fbpx

Що потрібно знати українцям про прийняту медичну реформу

Медична система в Україні застаріла ще на зорі незалежності. Про необхідність її комплексного реформування говорили довгі роки, але узгодження концепції відбувалося зі скрипом і скреготом. Законопроект Міністерства охорони здоров’я пом’якшили в профільному комітеті, однак голоси у Верховній Раді все одно зібрали з великими труднощами, пише “Обозреватель”.

Пакет безкоштовних послуг. Реформа містить ряд соціальних пунктів, які не викликали запеклого опору. Наприклад, додаткові фінансові гарантії для учасників АТО, збереження вже існуючих пільг. Ще одна важлива складова – створення електронного реєстру документів.

Але ключові принципи викликали куди більше суперечок. Перший з них – державний гарантований пакет, то є певний обсяг медичних послуг і ліків, які держава буде оплачувати за встановленими Кабміном тарифами.

Обсяг медичних послуг і лікарських засобів, вартість яких покривається державними гарантіями, а також ступінь покриття, закріплюється на рівні закону в державному гарантованому пакеті.

Читайте також: Харківська “мажорка” злaмала життя цілій родині: чоловік загuнув, дружина у тяжкoму cтані(фото)

Хай живе конкуренція. Другий спірний пункт – принцип “гроші ходять за пацієнтом”. Тобто лікарням і лікарям будуть платити не за ліжко-місця, а за надані послуги. Систему збудують таким чином: українець зможе вибрати сімейного лікаря й укласти з ним декларацію, зареєструвавшись в електронній системі охорони здоров’я E-Health. Чим більше пацієнтів буде у доктора, тим вищою буде його зарплата.

Згідно з логікою МОЗ, це повинно стимулювати конкуренцію між лікувальними установами і підвищити якість послуг. Однак критики реформи вважають, що це знищить лікувальні установи та позбавить багатьох лікарів роботи.

Новий підхід до фінансування. Також модернізують систему фінансування медицини через новий орган – Національну службу здоров’я (НСЗ). Відомство буде грати роль єдиного національного замовника медичних послуг.

У профільному комітеті повідомили виданню, що саме цей пункт викликав найзапекліші суперечки на фінальному етапі погоджень. Противники реформи побоюються, що НСЗ стане “корупційною годівницею”. Прихильники відповідають: передбачені обмежувачі.

“Зараз схема така: Держбюджет відправляє гроші в регіони, потім з обласних бюджетів кошти розподіляються по лікарнях. А з прийняттям реформи лікарня буде фактично отримувати гроші з Держбюджету, тобто з НСЗ. Це значно прискорить шлях проходження грошей”, – зазначила в бесіді з журналістами видання заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я, народний депутат від “Народного фронту” Тетяна Донець.

Ложка меду для лікарів. Передбачено і приємний бонус для лікарів. У реформі прописано, що оплата праці медичних працівників складе не менше 250% середньої заробітної плати в Україні за липень року. Це означає, що стартова зарплата – 13 400 без урахування податків.

У той же час в Україні започаткують вільний ринок зарплат в комунальних медустановах. Таким чином, рівень заробітних плат буде базуватися на компетенції медпрацівника.

You cannot copy content of this page