fbpx

Фахівці розповіли, коли та як слід білити дерева

Навесні в українських господарів є традиція білити дерева.

І, як вони кажуть, це добре робити тоді, коли сонця нема, мовляв, щоб кора не тріскала, коли дерева сік набирають, пише expres. Але наскільки це потрібна і чи справді корисна справа?

Про це в розмові газети Експрес з Богданом Гульком, кандидатом сільськогосподарських наук, доцентом кафедри садівництва Національного аграрного університету, та Зеновієм Шалаєм, досвідченим садівником-городником.

— Ширяться різні думки щодо того, коли слід білити дерева. Одні кажуть — восени, другі — навесні. То коли ж насправді?

Б. Гулько: — Хто восени білить — це дуже добре, хто навесні — теж не погано. І знаєте чому? Тому що у вапні міститься кальцій. А це — один із елементів живлення для рослин. Згодом це вапно, навіть якщо воно змивається в землю, рослина забирає і використовує для власного живлення.

От і вся технологія. Крім того, вапно — це профілактика проти грибкових хвороб та проти шкідників. Тобто білити треба. І хто б там що не казав… Можливо, в промислових садах і не потрібно. А вдома однозначно треба. Бо дерева біля хати ростуть довго, й кальцій їм потрібен як елемент живлення.

З. Шалай: — Якщо погода дозволяє, то в перші весняні тепліші дні, щоб вапно трималося, не обмерзало, одразу слід білити. І що скоріше, то краще. Зрозуміло, що при плюсовій температурі.

— Чи є різниця в тому, які дерева білити, а які — ні?

Б. Гулько: — Молоді дерева не можна зараз білити, бо мають тонку кору — щоб сонячні опіки не виникали.

— А чому радять білити дерева восени, а не зараз? Б. Гулько: — Коли дерева побілені на зиму, вапно їх захищає від зимового розтріскування кори та морозобоїв. Їхні штамби, коричневого кольору, взимку нагріваються, сік починає рухатися, потім замерзає, розтріскується й утворюються морозобоїни (тріщини на корі).

А якщо дерево побілене, тоді взимку не нагрівається. Тобто це захист від пошкоджень морозом. Особливо це добре впливає на молоді дерева. Бо тоді ще з осені ви оберігаєте їх від підмерзання взимку.

— Як слід білити дерева?

Б. Гулько: — Що вище побілите, то краще. Навіть до першого розгалуження гілля можна.

З. Шалай: — Як тільки суха тепла пора — одразу біліть, особливо густо намазуйте вапном південну сторону, позаяк там дерева найбільше прогріваються. До того ж, пам’ятайте: побіливши дерево, ви не тільки захистите його від шкідників, хвороб і розтріскування, а й від обмерзання цвіту, позаяк таке дерево не так швидко прогрівається і починає пізніше цвісти.

Ірина ШЕЛУПЕЦЬ
Читайте також:ПОМІНЯЛИСЯ… ПОКІЙНИЦЯМИ

You cannot copy content of this page