fbpx

Отримання громадянства Росії для українців збираються різко спростити

У Держдумі прискорено готуються до прийняття закону про громадянство по “праву грунту”. По ньому отримати паспорти РФ зможуть мільйони російськомовних жителів країн колишнього Союзу.

10 березня, за кілька днів до того, як президент Петро Порошенко запропонував позбавляти українських паспортів за подвійне громадянство, комітет Держдуми РФ у справах національностей дав хід законопроекту, за яким громадянство Росії можна буде отримати “по праву грунту”.

Це означає максимальне спрощення процедури отримання російських паспортів для громадян колишнього Союзу. У Росії не приховують: це робиться в першу чергу для українців. Закон, швидше за все, буде прийнятий вже в найближчий час.Які будуть його наслідки – розбиралася “strana.ua“.

Чотири важких способів отримання громадянства Росія

За різними даними в Росії постійно проживає і працює від двох до п’яти мільйонів громадян України.

Останнім часом, на тлі різкого погіршення відносин наших країн, багато українців, які перебувають в РФ, хочуть отримати російський паспорт. Однак при нинішньому законодавстві це зробити вкрай складно.

Основні способи отримання російського громадянства такі:

1. Громадянство Росії по шлюбу, по-батькам або резидентам РФ за народженням (якщо народився на нинішній території Росії).

Назва цих варіантів говорить сама за себе. Це шлях дуже поширений. Але він є тривалим – на отримання червоного паспорта з орлом йде до трьох років.

Втім, навіть якщо українець / українка одружився з росіянином / росіянкою (за офіційною статистикою, до речі, це найпоширеніший “міждержавний” шлюб в РФ), це зовсім не означає, що управління Федеральної міграційної служби не буде ставити палки в колеса.

ФМС може до кінця віку вимагати переробляти пакет документів або приносити все нові і нові довідки. Наприклад, довідка з психіатричної лікарні за місцем народження. Або довідка про те, що громадянин не робив тяжкі злочини на території України.

2. Громадянство без родинних зв’язків, за квотою.

Це шлях ще більш тривалий, ніж перший спосіб. Спочатку нерезиденту видається дозвіл на тимчасове проживання (РВП), потім – вид на проживання (ВНЖ) і тільки потім – громадянство.

Але просто так піти цим шляхом не можна. Для цього потрібно потрапити до квоти.

Раніше, до кримських подій, квоти лунали направо і наліво. Зараз же в Москві квота – це дороге задоволення. Потрапити в неї коштує 250 000 рублів (110 000 грн).

У регіонах, наприклад, в Челябінську, Мурманськ, Омськ квоти реально отримати безкоштовно, просто ставши в черзі. Але для цього там потрібно обов’язково жити, працювати і платити податки.

3. Громадянство Росії за програмою переселення співвітчизників.

Цей шлях – найпоширеніший зараз серед переселенців з Донбасу.

Щоб взяти участь в програмі, потрібно, як мінімум, щоб українець або його батьки народилися на території колишнього СРСР. Далі необхідно вибрати суб’єкт Російської Федерації, тобто якусь конкретну область (при цьому не всі регіони беруть участь в цій програмі, з їх списком можна ознайомитися тут).

Потім готується пакет документів. Величезна купа папірців, перекладених на російську і завірену нотаріусом, подається в консульство Росії в Україні. Після чого залишається чекати відповіді: чи прийме вас Росія як співвітчизника чи ні. Якщо так, то в ідеалі через 60 днів видається документ, який це підтверджує.

З документом співвітчизника потрібно їхати в обрану для переселення область. Там – оформляти дозвіл на тимчасове проживання, потім складати іспити – з російської мови і на знання Конституції РФ. Ступінь жорсткості перевірки знань різна. Іноді досить прочитати напам’ять слова національного гімну «Россия – священная наша держава …», а іноді ганяють по всьому законодавству.

Термін отримання паспорт РФ такий шлях – оптимістично – рік, песимістично – два. Але є нюанс. Переселитися, як писалося вище, можна далеко не в кожну область. Наприклад, в Москву і область, в Санкт-Петербург – не можна.

Ясна річ, це «непорозуміння» можна обійти. Наприклад, живучи в Москві, «переселятися» в Калугу, розташовану в двох годинах їзди від столиці. Але якщо про цю схему знає заробітчан, то ФМС і дільничний поліцейські – тим більше. Щоб органи закривали очі, даються хабарі – близько 50 000 рублів (22 000 грн) за рік фіктивного проживання.

Крім іншого, громадянство через програму співвітчизників – це кілометрові черги, медичні аналізи всього, чого тільки можливо, перевірка співробітниками ФСБ і маса паперової тяганини.

Позбавлення від неї вартує від 190 000 рублів (83 600 гривень) до 350 000 рублів (154 000 грн). Ці гроші платиться спеціальному “допомагаю”, який широко рекламує свої послуги через інтернет. Вони допоможуть правильно заповнити документи, щоб тебе потім не завернули чиновники за неправильно поставлену кому.

4. Громадянство Росії для носіїв російської мови.

Відносно новий шлях – з 2014 діє року. Але без ста грам в цьому варіанті розібратися складно.

