fbpx
Перейти до вмісту

Піраміда Маслоу: 7 потреб людини та їх застосування в житті

Потреби людини рухали цивілізацію вперед, тому піраміда потреб Маслоу, про яку йтиметься, має важливе значення.

Давньогрецький філософ Демокріт говорив про те, що людство навчилося говорити та мислити, маючи потреби. Американський психолог Абрахам Маслоу запропонував розглядати їх як піраміду, рух від нижчих потреб до вищих. Він випустив кілька книг, де детально розбирає свою ідею.

Теорія неоднозначна.

Вона часто піддається критиці, але натомість її успішно застосовують у бізнесі та інших сферах. Спробуємо і ми розібратися в піраміді та зрозуміти, як її можна використати на практиці.

У чому полягає теорія Маслоу?
До Абрахама Маслоу психологи, під час роботи з пацієнтами шукали відхилення у тому поведінці. Маслоу почав вивчати людину з позитивного боку. Згодом він висунув теорію, яку успішно використовували психоаналітики під час аналізу особистості. Психотерапевт розділив усі потреби людини на кілька складових, як би розташував на щаблях. В основу лягали базові потреби, такі як їжа, сон, їжа, а вгорі потреба в естетичній насолоді та самовираженні.

Маслоу вважав, що людина прагне як задоволення фізіологічних потреб, як думали до нього. Будь-якій людині необхідно щось більше: кохання, дружба, повага. Вчений прагнув зрозуміти, що рухає індивідом та що його мотивує. Чому він робить ті чи інші вчинки? Свої умовиводи він уперше виклав у роботі «Теорія мотивації індивіда».

Що таке потреба?

Потреба є необхідність отримання чогось. Коли людина голодна — вона потребує їжі. Коли замерзає – у теплі. Але він потребує також духовної їжі, спілкування, оскільки є соціально-біологічним істотою. Коли потреб не здійснено, людина відчуває дискомфорт.

На потребах засновано багато маркетингових ходів. Зроби укладання в нашому салоні – всі чоловіки проводжатимуть тебе поглядом. Купи останню модель айфону – тебе поважатимуть.

Що таке потреба?

Піраміда потреб Маслоу

Зображення піраміди Маслоу відоме всім, хто будь-коли стикався з його теорією. Але вчений був автором малюнка. Схема створена його послідовниками і з’явилася в друкованій версії 1970 року. Спочатку піраміда включала п’ять основних щаблів, але пізніше потреби були поділені на сім. Щаблі йдуть знизу вгору.

Ступінь №1. Фізіологічні потреби, без яких ми не зможемо існувати. Ми всі повинні їсти, спати, вгамувати спрагу, і так далі. Людина влаштований таким чином, що не може думати ні про що інше, якщо жодна з цих потреб не виконана. Коли індивіда мучить голод, він думатиме лише про те, де добути їжу.

Ступінь №2. Потреба мати безпеку. Людині потрібне почуття захищеності, які дає будинок, сім’я, стабільне життя тощо. Ця ниточка тягнеться з далекого минулого, відтоді, коли наші предки ще були дикунами. Їм треба було десь сховатися і сховатися, щоб залишитися живим.

Ступінь №3. Потреба у приналежності, любові та дружбі. Вона теж сягає корінням у ті часи, коли для виживання людині потрібно було триматися в групі. З такими функціями добре справляється сім’я як осередок суспільства. Тут людина пізнає кохання, почувається захищеною. Доведено, що чим більше кохання отримала дитина, тим здоровіша її психіка, тим більше шансів реалізувати себе та створити хорошу родину.

Ступінь №4. Потреба у повазі, визнанні. Тут багато залежить від самооцінки, а також від досягнень людини. Коли він не отримує належного визнання в колективі, подає заяву про звільнення. Якщо його не поважають у сім’ї – часто це є причиною розлучення, відходу дитини від батьків.

Ступінь №5. Потреба у пізнанні та творчості. Вона пов’язана з попередньою і властива лише людині. Цю потребу ще називають когнітивною. Вона будується бажання людини до пізнання. Але їм рухає не страх, що він зможе вижити без певних знань, а прагнення пізнавати світ і рухатися вперед. Достатньо подивитися, як вивчають навколишню дійсність діти. Вони намагаються розібрати іграшки, ставити питання про речі, яких не розуміють. Дорослі реалізують потребу через науку, подорожі, релігію.

Ступінь №6. Естетичні потреби. У нас закладено прагнення прекрасного. Ось чому часом гнітять сірі будні. Хочеться розфарбувати їх: купити гарну річ, подивитися гарні місця, послухати хорошу музику. Часто люди звертаються до творчості. Одні прагнуть змінити інтер’єр у квартирі, інші намалювати картину, треті створити нову дизайнерську колекцію.

Ступінь №7. Потреба самовираження, самоактуалізації, розкриття духовного потенціалу. За Маслоу реалізація потреби необхідна, але в останню чергу. Цікаво, що у монастирях люди приходять до цієї потреби, відмовляючись від інших. У звичайному житті все інакше. Людина може розкритися, якщо в неї звільнено час, відсутні страхи перед розкриттям свого таланту, він перебуває у доброзичливому середовищі. Тому реалізувати потребу можуть далеко не всі.

