fbpx
Дозвілля
Медики вважають, що заборона цього продукту врятує тисячi людей вiд передчасної смeртi

Провiдний англiйський кардiолог i хiрург Шiам Колвекар укотре виступив iз заявою про необхiднiсть повної заборони масла як продукту харчування, пише газета “Експрес”.

Фахiвець, який працює в лiкарнi Лондонського унiверситетського коледжу, попереджає про небезпеку вживання масла як продукту з високим вмiстом насичених жирiв. Лише в Британiї вiд серцево-судинних хворoб за рiк гине приблизно 200 тисяч чоловiк, i кардiолог вважає, що в третинi цих смeртей виннi насиченi жири.

Щоправда, заяви Колвелкара вже викликали гнiвну реакцiю фермерiв. — За статистикою британцiв, люди вживають у середньому 800 грамiв жирiв на мiсяць, що на 20% бiльше вiд рекомендованої норми. Зниження цього показника, каже кардiолог, може врятувати 3,5 тисячi життiв щороку лише в Британiї.

Невже цей продукт, без якого важко уявити життя, такий небезпечний?  – Якщо їсти його пачками — безумовно. Але якщо споживати в розумних кiлькостях та мати нормальну рухову активнiсть, вiд масла органiзму буде лише користь, — вважає Владислав Сластiн, президент Лiги фiтнес-дiєтологiв та нутрицiологiв, член Мiжнародного товариства спортивного харчування та Американської асоцiацiї харчування.

Читайте також: Дитина “згоріла” за ніч: В Україні активізувалася інфекція, що особливо небезпечна для немовлят

– Такi заяви надто категоричнi, адже зовсiм вiдмовлятися вiд масла не можна, особливо дiтям. У ньому мiститься 150 жирних кислот, у тому числi 20 незамiнних. Зокрема, молочний жир, що сприяє засвоєнню кальцiю, а також вiтамiни А, Е, D та В6. Цей продукт потрiбен i для мозку, i для суглобiв, i для серця. I мiфи про його небезпеку вже давно розвiяно — згiдно з останнiми рекомендацiями американських дiєтологiв з Гарварду, масло має бути продуктом щоденного харчування. Його норма – 5 – 10 грамiв на день.

– Коренем зла, з точки зору англiйського кардiолога, є насиченi жири — мовляв, часто операцiї на серцi можна запобiгти, якби пацiєнт споживав менше насичених жирiв. А що це за жири?

– Хiмiчна структура насичених жирiв така, що вони осiдають у судинах, утворюючи бляшки, якi з часом перекривають їх просвiт. Саме насиченi жири виннi в розвитку атеросклерозу, iшемiчної хвороби серця, ожирiння, адже вони порушують жировий гомеостаз. Проте достатня фiзична активнiсть допомагає “спалювати” цi жири. Iснують також ненасиченi жири, якi мають ненасиченi зв’язки, пiдвищуючи кiлькiсть хорошого холестерину й не даючи судинам забиватися, — вони є в олiях.

Проте найнебезпечнiшi гiдрогенiзованi жири, або транс-жири. Вони мають iншу структуру молекул у жировому ланцюгу – молекули повернутi в iнший бiк. Саме цi жири змiнюють метаболiзм, спричиняють серцево-судиннi проблеми, призводять до деменцiї та навiть спадкових мутацiй.

Якщо ж повернутися до масла, то в адекватнiй кiлькостi воно потрiбне людинi. Щоправда, єдина порада — вибирайте якiсне масло, а не молочний продукт, спред чи маргарин. I ще: масло — це продукт, готовий до вживання. Зокрема, на ньому не можна смажити, iнакше вiдбувається окислення жирiв, що загрожує проблемами зi здоров’ям. Смажити треба лише на рафiнованiй олiї, яка не мiстить насичених жирних кислот.

Читайте також: Названо ТОП-15 марок шкідливого для здоров’я масла в Україні

facebook