fbpx
Дозвілля
Чому панда чорно-біла?

Голова та тулуб — білі, вуха та лапи — чорні, навколо очей — також чорні плями. У сімействі ведмежих, та й загалом серед хижих ссавців лише велика панда має таке незвичайне забарвлення. Як вважають дослідники, така дивна масть потрібна їй для маскування та комунікації.

Основу раціону великої панди становлять пагони бамбука – дуже низькокалорійна їжа. Тому за літо панді не вдається накопичити запас жиру, щоб залягти взимку у сплячку, як роблять деякі її родичі. Пандам доводиться спати цілий рік, і чорно-біле забарвлення пов’язане з необхідністю ховатися на різних фонах: у грі тіней і плям світла в літньому гірському лісі і серед снігу в зимовий час. Швидше за все, контрастне забарвлення ще й порушує контури звіра, «розбиваючи» його силует і не даючи хижакові відразу зрозуміти, що саме перед ним.

У природі велика панда вразлива, по-суті, тільки для великих кішок: снігового барса, леопарда та тигра. Володіючи добрим чуттям і відмінним слухом, в гостроті зору ці хижаки поступаються людині, а ще вони погано розрізняють кольори. Панда, що причаїлася, здається їм черговою плямою неясних обрисів. Це дає бамбуковому ведмедеві шанс уникнути небажаної зустрічі або час підготуватися до захисту. Хоч би якими вони здавались повільними, панди — ведмеді: вони непогано лазять по деревах, а в ближньому бою можуть бути дуже серйозними супротивниками. Тож якщо раптова атака не вдалася, сніговий барс або леопард, швидше за все, передумають нападати.

Зір панд теж не відрізняється гостротою, і тут якраз допомагають плями навколо очей та чорні вуха. Мабуть, вони відіграють роль у спілкуванні панд між собою: виділені темним на тлі білої голови очі та вуха дозволяють одній панді краще помітити емоції та настрій іншої.

До речі, серед великих рослиноїдних ссавців схожим чорно-білим забарвленням володіє малайський (або чепрачний) тапір, який мешкає в лісах острова Суматра, в Малайзії, на півдні М’янми та Таїланду. Ціль незвичайного камуфляжу, швидше за все, аналогічна — загубитися серед плям світла і тіні.