fbpx
Події
Журналістка поділилася враженнями від складання ЗНО: незрозумілі вислови і підступні запитання

Журналістка газети “Експрес” стала однією з 323 407 учасників незалежного оцінювання з української мови та літератури.

Це тестування, у якому традиційно бере участь найбільше людей. Воно обов’язкове при вступі, його результати також зараховують випускникам шкіл у рамках державної підсумкової атестації.

О 10.30 підходжу до будівлі школи №22 у Львові — мені випало писати тести саме тут. Двері відчиняються, в абітурієнтів перевіряють документи. Без запрошення ще пропускають, а якщо забув паспорт чи сертифікат — усе, прощайся зі ЗНО та вступом загалом. Згодом дізнаюсь, що таких “забудьків” в Україні виявилося 129 осіб. Ще 38 учасників не потрапило у пункт тестування через запізнення.

О 10.50 в аудиторії уже всі на місці. Речі просять залишити на окремому столі. Цьогоріч дозволено мати не дві, а три ручки. А от мобільні чи інші електронні пристрої біля себе тримати категорично заборонено. Водичку без етикетки просять поставити на підлогу. Виходити з аудиторії можна, але лише по одному.

Читайте також: ТОП-15 перлів цьогорічного ЗНО з української мови та літератури

“Апостроф треба писати…”, “Лексичну помилку допущено…” — читаю перелік завдань. Довелось згадати і пунктуацію, і орфографію. “Перед виходом з дому не забудьте вимкнути світло і, незважаючи на погоду, позачиняти всі вікна”, — ось правильний варіант речення у завданні, яке мені здалось не таким уже й легким. Адже дуже хотілось написати розмовне “закривати вікна” чи “виключити світло”.

А от на питанні, в якому треба було знайти антоніми до фразеологізмів, припускаю, спіткнувся не один абітурієнт. До прикладу, я ніколи не чула вислову “мозолити руки”, проте в цьому випадку ще можна здогадатись, що йдеться про важку працю. А от дібрати до нього антонім було важче. Правильним варіантом виявилося “ганяти собак” — це означає “байдикувати, нічого не робити”. А протилежним за значенням до виразу “тримати у чорному тiлі” (суворо з кимось поводитись) був фразеологізм “гладити по голові”. Ще абітурієнти мали знати правильну відповідь на запитання “Котра година?”, і це аж ніяк не “п’ятнадцять хвилин сьомої”. Згадали і про те, як відмінювати іменники, коли йдеться про осіб: “розмова з Олегом Плющ” — однозначно неправильний варіант.

Запропонований текст, який належало прочитати і виконати завдання, цьогоріч був про мурали Києва — великі зображення на стінах. А от питання в частині “Українська література” дібрали далекі від сучасності. Треба було згадати, хто з літературних героїв певного твору хотів змінити прізвище, а хто — віддати доньку за нелюба.

Нелегко було і поєднати уривки з одного твору, якщо школу ти закінчив не цьогоріч. Або зіставити уривок твору з його автором чи висловлювання про письменників — із їхніми персонами. Наприклад, рядки “Тих віршів не можна гортати, в них треба входити і повільно обживати, як обживав поет на етапах свої камери…” — це про Василя Стуса.

Третя частина ЗНО — власне висловлення. Цього року абітурієнтів попросили подумати над тим, що мотивує нас до дії більше — віра в себе чи впевненість у підтримці друзів, рідних та однодумців. Якщо написати не на цю тему або ж менше як 100 слів — висловлення оцінять 0 балів. Спершу учасники працюють у робочих зошитах, а потім акуратно переносять відповіді до тестів у бланк А та власне висловлення — до бланку Б.

…Минає 1 година 20 хвилин, перший учасник уже впорався. Твір, щоправда, навіть не починав писати — здав порожній бланк. Проте хлопцеві довелось зачекати, адже вийти можна після того, як на сертифікаті поставить печатку відповідальна за пункт особа. Вона прийшла разом із працівником Нацполіції й у нас оголосили технологічну перерву. Кожен учасник ставав біля свого робочого місця і його сканували металодетектором. У двох учасників “запищало” — в кишенях у них були ключі. Згодом дізнаюсь, що в такий спосіб лише в моїй області вилучили 14 мобільних телефонів. А ще в однієї абітурієнтки запищало, коли проводили детектором біля грудей. Виявилось, що там дівчина ховала цигарки. В одного учасника просто в аудиторії випала паперова шпаргалка — він не зміг продовжити написання тестів. П’ять хвилин, витрачених на перерву, додали до загального часу.

Через дві з половиною години після початку тестування в аудиторії залишилось менше як половина учасників. Виходжу і я. У коридорі знайомлюсь із цьогорічною учасницею ЗНО — сестрою Вікторією. Жінка прийшла здавати тести у чернечому одязі, тож серед молоді дуже вирізнялась. “Складаю ЗНО, бо готуюсь здобувати освіту педагога, — каже сестра Вікторія. — Чин Василіян має дитячі садочки, якими опікується, тож вихователі дуже потрібні. Завдання не здались важкими, сподіваюся на непогані бали”.

Читайте також: Другий шанс: в Україні відбудеться перескладання ЗНО з англійської

Через півгодини після завершення тестування абітурієнтам віддали робочі зошити. А вже наступного дня на сайті Українського центру оцінювання якості освіти з’явились правильні відповіді.

Нагадаємо, що наразі відбулось три тестування основної сесії ЗНО — з математики, української мови й літератури та іноземних мов — французької, німецької, іспанської, англійської.

facebook