fbpx
Дозвілля
Шостий день Масляної: посиденьки зовиць

Масляна 2017 триватиме з 20 по 26 лютого. Масляна в суботу завжди була жіночим днем. Молоді невістки запрошували до себе в гості зовиць – сестер чоловіка.

Посиденьки зовиці (зовиця – сестра чоловіка). У цей день надавали честь сім’ї чоловіка: молода дружина запрошувала до себе на млинці родичів з боку чоловіка. Невістка повинна була подарувати зовиці якийсь подарунок. Якщо зовиця була незаміжня, то невістка запрошувала своїх незаміжніх подруг, якщо сестри чоловіка вже були заміжні, то невістка кликала свою заміжню рідню.

Читайте також:МАСЛЯНА НЕ Є УКРАЇНСЬКИМ СВЯТОМ – ЕКСПЕРТИ

До речі, існує досить поширена думка про те, що визначення зовиця походить від слова зло . Це не так. Воно пов’язане з древнім весільним обрядом: при входженні в будинок нареченої дружини брата мала обвести її навколо печі і обсипати золою, нібито представляючи її домовому як свою в будинку.

А ще в цей час влаштовувалися оглядини новоспеченої господині. Кульмінацією оглядин був ритуал прилюдного цілування молодухою свого чоловіка, для якого він виходив на середину кімнати. Після цього гості по черзі цілували її зі словами “дякую на Масниці” і відправлялися обходити інші будинки.

Як і в інші дні Масляного тижня, люди щосили веселилися, влаштовували кулачні бої стінка на стінку, каталися на санях і ходили один до одного в гості.

Крім того, субота присвячувалася пам’яті предків. У цей день відвідували цвинтар, а після повернення млинцями пригощали худобу: “Щоб скотина велася – не переводилася!”.

У шостий день Масниці справа нарешті доходила до опудала. Вбрану Масляну – опудало з соломи – на ношах несли до кінця села і там з піснями ховали: влаштовувалося велике багаття і в ньому спалювали Масляну. Навколо багаття проходили гуляння з піснями і танцями.

Читайте також:МАСНИЦЯ ЧИ МАСЛЯНА? ЧОМУ УКРАЇНЦІ ГОТУВАЛИ ВАРЕНИКИ, А НЕ МЛИНЦІ

Джерело.