fbpx
Події
Скандал навколо Олега Скрипки: що відбувається і хто за цим стоїть

Відомий український рок-музикант потрапив у скандальну ситуацію, але, як вважають експерти, причина не тільки в його висловлюваннях, є і втручання ззовні

Другий день в соцмережах і ЗМІ продовжують обговорювати скандал навколо відомого українського рок-музиканта, лідера гурту “Воплі Відоплясова” Олега Скрипки. Експерти впевнені, що причиною такого резонансу стали слова музиканта про “гетто”, а не дають темі “згаснути” російські боти, які грають на розкол в Україні

У четвер інтернет-видання “Українска правда” опублікувало цитати з інтерв’ю лідера “ВВ”, яке він надавав під час “Зимової школи журналістики”. Особливий резонанс викликали висловлювання Олега Скрипки щодо тих, хто не здатний вивчити українську мову.

“Люди, які не можуть вивчити українську, мають низький IQ, таким ставлять діагноз “дебілізм”. Треба їх відокремити, тому що вони соціально небезпечні, треба створити гетто для них. І будемо допомагати їм, як допомагають людям з проблемами, на волонтерських засадах будемо співати їм “Володимирський централ”, – так процитувала “Українська правда” висловлювання музиканта.

Російські офіційні особи, практично миттєво відреагували на цю публікацію. “Це треба оформити у вигляді розтяжок і повісити від Аеропорту “Бориспіль” до Хрещатика: “Вітаємо учасників Євробачення. Відчувайте себе як в Європі: ми будуємо гетто для дебілів, які не говорять по-українськи. Welcome to Ukraine!”, – написала у Facebook речник МЗС РФ Марія Захарова.

Втім, з критикою висловлювань Олега Скрипки виступили і в українському уряді. “Мені шкода, що він заговорив про гетто в Україні – в країні, де свобода була і, впевнений, залишиться головним імперативом для освіченої людини!”, – написав у себе в Facebook голова МВС України Арсен Аваков.

Палка дискусія навколо висловів Олега Скрипки спалахнула у соцмережах:


Сам Олег Скрипка пояснює, що його словам про “гетто” були перекручені. Він, зокрема, нагадав, що саме росіяни створили привілейовані умови для розвитку своєї мови. “Адже законодавство РФ вимагає від усіх, хто претендує на життя, роботу або навчання в цій країні надати сертифікат про володіння російською, знанні історії Росії та основ законодавства. У РФ навіть від щойно прибулих іноземців вимагають занурення в мовне простір країни”, – написав він в Facebook.
Музикант підкреслив, що наша держава повинна надати українцям більше можливостей оволодіти рідною мовою.
“Але, якщо частина громадян не здатні його вивчити, то вони самі себе прирікають на асоціальну перспективу … Я пропоную допомагати російськомовним українцям, надаючи їм освітню підтримку. В той час, коли законодавство сусідньої держави навіть не дає можливості перетнути російський кордон без сертифіката про знання російської. Тому моє кілька іронічне пропозицію, висловлену в довільному спілкуванні зі студентами, і сформульоване конспірологам-технологами як “гетто” – значно гуманніше, ніж російська действи ельность “, – написав він.

“Гетто” – небезпечне слово
На думку експертів, причиною настільки бурхливої реакції в соцмережах стало слово “гетто”, яке Олег Скрипка використав у своєму висловлюванні.
“Мало, хто зараз пам’ятає, що перші єврейські гетто з’явилися ще в середньовіччі, але у нас воно асоціюється з фашизмом. Нам треба бути гранично обережними з використанням таких слів”, – зазначив голова центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко в коментарі “Cегодня”.
При цьому, як зазначає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, багато, хто обурився, могли і не читати повністю його висловлювання.
“Ми живемо в інформаційному галасі. Дуже багато хто навіть не читали, що він сказав. Але є слово “гетто”. Якби він не сказав цього слова, нічого б і не було. Є такі кодові слова, за які дуже легко схопитися і, скажімо так, їх далі розкручувати “, – пояснив він в коментарі “Сегодня”.

Причестність Росії та її ботів
Сама ж “розкрутка” скандалу, на думку експертів, відбувається з кількох причин.
“Людям в наш медійний століття кожен день потрібно говорити про щось новому, люди кидаються від одного інформаційного приводу до іншого і думають, що це життя”, – пояснює “Сегодня” одну з причин політолог Олександр Палій.

І в таких випадках поступово тема йде на спад, додає Олексій Голобуцький. “Один обурився … другий обурився … і це може згаснути, якщо цьому не дати поштовх”, – пояснив він, додавши, що цю тему активно підхопили в РФ. “Якщо Марія Захарова каже про це … Вона (як речник МЗС РФ, – Ред.) Обговорює Трампа, обговорює інших тем високого рівня, а тут вона каже про Скрипку, про інтерв’ю українського музиканта …”, – сказав Олексій Голобуцький.

Крім того, як зазначає Володимир Фесенко, є і штучне підігрівання в соцмережах. “У будь-якій такій кампанії завжди беруть участь боти. Є боти у відповідних полтісіл, є маса російських ботів, які працюють на українській інформаційній території”, – сказав він, підкресливши, що є і щире обурення людей.

І це обурення, як зазначає Олексій Голобуцький, в соцмережах можна певним чином моделювати. “Як працюють соцмережі – люди вже обговорюють не конкретні слова, не дають посилання на текст. А вже починається з того, який він нехороша людина, як він міг таке сказати. Все інше вже не має значення. Я як професіонал кажу, що це дуже легко робиться “, – сказав він.
Але такі історії, як зі Скрипкою, можуть використовувати, щоб грати на розкол в українському суспільстві, і це серйозна проблема, зазначає Володимир Фесенко.

“Ми бачили агресію проти заяв Скрипки … Раніше схожа реакція була на Дорна. Два діяча української сучасної культури, шоу-бізнесу спробували виступити в різному контексті, з різних приводів, в різній формі, але спробували висловитися на політичні теми. Закінчилося це і в тому , і в іншому випадку скандалами. це показово, це відображає нинішній стан глибоких внутрішніх ідеологічних світоглядних конфліктів в українському суспільстві “, – вважає експерт.

Олександр Палій пропонує все ж не перебільшувати проблему навколо Скрипки. “У нас мовна тема затихла, а хтось, напевно, за нею скучив. Люди кажуть кожен на своїй мові, і всі один одного розуміють. Це велике досягнення України, що люди можуть говорити кожен на своїй мові і розуміти один одного”, – сказав він.
При цьому експерти сходяться на думці, що в таких ситуаціях, як зі Скрипкою, РФ буде використовувати всі можливості для дискредитації України в очах міжнародного співтовариства і в тому числі в ході судових розглядів в Міжнародному суді ООН.

“Не тільки Скрипці, але і всім, хто буде висловлюватися на тему російських і російськомовних в Україні, треба десять разів подумати, і тільки потім говорити”, – попередив Володимир Фесенко.

Читайте також: З’ЯВИЛОСЯ АУДІО ЗІ СКАНДАЛЬНОЮ ЗАЯВОЮ СКРИПКИ ПРО ГЕТТО