fbpx
Саморозвиток
Що означає ікона Введення в храм Пресвятої Богородиці? Пояснення священика

Cьогодні християни східного обряду відзначають одне з 12-ти найбільших церковних свят у році – Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Що зображено на іконі свята?

Найбільше центральне місце на іконі займає Єрусалимський храм. З одного боку ікони стоїть первосвященник Захарія, далі – Богородиця. За Богородицею – її батьки: Йоаким та Анна. За батьками стоять дівиці зі свічками, які супроводжують Марію при вході в храм.

Над храмом висить занавіса, яка вже наполовину розкрита. Храм – це місце, в який ми заходимо, щоби молитись та вчитись служити іншим. Тому батьки Марії, які отримали від Бога найбільший подарунок – дитятко, якого дуже довго чекали, сказали, що коли Бог подарує їм дитину, віддадуть її Богові на служіння.

Захарія приймає цю дитинку, цю дівчинку з розпростертими руками. Батьки на іконі показують руками, кого первосвященик Захарія має взяти на служіння, а отже вони свою дитину відпускають з легким серцем.

Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці ми святкуємо у, майже, сорок днів перед святом Різдва Христового. І бачимо таку закономірність, що на сороковий день після Різдва ми святкуємо свято Стрітення, знову ж таки – у тому самому храмі. Лише уже праведний Симеон бере на руки маленького Ісуса і впускає Його до свого серця

Дальше на іконі стоять дівиці. На місце дівиць кожна людина може поставити себе. Кожен може нести свічку у своєму житті, яка символізує самого Христа, який є Світлом для світу. Кожен може світити іншим у час Різдвяного посту, готуючи себе і показуючи всім іншим, як добре ділитися своїм світлом з іншими.

На іконі зображені сходи, які ведуть до Святая Святих. Захарія ввів Марію у цю найважливішу та священну частину храму, куди мав право входити виключно первосвященник. Пресвята Богородиця стоїть на тих сходинках, це означає, що її лоно є отим Святая Святих, куди згодом має увійти Христос, щоб народитися для інших людей.

У свято Введення в храм Пресвятої Богородиці важливо пам’ятати про зустріч з Христом, до якої і готує цей день кожного з нас, впустити Христа до свого серця через тайну Покаяння.
Пам’ятати, що маємо приготувати своє серце, як Богородиця, чисте серце якої виносило і народило Христа. Підготуватися до приходу новонародженого Дитятка – це відкрити для Нього своє серце через колядку, через відвідування хворих, вчинки любові та милосердя.

о. Тарас Карвацький, УГКЦ