fbpx
Події
Заручники безкоштовної системи: при офіційних розрахунках медицина для українців здорожчає вдвічі

Сподіватися на легалізацію виплат за операції пацієнтам не завжди варто.

Українці стали заручниками безкоштовної медицини, бо їм таки доводиться збирати гроші на операції, не маючи при цьому офіційних рахунків від медичних закладів та конкретних сум. А це ускладнює пошуки благодійників,

Єгорові з вродженою вадою печінки, в якій немає жовчних протоків, необхідна пересадка. Операцію від родинного донора можна провести в Україні – це дешевше, ніж за кордоном, але вартості лікарі не називають. “Так лікар і сказав: питайте в тих, хто проходив”, – каже мати пацієнта.

В Інституті трансплантології імені Шалімова пояснюють, що не мають права називати суми, бо діють за Конституцією, яка гарантує безкоштовну медицину у державних закладах. Хоча медики визнають, що насправді лікування обходиться пацієнтам в десятки, а то й сотні тисяч гривень – хворі самі забезпечують себе ліками, бо держава, хоч і повинна була б це робити, але насправді закуповує мізер. “Ми можемо видати тільки списки медикаментів”, – зізнається Олег Котенко. Ще складніше з тими, хто потребує операції. “На даний момент в листі очікування на трансплантацію печінки знаходиться близько 20 пар. І тільки десь третина із них мають фінансову можливість провести цю пересадку. А хто не може забезпечити – продовжують очікувати на цю операцію”, – пояснив лікар-хірург Олександр Остапишен.

Минулого тижня чотири інститути Академії медичних наук заявили про нестачу державного фінансування. На основні потреби у січні вони отримали вдвічі менше, ніж зазвичай. У Міністерстві фінансів ситуацію виправили, хоча і додали, що інститути самі заробляють. “Практично кожен цей заклад має так звану госпіталізацію: від 1,5 тисяч гривень до 4 тисяч гривень. Це обов’язкова плата. Далі – вартість операцій – неофіційно варіюється до 250 тисяч гривень. Тобто заклади клінічні мають достатньо коштів”, – упевнений заступник міністра фінансів Сергій Марченко.

Читайте також: У МОЗ відповіли на звинувачення у зриві держзакупівель ліків

Мінфін запропонував інститутам експеримент: вони можуть отримати статус державного підприємства й виставляти офіційні рахунки за свої послуги. Держава, зі свого боку, бере на себе лікування пільговиків – людей з інвалідністю, бійців АТО та дітей. На це вже виділили 200 мільйонів гривень. Решта пацієнтів сплачуватиме повну вартість. Однак медики кажуть, що для них послуги значно здорожчають. “Якщо розраховувати ціну, то сюди треба закладати робочий час хірургів, амортизацію обладнання. Це чіткі розрахунки”, – пояснює директор національного інституту хірургії та трансплантології імені Шалімова Олександр Усенко.

Для маленького Єгора пересадка печінки може коштувати в разі офіційного розрахунку 1,2 млн гривень, замість 500 тисяч, як дізналися батьки від тих, хто робив подібні операції та витрачався на них неофіційно. Батьки малюка не втрачають надії, хоч за останні два місяці вдалося зібрати лише 100 тисяч гривень. У п’ятницю Єгорові виповнюється 6 місяців, і цього ж дня можна робити операцію. Батьки мають підтвердити хірургам, що гроші на неї є, інакше потраплять до листа очікування.
Телефон батька Руслана +38 067 976 0726.

Читайте також: ЛІКАР КОМАРОВСЬКИЙ ПРО НЕТРАДИЦІЙНУ МЕДИЦИНУ. ВІД ЯКИХ ЛІКАРІВ ПОТРІБНО ТІКАТИ!? (ВІДЕО)

Джерело.