fbpx

Пoгані нoвини: Світовий банк попереджає про наступаючу кpизу

Після 2019 року на світову економіку може очікувати глибока рецесія і торгові вiйнu, які можуть мати руйнівний характер.

Про це пише Всесвітній банк (ВБ) в новій доповіді “Глобальні економічні перспективи”, пише “Обозреватель”

Ризики погіршення економічної ситуації сильніші, ніж ймовірність її поліпшення, показують моделі ВБ. Так, ймовірність того, що світове економічне зростання в 2019 році (базовий прогноз – 3%) виявиться нижче 2%, оцінюється в 21%, а ймовірність симетричного позитивного сюрпризу (зростання вище 4%) становить 16%. Економісти прирівнюють зростання світової економіки нижче 2% до “глобальної рецесії” (для порівняння, в 2008 році світове зростання склало 1,8%).

Всесвітній банк зауважує, що в цілому макроекономічні прогнози стрaждають зайвим оптимізмом, а попередню глобальну кризу мало хто передбачав. Уповільнення неминуче (поточний сценарій СБ – поступове зниження темпів зростання світового ВВП з 3,1% в 2017-2018 роках до 2,9% до 2020 року), але зросла ймовірність різкого гальмування, якщо один або декілька економічних ризиків матеріалізуються, попереджає СБ.

“Протекціоністські зaгрoзи згущують хмари над майбутнім зростанням. Якщо ці загрози приведуть до торгівельних воєн, наслідки можуть бути рyйнiвними”, – каже виконувач обов’язків головного економіста Світового банку Шантаянан Девараджан.

Друга категорія ризиків, яку він виділяє, – “кредитна подія на великому ринку, що розвивається” (іншими словами, дефолт за борговими зобов’язаннями) або “раптове посилення грошово-кредитної політики в США, що призведе до стрибка процентних ставок”.

Читайте також: МЕЛАНІЯ ТРАМП ЗАЧАРУВАЛА ШАНУВАЛЬНИКІВ СТРИМАНИМ І СТИЛЬНИМ ОБРАЗОМ (ФОТО)

Рівень заборгованості як в приватно-корпоративному, так і в державному секторах економік, що розвиваються зараз значно вищий, ніж був до кризи 2008 року, і жoрcткість монетарної політики може викликати суттєве збільшення вартості обслуговування боргу в цих країнах. “Розворот капітальних потоків (від ринків, що розвиваються в бік розвинених) і різке знецінення валют теж можуть збільшити ризики дефолтів”, – йдеться в доповіді СБ.

Серед інших ризиків СБ називає завищені оцінки активів в результаті тривалого періоду наднизьких ставок: “Завищені ціни активів роблять глобальні фінансові ринки більш уразливими до різких корекцій цін і сплесків волатильності”. Ескалація торгових обмежень між США і Китаєм призведе не тільки до економічних втрат для двох цих країн, а й до “каскадного збільшення торговельних витрат в глобальних ланцюжках поставок”.

Геополітика як і раніше несе ризики для економік (це і невизначеність на Корейському півострові, і напруженість на Близькому Сході, і проблеми у відносинах Росії з США і Європою). СБ також вказує на ризики політичних змін, “поляризацію громадської думки”, антиглобалістські настрої і зростаючий вплив популістських сил по всьому світу.

You cannot copy content of this page