потрібні йому ліки. Незабаром виявилося, що старий був таємним християнським священиком. Незабаром між ними зав’язалася дружба.

Після низки катехиз Пантелеймон таємно прийняв Таїнство Хрещення від свого друга. Того ж дня, коли він прийняв хрещення, він натрапив на маленького хлопчика, який лежав на землі, бо його вкусила змія. Хлопчик уже був без свідомості – тож його батьки думали, що надію на життя втрачено. Молодий лікар почав палко молитися про зцілення дитини і через кілька хвилин усі симптоми зникли.

Після хрещення Пантелеймон вирішив, що зцілюватиме безкоштовно і допомагатиме кожному, незалежно від соціального становища та багатства гаманця. У ті часи таке ставлення до хворих сприймали з глузуванням і повним нерозумінням. Лікарі були елітою суспільства, одержували великі доходи від своєї роботи – хворі могли витрачати величезні кошти на консультації та ліки.

Але молодий лікар не тільки намагався сумлінно і ретельно лікувати своїх пацієнтів, шукаючи нові методи діагностики, а й розмовляв з ними та втішав, вказуючи, що недуги – це не помста Бога за гріхи, а досвід, дозволений Творцем, щоби змінити людину.

За кожного недужого незалежно від того, був він християнином чи ні, він палко молився про зцілення. Чудові навички швидко присвоїли лікарю. Це викликало занепокоєння імперської влади. Один із незрячих, вилікуваних Пантелеймоном, видав благодійника на допиті. Незабаром молодий медик був заарештований, звинувачений у чаклунстві і замучений під час гонінь на християн.

Мощі святого сьогодні знаходяться в багатьох містах, зокрема – в монастирі, на Афоні. В іконописі цілитель Пантелеймон зображений з невеликою скринькою в лівій руці і тоненькою ложечкою в правій. У скриньці цілющі ліки. Він знає, які з них – кому.

Молитва до святого Пантелеймона за здоров’я

“О, преславний цілителю, великомученику Пантелеймоне! Поглянь милостивим оком твоїм на людей, що перед твоєю чесною iконою до Господа моляться щиро i просять вiд тебе помочi й заступництва. Донеси до Господа Бога нашого щиросерднi наші прохання й благання i допоможи вимолити грiхiв наших прощення й помилування. Ми бо – через беззаконня, переступи й провини нашi – не маємо належної відваги очей пiдвести на висоту небесну, анi пiднести голос молiння до неприступної слави Божої. Ти ж прийняв вiд Христа Спаса благодать недуги вiдганяти, немочi зцiлювати. Тож просимо тебе: не вiдкинь нас, недосконалих і грішних, що приходимо до тебе i благаємо: будь нам Господньою утiхою, цією Небесною силою і благодаттю зцiли недуги нашi, разом з нами вимоли в Бога всiм нам усе те, що для Його помилування, очищення й спасiння потрiбне; щоб, молитвами нашими й твоїми Божу благодать i милiсть отримавши, прославляли ми всякого добра Скарбницю й дарiв Подателя Бога, у Тройцi Пресвятiй Єдиного, Отця, i Сина, i Святого Духа, нинi, i повсякчас, i на вiки вiкiв. Амiнь.”

Підготувала Галина Андрусів