fbpx

Наступні 48 годин можуть змінити світ – Die Welt

Початок Brexit, голосування в Нідерландах і заборона боргів в Америці істотно вплинуть на світову економіку. Про це в своїй статті для Die Welt під назвою “Наступні 48 годин можуть змінити світ” пишуть Штефан Бойтельсбахер, Нандо Зоммерфельдт і Хольгер Шепітц, передає ” Обозреватель” з посиланням на ИноСМИ.

“Ще 48 годин, і світ стане трохи іншим. Те, що станеться протягом наступних двох днів, ймовірно, буде мати наслідки. Для глобальних ринків – і, отже, для наших грошей. Для німецької політики, яка, можливо, зіткнулася з безпрецедентним викликом. Європа може змінити своє обличчя, а світова держава ризикує стати банкрутом “, – пишуть вони.

Наводимо текст статті повністю:

Починається Brexit. Про Brexit говорять з червня 2016 року, але в дійсності його поки не існує. Є тільки воля народу, висловлена ​​на референдумі: британці мають намір покинути Європейський Союз. Офіційна заявка на вихід країни з ЄС, згідно зі статтею 50, до цього часу не подана. Але тепер ситуація стає серйозною. Процес починається. Вчора британський парламент прийняв закон по Brexit, згідно з яким уряд може починати вихід з Європейського Союзу. Коли королева Великобританії Єлизавета II схвалить закон, прем’єр-міністр Тереза ​​Мей може подати запит на вихід до Ради ЄС. Більшість експертів прогнозують, що Мей почне офіційні переговори про вихід не перед виборами в Нідерландах, а тільки в кінці березня.

“Зараз буде важкий етап”, – говорить Джеймс Мак-Кормак (James McCormack) з рейтингового агентства Fitch. Британці опинилися в складній ситуації. “Вони не контролюють ні предмет переговорів, ні їх порядок”. Невідомо також, який рахунок Європа виставить британцям за вихід.

Читайте також: Для українців запрацював безвіз з ще однією країною

Уже сьогодні борги стали проблемою для острова. Держава і приватні домогосподарства живуть за межами своїх можливостей. Співвідношення державного боргу становить близько 90% економічного виробництва. Приватні господарства також мають величезні заборгованості. В результаті в поточному балансі країни утворився розрив – приблизно 5% економічного виробництва. Його необхідно заповнити за допомогою іноземного капіталу. Якщо інвестори втратять довіру, виникне загроза фінансової кризи, як в 1970-і роки, коли було потрібно втручання Міжнародного валютного фонду. Тому багато чого буде залежати від того, як інвестори відреагують на Brexit. Deutsche Bank, наприклад, очікує, що після подачі заявки на вихід вартість фунта може знизитися приблизно на 6%.

Нестабільні Нідерланди. Голосування в Нідерландах – це початок європейського року виборів. Результат визначить тон на найближчі тижні і місяці. Нещодавно чинний прем’єр-міністр Марк Рютте (Mark Rutte) був трохи попереду, але тепер правий популіст Герт Вілдерс (Geert Wilders) зі своєю партією Партією свободи (PVV) отримує користь з відкритого конфлікту з Туреччиною.

І навіть якщо переможець виборів Вілдерс в кінцевому рахунку, як очікується, не отримає більшості в уряді, в ЄС побоюються ефекту доміно. Якщо популіст отримає найбільшу кількість голосів в країні, яка є одним із засновників ЄС, то він допустить до влади правих. Тоді ідея президентства Марін Ле Пен у Франції буде лякати людей ще менше.

Політична ситуація в Нідерландах нестабільна і без Вілдерса. Згідно з недавніми опитуваннями, три провідні партії всі разом отримають тільки 40%, а на виборах чотири роки тому вони могли розраховувати на 60%. Тому для нового уряду знадобляться щонайменше чотири партії. Протягом багатьох років Нідерланди вважалися гарантом стабільності, тепер все змінилося. Це показує так званий індекс Nexit аналітичної компанії Sentix. Згідно з ним, інвестори оцінюють вірогідність виходу Нідерландів із зони євро в 3,6%. Це значно вище багаторічного середнього показника, який складав менше 1%.

Прокляття ФРС. У середу ввечері, о 19 годині за німецьким часом, Джанет Йеллен (Janet Yellen) зробить щось, що може не сподобатися світу: вона підвищить процентні ставки. Тому що допоміжний матеріал світової економіки – це дешеві гроші. Якщо найважливіший центральний банк в світі підніме ціну найважливішою валюти в світі, не виключені побічні ефекти.

Фінансові ринки називають це прокляттям ФРС, маючи на увазі, що перед кожним крахом на фондовому ринку відбувалося підвищення процентних ставок. 1974, 1987, 2000 або 2008 рік – кожного разу, коли Федеральна резервна система підвищувала ставки, рано чи пізно відбувався інтенсивний розпродаж. Сьогодні ризики особливо високі. Перш за все, ринок США після фінансової кризи стикався тільки з ростом цін.

Інвестори заспокоюють себе марними ілюзіями. Індекс страху Vix наближається до свого багаторічного мінімуму. Але це може скоро привести до розчарування, особливо в разі, коли центральний банк США сигналізує про більш ніж три наступні підвищення в цьому році.

Це також може зірвати політичні плани президента Дональда Трампа, на яких в значній мірі ґрунтується біржовий бум. Програма по стимулюванню економіки на трильйони доларів, яка повинна фінансуватися в основному в кредит, може бути реалізована тільки за допомогою дешевих грошей.

Заборона боргів в Америці Насправді, з четверга Трамп більше не зможе брати в борг ні цента. У середу закінчується важливий термін. Потім в силу вступить офіційна боргова межа, яка в даний час складає більше 18 трильйонів доларів. При цьому в даний час дефіцит становить майже 20 трильйонів. Проте введення боргового обмеження було відкладено в жовтні 2015 року -до вищезгаданого 15 березня 2017.

Читайте також: У меморандумі МВФ з’явився пункт про “мінімалку”

З четверга казначейство США не зможе більше продавати нові облігації, тобто уряду доведеться обходитися грошима від поточних доходів. Це буде не в перший раз, коли межу піднімають невчасно. Боргова межа і її підвищення – це завжди політичне питання. У минулому навіть доводилося закривати уряд, тому що він не міг заплатити співробітникам.

Хоча ще ніколи не доходило до того, щоб американці не змогли виплатити свої борги вчасно, тобто збанкрутували. Проте суперечка через боргові межі влітку 2011 року загострився настільки, що рейтингове агентство S & P переглянуло вищу оцінку для американців. Конгрес підвищив межу боргу в серпні – за два дні до того, як у міністерства фінансів закінчилися гроші на виконання зобов’язань.

You cannot copy content of this page