fbpx

Законопроект про обіг земель сільгосппризначення подадуть до парламенту у вересні-жовтні. Заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення, яка діє до кінця 2016 року, подовжать і в 2017-му. Водночас планують створити ринок довгострокової оренди. Про це в інтерв’ю “Новому времени” сказав міністр агрополітики та продовольства Тарас Кутовий. “Я планую, що законопроект про обіг земель сільгосппризначення буде у Верховній Раді в робочому стані у вересні – на початку жовтня. І до кінця року в другому читанні закон має бути проголосований”, – зазначив Кутовий.

Раніше міністр планував, що цей законопроект мали б оприлюднити на сайті Мінагрополітики в першій декаді липня. Проте цього не сталося. Попередній уряд узагалі обіцяв оприлюднити документ ще до 1 березня. Кутовий пропонує запровадити в Україні ринок довгострокової оренди земель сільгосппризначення, а також можливість перепродажу цієї оренди. “Свого часу держава безкоштовно роздавала людям колосальний актив на мільярди доларів, який мав стати робочим капіталом і запустити інвестиції в галузь. Але через мораторій на продаж землі, через неможливість здійснення певних дій цей актив не працює. На мою думку, прямий продаж в існуючих умовах, при нинішньому складі Верховної Ради, в нинішньому суспільстві сприйнятий не буде. Яке сьогодні головне побоювання?

Що скуплять землю за безцінь, користуючись тяжким становищем людей, які живуть у селах. Тому ми пропонуємо продавати не землю, а право на довгострокову оренду. Наприклад, на 49 років. За таких умов людина зберігає землю і отримує істотну суму. Пай нікуди не подінеться, але для агропідприємства з’являється довгострокова стабільність. А зараз, коли договори з фізособами укладаються на сім років, компаніям важко планувати свої виробничі цикли, наприклад будівництво”, – пояснив міністр. Також планують запровадити можливість застави права довгострокової оренди землі.

Читайте також: УРЯД ХОЧЕ СКАСУВАТИ ЗАБОРОНУ НА ЕКСПОРТ ЛІСУ

“У цьому випадку виграють і аграрії, і банки. Перші отримають доступ до дешевших кредитів, тому що другі отримають якісне забезпечення позик. Тоді, якщо фермер, який взяв у банку гроші під заставу прав оренди на землю, не може виконувати зобов’язання за кредитом, банк знаходить в системі ефективного власника і каже — у мене в оренді 2 тисячі гектарів, приходь і працюй. І повертає свої гроші таким чином. Коли з’явиться можливість продажу й застави прав оренди, запуститься механізм ціноутворення на землю, почне формуватися ціновий діапазон. І з цього діапазону ми будемо розуміти, росте у нас галузь чи ні. Якщо по базовому активу ціна зростатиме, значить, галузь росте, там є рентабельність”, – наголосив Кутовий.

Нагадаємо, запровадити ринок землі Україна зобов’язалася в Меморандумі про співпрацю з МВФ. Водночас поки що немає необхідної законодавчої бази для повноцінного функціонування ринку землі, а також сформованого кадастру земель. Попередній уряд пропонував запроваджувати ринок землі в два етапи.

Джерело.

Реклама