Перш за все, для нього також потрібно, щоб ти сам, твої батьки або бабуся з дідусем народилися на території Росії. Причому в перелік регіонів з 2014 року включається і анексований Крим (спеціально для цього даний закон в 2014 році і прийняли). При цьому, в якості необхідних документів можуть зажадати і архівну довідку, в якій зазначено, що, наприклад, ваша бабуся проживала в межах нинішніх кордонів РФ. Якщо вона народилася і закінчила школу в Уссурійську, потрібно їхати туди, показувати метрику і запитувати таку довідку.

Потім, з цією довідкою, потрібно здавати іспит – наприклад, переказувати шляховий нарис Мамина-Сибіряка. Або кілька віршів Пушкіна і Блока. Потім – їхати в посольство України і оформляти вихід з громадянства (нижче про це докладніше).

Слідом – отримувати документ про те, що ви є особою без громадянства (з цим доведеться жити мінімум півроку). І тільки потім подавати документи на громадянство РФ. Вся процедура займає ще рік. Разом – два роки. Стороння допомога “допомагая” за такою схемою – близько 300 000 рублів (132 000 грн).

Вихід з українського громадянства – десять кіл пекла

Вихід з існуючого громадянства за описаним вище способами чітко прописані і обов’язкові тільки в четвертому випадку. У перших трьох випадках – як би теж потрібно, але ніхто довідки про це не вимагає.

На практиці виходити з громадянства України чи не складніше, ніж отримати паспорт іншої країни.

В інструкціях, все виглядає просто: написати заяву, зробити копії українського закордонного паспорта і новий паспорт, відправити такий пакет в “МЗС” України. Якщо все благополучно, то готується указ, який підписує особисто президент України.

Але на практиці між етапом “МЗС” і етапом “указ Порошенко” є ще дві обов’язкових дії – здача декларації про доходи і папір від СБУ про те, що силовики не мають до громадянина ніяких претензій. У нинішній політичній ситуації складно уявити українця в ясному розумі, який піде в відділенні СБУ за місцем проживання і буде там вимагати довідки для виведення його з громадянства, тому що він хоче стати громадянином РФ. Але, тим не менш.

Також, якщо в ході перевірок виявиться, що українець заборгував по кредиту триста гривень, то вийти з громадянства він не зможе, поки не погасить борг. Якщо в деяких словах (в тих же соцмережах) громадянина СБУ побачить заклики до сепаратизму або до порушення територіальної цілісності України – теж можуть відмовити.

Паспорти РФ дадуть на “праві грунту”

Про те, що система отримання російських паспортів громадянами колишніх республік Союзу забюрократизована в крайньому ступені, недавно заявив і сам Володимир Путін. І закликав органи законодавчої влади це виправити. Реакція депутатів чекати себе не змусила.

У Держдуму був внесений і вже схвалений профільним комітетом відповідний законопроект. До слова, серед авторів документа – екс-прокурор анексованого криму Наталія Поклонська.

Тепер паспорти планують видавати за новим принципом – «право грунту». Тобто, досить народитися в СРСР або, щоб в СРСР народилися батьки, а також скласти іспит на знання російської мови. Також “право грунту” передбачає видачу громадянства нащадкам тих, хто народився на території Російської імперії. Цікаво, що за цим критерієм на прискорену процедуру отримання російського паспорта можуть розраховувати поляки і фіни (якщо вони знають російську мову), території яких, як відомо, входили до складу імперії.

Автори законопроекту наголошують на тому, що тепер від нинішнього громадянства відмовлятися не потрібно, щоб, як сказано в пояснювальній записці, “не ставити процедуру в залежність від волюнтаризму іноземних чиновників”.

Відгуки на цей законопроект Рада Думи зібрала прискореним чином – до 17 березня. Імовірність, що документ буде прийнятий у другому читанні і підписаний Володимиром Путіним вже найближчим часом – 99%.

Чи підуть українці за паспортами по такій системі?

Через величезну кількість трудових мігрантів Росія посилила вимоги до заробітчан ще в 2010 році. З того часу нерезиденти, щоб перебувати в РФ понад 180 днів у році легально, зобов’язані оформити дозвіл на роботу – патент.

І сьогодні дійсно більшість іноземців оформляє цей самий патент. Без нього рідко хто бере навіть на найбруднішу і низькооплачувану роботу.

Плюс для бюджету Росії, але мінус для заробітчан є те, що за цю корочку потрібно платити – 4200 рублів (або 1850 гривень) щомісяця. Платити просто за те, що російська держава дозволяє працювати на своїй території. Всі інші податки сплачуються окремо.

Наявність патенту зобов’язує проходити процедуру реєстрації. І за реєстрацією потрібно стояти в черзі в управлінні ФМС.

Все це – і недешево, і незручно. Плюс українці, що проживають в Росії, постійно чують розмови про швидке введення віз між двома країнами і повним припиненням російсько-українських відносин. А так як роботи для них на батьківщині немає, то, в основному, звичайно, наш заробітчан спробує отримати російський паспорт, якщо процедура спроститься.

Це дасть Росії мільйони нових громадян, багато з яких, буде ще більш лояльними до російської влади (через неприязнь до Майдану і до нинішньої політики України), ніж “корінні” росіяни.

А в Україні, тим часом, готується до прийняття закон про позбавлення українського громадянства за наявність іноземного паспорту, під який автоматично підпадуть ці “нові громадяни Росії”. Вирішивши тим самим для них дилему – хто вони, росіяни або все-таки ще українці.

Читайте також: Коли порохівниця керує порохом. Що робили Президенти України, аби захистити свою владу

Джерело.

You cannot copy content of this page