fbpx
Події
Профілактика, симптоми та лікування у дітей і дорослих вірусу Коксакі

В даний час навіть досвідчені лікарі мають суперечливими відомостями про захворювання, збудником яких є вірус Коксакі.

Це відбувається тому, що методи визначення та діагностика цього вірусу з’явилися зовсім недавно, тим більше, що в природі існує багато видів цієї інфекції, а вартість діагностики достатньо висока.

З цієї причини діагноз захворювань, викликаних вірусом Коксакі, ставлять вкрай рідко. Як правило, в таких випадках хворобу сприймають за респіраторно-вірусну інфекцію з алергічною реакцією, застуду, ангіну, іноді – краснуха чи кір. Деякі пацієнти на прийомі у лікаря пред’являють скарги, властиві кишкового грипу.

Читайте також:ЩО ТАКЕ ВІРУС КОКСАКІ? ІНФЕКЦІЯ ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІД ЛЮДИНИ ДО ЛЮДИНИ!

Збудник хвороби перебуває головним чином у вологому середовищі або у воді: в каналізаційних стоках, грунті, відкритих водоймах; харчових продуктах (м’ясі, молоці і овочах), на предметах вжитку та в інших місцях.

Стійкість вірусу Коксакі досить висока: він може зберігатися кілька років в замороженому стані, навіть при температурі мінус 50-70⁰С. На нього не діють лізол, ефір, спирт та всі відомі антибіотики. Загибель його настає при нагріванні до 60⁰С протягом двадцяти хвилин, при кип’ятінні – миттєво і при дезобробці формаліном або хлораміном.

Людина заражається при вживанні інфікованої води або харчової продукції або при тісному контакті з хворим – повітряно-крапельним шляхом. Дуже небезпечно, коли захворіє вагітна жінка: вірус часто передається плоду внутрішньоутробно з ураженням його різних органів і навіть загибеллю.

Дорослі і діти старшого віку здебільшого мають високу активність імунної системи, вони легко переносять інфекцію, іноді без будь-яких симптомів. Однак саме цей контингент стає розповсюджувачем збудника для сприйнятливого населення – осіб з ослабленим імунітетом і дітей до 10 років. Інкубаційний період зараження вірусом Коксакі становить від двох до десяти днів.

Читайте також:УНИКАЙТЕ ЛЮДНИХ МІСЦЬ: У ТЕРНОПОЛІ ТА ЛЬВОВІ ЗАФІКСУВАЛИ СКЛАДНІ ВИПАДКИ МАСОВОГО УРАЖЕННЯ ДІТЕЙ ВІРУСОМ КОКСАКІ

Стан хворого залежить від варіанту збудника, його кількості та від стану захисних сил організму. Ступінь вираженості симптомів різна. Хвороба починається гостро, з підвищенням температури тіла до 39-40⁰С. Хворі пред’являють скарги на запаморочення, головний біль, поганий сон, відсутність апетиту, болі в м’язах.

Буває блювота від одного до кількох разів на добу. Може з’явитися висипка у вигляді плям червонуватого кольору різної конфігурації і розмірів, іноді вони можуть виступати над поверхнею шкіри. У багатьох хворих відзначаються так званий синдром «рот-нога-рука» – висипання проглядаються тільки навколо рота, на стопах і долонях.

Часто закладений ніс, з нього виділяється слиз, в носоглотці помітна гіперемія. Можуть бути видні дрібні червонуваті зерна на всій поверхні слизової оболонки порожнини рота. У наступну добу вони перетворюються в пухирці, які після розтину перетворюються у виразки. Інфекційний-запальний процес у горлі викликає кашель.

Відзначається помірне збільшення шийних лімфатичних вузлів, але вони безболісні. Стілець затримується в більшості випадків, але іноді у дітей до двох років починається діарея. Для Коксакі-вірусної інфекції характерне переважання якогось одного симптому, а інші як би відходять на другий план.