Піраміда потреб Маслоу

Як застосувати піраміду в різних сферах життя?
Знання піраміди Маслоу допомагає будувати кар’єру, залагоджувати конфлікти в сім’ї, розставити пріоритети нарешті розібратися в собі. Розглянемо кілька прикладів.

Кар’єра
Більшість із нас щодня ходить на нелюбиму роботу і мріє щось змінити. Начитавшись історій про успішних людей, які кидали все і починали займатися улюбленою справою, дехто йде з офісу і намагається зайнятися самореалізацією. Наприклад, створити власний блог. Але минає якийсь час, блог не приносить доходу, а відкладені “на чорний день” гроші закінчуються.

Людина починає нервувати, шукати вихід із ситуації. Тоді йому не до творчості та самореалізації. У нього не реалізовані базові потреби безпеки та вгамування голоду. Краще вчинити так. Знайти роботу, яка приносить стабільний дохід та дає можливість займатися улюбленою справою. Якщо ви зрозумієте, що можете заробляти самі стільки, щоб задовольняти базові потреби, нелюбиму роботу можна залишити.

Сім’я
У сім’ї скільки завгодно ситуацій, у яких допоможе піраміда Маслоу.

Партнер. Для створення сім’ї важливо правильно вибрати партнера. Якщо виходити із системи Маслоу, це досить просто зробити. Вибирайте за потребами. Вам важливо розвиватись, подорожувати? Шукайте людину з такими ж потребами. Обговоріть погляди та пріоритети, щоб потім було менше розбіжностей. Або може вийти так, що вам захочеться відвідувати театри, а чоловік буде усі вихідні грати в онлайн-ігри.
Чоловік. Пам’ятаєте російські народні казки? Приходить добрий молодець до баби Яги. Вона його допитує розпитуваннями, а він просить спочатку нагодувати, напоїти, та спати вкласти. У житті так. Коли людина дуже втомлюється, відчуває стрес, їй не до розмов. Спочатку потрібно щось перекусити або трохи подрімати, щоб відновити сили. Тому немає сенсу розпочинати серйозну розмову з чоловіком, якщо він прийшов з роботи втомлений. Ні до чого хорошого це не спричинить. Нехай людина трохи відпочине.
Дитина-підліток. Для підлітка важливою є така потреба, як приналежність. Вони соціалізуються через приналежність до якоїсь групи, тому часто потрапляють у «погану компанію». Потрібно подумати про це заздалегідь та запропонувати дитині альтернативу: зайнятися спортом, стати волонтером тощо. Головне, щоб він почував себе «зграєю».
Як застосувати піраміду в різних сферах життя

Покупки
Як часто ви купуєте речі та послуги без яких можна обійтися?

У нашу епоху споживання ми витрачаємо гроші на те, що нам зовсім не потрібно, піддаючись на хитрощі реклами. Рекламники тиснуть на нас, використовуючи потреби. Ми купуємо круту машину, будинок, шубу, щоб бути «не гіршим за інших».

Це своєрідний соціальний статус, приналежність до групи. Але, подумайте, можна обійтися без нового смартфона, або відмовитися від крутої поїздки і провести вихідні з дітьми. Аналізуйте потреби, розставляйте пріоритети.

Плюси та мінуси піраміди
Створена Маслоу піраміда неоднозначно сприймається у наукових колах. Стверджують, що, розпочавши дослідження, вчений намагався знайти ідеальних людей, що йому не вдалося зробити. Тоді він знизив критерії відбору та став набирати охочих для участі у випробуванні. Тут критиків теорії насторожували два факти, що суперечать:

майже ідеальних добровольців було чимало;
у житті ідеальних людей одиниці;
не розглянуто середню, звичайну людину, лише люди, для яких важлива самоактуалізація.

Отже, у висновках Маслоу можна сумніватися, і щодо них не можна робити узагальнення. Сучасна наука також скептично ставиться до так званої перевернутої піраміди, ще однієї теорії Маслоу. Спрацьовує твердження, що основними можуть стати втілення свого “я”, самовдосконалення, прагнення ідеалу. Іноді людина уявляє якийсь ідеал, якого прагне, але з розуміє навіщо він йому потрібний.

Теорію не можна назвати універсальною, оскільки вона надто абстрагована, не враховує індивідуальних особливостей людини. Не всі дотримуються цієї ієрархії. В історії чимало прикладів, коли люди відмовлялися від сім’ї заради кар’єри чи нехтували потребою безпеки.

Поряд із теорією Маслоу існує й інша, висунута австралійцем Джоном Бартоном. Всупереч американському вченому він вважав, що для людини важливі всі потреби однаково. Не може бути потреби більш менш значущої, жодна з них не може не братися до уваги.

Але водночас, піраміда Маслоу застосовна до різних сфер життя. Вміле використання теорії може допомогти вирішити багато життєво важливих питань.

Висновок!

Теорія Маслоу не є ідеальною, але все ж таки може допомогти в різних сферах життя. Коли ви будуєте кар’єру, робите покупки, намагаєтеся налагодити стосунки у сім’ї, постарайтеся згадати потреби. Вони є не тільки у вас, але у ваших колег та близьких людей, усіх, з ким ви спілкуєтеся та взаємодієте.

Позначки:

You cannot copy content of this page