Авто

Розмитнення по-новому: практичні питання

Із 1 серпня ввезення в Україну вживаних автомобілів не старших за 2010 рік і походженням не з країни-агресора стало можливим за зниженими акцизами. «Автоцентр» звернувся до Державної фіскальної служби України, щоб та пояснила практичні аспекти ввезення цих машин.

Хто не має права ввозити уживані автомобілі в Україну за зниженими акцизами?

Знижені ставки акцизного податку не застосовуються для легкових автомобілів, якщо вони, зокрема, ввозяться на митну територію України особою для власного використання або в інтересах інших осіб за договорами купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення, поруки, інших господарських і цивільно-правових договорів або за рішенням суду у кількості більше одного легкового авто протягом календарного року. Контроль за виконанням обмежень, встановлених Законом № 1389 щодо ввезення на митну територію України не більше ніж одного легкового автомобіля протягом календарного року має здійснюватися щодо двох категорій осіб: які ввозять легкові машини для власного використання; ввозять легкові авто на користь інших. Зазначене узгоджується з позицією Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 15.07.2016 № 94-27/9-729.

Як і де оформити ввезення вживаного автомобіля за зниженими акцизами?

Порядок ввезення на митну територію України громадянами транспортних засобів для вільного обігу, зокрема місця митного оформлення таких транспортних засобів, встановлено, зокрема Митним кодексом України і Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України (далі – Правила), затвердженими наказом Державної митної служби України від 17 листопада 2005 року № 1118. Пункт 2 розділу II Правил визначає, що митне оформлення переміщуваних громадянами через митний кордон України ТЗ митниця проводить за місцем постійного проживання або тимчасового перебування громадян, крім випадків: ввезення громадянами транспортного засобу з метою транзиту через митну територію України; вивезення (зокрема, тимчасово) громадянами транспортного засобу за межі митної території України. Отже, платити податки під час розмитнення автомобіля, ввезеного в Україну з-за кордону, необхідно на митниці, що розміщена найближче до місця проживання (реєстрації) громадянина, який ввіз це авто в нашу країну. Зробити це потрібно не пізніше 10 днів з часу перетину кордону.

Для того, щоб ввезти машину в Україну, вже на митниці під час перетину кордону необхідно надати такі документи (оригінали та ксерокопії):

Що підтверджують право власності на транспортний засіб або користування ним (зокрема з правом розпорядження);
Реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видає реєстраційний орган;
Що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення транспортного засобу з наданням пільг в оподаткуванні);
Паспортні документи та інші документи, визначені законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорт громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідчення чи інший документ про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо.
Перелік цих документів зазначено у пункті 1.1 частини першої розділу III Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, які громадяни України переміщують через митний кордон. Ці документи власник автомобіля або вповноважена особа представляє уповноваженій посадовій особі митного органу, у зоні діяльності якого розташовано пункт пропуску через державний кордон України. І звісно, під час перетину кордону потрібно обов’язково надати митникам для огляду ТЗ, що ввозиться.

Хто може ввезти і їздити на автомобілі, ввезеному за зниженими акцизами?

Відповідно до Закону України від 31 травня 2016 року № 1389-VIII «Про внесення змін до підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку» (далі – Закон №1389) ввезти в Україну автомобіль за зниженими акцизами громадянин може лише один раз на рік. У техпаспорт машини, розмитненої за зниженими акцизами, вноситься спеціальна позначка про неможливість відчуження. Більше того, найімовірніше, вже найближчим часом депутати зроблять можливим ввезення тільки одного авто на людину під час дії цього Закону (до 2019 року). Втім, ніхто не заважає передати цей автомобіль разом із техпаспортом будь-кому, кому довіряє власник. Наприклад, дружині, дітям, родичам чи просто знайомим.

Як пояснили в Державній фіскальній службі України на запит «Автоцентру», «обмежень щодо передання права розпорядження транспортними засобами, ввезеними в Україну для вільного обігу, митним законодавством України на сьогодні не встановлено». Крім можливості передачі автомобіля для керування родичам або знайомим у нашій країні існує практика продажу транспортного засобу за техпаспортом без переоформлення права власності.

Хто і як оцінює митну вартість ввезеного автомобіля?

Порядок та методи визначення митної вартості товарів, зокрема транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, встановлено розділом ІІІ Митного кодексу України і базуються на положеннях статті VII Генеральної угоди з тарифів та торгівлі та Угоди про застосування статті VII ГАТТ. Відповідно до статей 51, 52 Митного кодексу України митна вартість товару визначається та заявляється декларантом або уповноваженою ним особою. Слід зазначити, що митна вартість транспортних засобів значною мірою залежить від таких чинників, як: марка, модель, комплектація, об’єм двигуна, рік випуску, технічний стан (особливо це стосується транспортних засобів, які були у використанні) тощо. Згідно з ч.1 ст. 3 Митного кодексу України при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом ДФС України.

Положення Закону України від 31 травня 2016 року № 1389-VIII «Про внесення змін до підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів» не змінюють порядку та методів визначення митної вартості товарів, зокрема транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України. Водночас відповідно до Закону № 1389 тимчасово, до 31 грудня 2018 року, встановлено знижені ставки акцизного податку на автомобілі легкові, що були у використанні. До внесення змін до класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011, при митному оформленні легкових автомобілів, що використовувалися, за ставками акцизного податку, встановленими пунктом 15 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у графі 36 митної декларації зазначається код пільги з оподаткування товару акцизним податком «172».

Читайте також:  0,2 проміле: скільки це склянок?

Як не ввезти автомобіль походженням із країни-агресора?

Під дію знижених акцизів підпадають тільки автомобілі, які мають походження не з країни-окупанта та/або держави-агресора щодо України і не вивозяться з цієї держави або з окупованих територій. Щоб визначити, з якої країни походить товар (автомобіль), особі, яка його ввозить, необхідно подати документи, що підтверджують країну походження товару. Згідно зі ст. 43 Митного кодексу України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару. Країна походження товару заявляється (декларується) органу ДФС шляхом подання оригіналів документів про походження товару. У разі якщо в документах про походження товару є розбіжності у відомостях про країну походження товару або органом ДФС встановлено інші відомості про країну походження товару, ніж ті, що зазначені у документах, декларант або уповноважена ним особа має право надати органу ДФС для підтвердження відомостей про заявлену країну походження товару додаткову інформацію (міститься в товарних накладних, пакувальних листах, відвантажувальних специфікаціях, сертифікатах, митній декларації країни експорту, паспортах, технічній документації, висновках-експертизах відповідних органів, інших матеріалах, що можуть бути використані для підтвердження країни походження товару). В.о. заступника голови ДФС Мирослав Продан пояснив, що під документами, що підтверджують країну походження товару, мається на увазі інформація, зашифрована в VIN-коді автомобіля. VIN-код вибитий на кузові авто і зазначений в технічному паспорті на транспортний засіб. Його надає виробник транспортного засобу з метою ідентифікації. Він має 17 символів, один з яких і визначає країну походження машини. Як стверджують довідкові портали, країна-виробник зазначена у VIN-коді автомобіля в перших символах. Якщо там є символи X3-X0, Z7-Z0 або XS-XW, це авто вироблено в Росії, а отже, розмитнити його за пільговими ставками неможливо. Для нарахування акцизного податку для такого автомобіля буде застосовуватися повна ставка акцизу.

Джерело.

Загрузка...

Related Post