Виходячи з цього, визначають різні форми хвороби: гастроентерит – при наявності симптомів ураження кишечника, екзантему – при висипаннях на шкірі і слизових, міалгію – при інтенсивних болях у м’язах, ангіну – при ураженні мигдаликів і горла.

Іноді можливо запалення лімфатичних вузлів черевної порожнини (мезаденит), що супроводжується різкими приступоподібними болями в животі з локалізацією в правому нижньому відділі. Мезаденит слід диференціювати з апендиксомбьєхжзю.

Деякі пацієнти з перших днів виявляють несприятливі симптоми, що вказують на розвиток міокардиту та/або менінгіту. Такий перебіг інфекції пов’язано з слабким імунітетом неправильного лікування після попередньої застуди, нестачею вітамінів, розумовою і фізичним перевантаженням, порушенням режиму праці та відпочинку, зловживанням алкоголем.

При підозрі на менінгіт потрібна обов’язкова госпіталізація хворого. У нього стійкий головний біль, що не піддається знеболюючим засобам; непереносимість яскравого світла, різких звуків, часта блювота, яка не приносить полегшення. Поза пацієнта вимушена: з зігнутими в колінах і притиснутими до живота ногами і закаданням голови назад.

Читайте також:ВАКЦИНАЦІЇ НЕ ІСНУЄ: ЛІКАРКА РОЗПОВІЛА, ЯК УБЕРЕГТИ ДІТЕЙ ВІД ВІРУСУ КОКСАКІ

Зустрічаються й інші форми Коксакі-вірусної інфекції: цистит (запалення сечового міхура), гломерулонефрит (запалення нирок), орхіт та епідидиміт (запалення яєчка і його придатка), кон’юнктивіт (захворювання очей), гепатит (ураження печінкової тканини).

Прогноз хвороб вірусу Коксакі буває сприятливим з завершенням від двох днів до трьох тижнів, так і несприятливим з важкими ураженнями внутрішніх органів аж до летального результату. Це залежить від стану імунітету і віку хворого, правильності і своєчасності комплексного лікування.

Від цієї інфекції, на жаль, в природі не існують спеціальні лікарські засоби та профілактичні щеплення. Однак неможливо обійтися без обстеження спеціаліста та призначень лікаря. Комплексне лікування включає постільний режим, полоскання горла антисептиками, прийом жарознижуючих препаратів, рясне питво з великою кількістю аскорбінової кислоти.

Фахівці рекомендують дієту з переважанням риби, овочів, фруктів і ягідних морсів. Пацієнтам з ураженням порожнини рота і горла дають пити морси, компоти, їсти протерті супи, розведені водою і пюре.

У важких випадках при госпіталізації хворого в стаціонар проводять консервативну терапію з використанням імуноглобуліну, ноотропних, гормональних, сечогінних та інших засобів. При своєчасному і правильному комплексному лікуванні з корекцією порушень настає повне одужання.

Читайте також: ЛІКАР РОЗПОВІВ, ЧИМ ВИЛІКУВАТИ ДИТИНУ ВІД ВІРУСУ КОКСАКІ

Для полоскання горла і порожнини рота застосовуються готові аптечні розчини: мірамістину, тантум-верде, гексорал від двох до шести разів на добу. Хороший ефект дає полоскання розчином морської солі: у склянці кип’яченої або питної води розчиняють чайну ложку.

Відвар шавлії. Шавлія лікарська допомагає зняти запальний процес у горлі. Треба томити 15 хвилин на водяній бані 3 ст. ложки подрібненої сухої трави у склянці окропу.

Процідити після шестидесятихвилинного настоювання і долити води до 200 мл

Робити полоскання горда від трьох до п’яти разів на добу.

Приймати відвар ехінацеї внутрішньо по ⅓ склянки до їжі за тридцять хвилин до повного одужання.

Джерело.

Реклама

facebook