fbpx
Події
Захистіть ПІН-код або втратите гроші!

Щороку в результаті шахрайських дій із банкоматами українці втрачають кілька мільйонів гривень. Багато випадків – це так званий скімінг, вид банкоматного шахрайства, коли злочинці встановлюють на банкомат чи термінал самообслуговування спеціальний пристрій, який копіює дані з магнітної стрічки картки. Використовуючи цю вкрадену інформацію, злодії створюють копію картки і вже за її допомогою крадуть гроші з рахунку жертви. Але є один важливий момент: даних із магнітної стрічки недостатньо – шахраї мають знати ще й ПІН-код картки. Щоб отримати його, вони встановлюють на банкомат мікрокамеру, пише gazeta

Як свідчить статистика Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА, яка, до речі, зараз проводить у країні велику освітню кампанію стосовно безпечного користування платіжними картками і реалізує за підтримки Державного департаменту США Національну програму сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків Safe Card, протягом 2016 року в Україні виявлено 71 скімінговий пристрій. Найчастіше шахраї “працюють” у великих містах: Києві, Дніпрі, Харкові, Львові та Одесі. При цьому, як правило, обирають банкомати, розташовані у людних місцях: у супермаркетах та ТРЦ.

Скімінговий пристрій, за допомогою якого зчитується та копіюється інформація з картки, зазвичай встановлюється на кардридер (отвір для приймання картки). Як його виявити? Порівняти зовнішній вигляд банкомату із зображенням на спеціальній екранній заставці, яка зазвичай з’являється, коли ви починаєте працювати з банкоматом. Втім, в арсеналі шахраїв є й більш просунуті гаджети – пристрої, які встановлюються не зовні, а всередині кардридера. До недавнього часу в Україні подібних злочинних гаджетів не фіксували, хоча у Європі злодії користуються ними доволі часто. Але у листопаді минулого року внутрішній шахрайський пристрій знайшли й у нас – у столичному банкоматі. Щоправда, це був тестовий зразок, і жодних записів даних карток злочинці не отримали. Як же зрозуміти, що всередині кардридера є сторонній предмет? Картка важко вставляється у кардридер.

Із тим, як працює скімінг-пристрій, розібралися. А тепер головне питання: “Як захиститися від цієї напасті?” Виявляється, досить просто: прикриваючи клавіатуру банкомата під час набирання ПІН-коду. Адже нагадаємо, що для зняття коштів із вашого рахунку однієї копії картки шахраям замало – їм потрібно знати ще й ПІН-код до неї. Ось для чого разом зі скімінг-пристроєм на банкомат встановлюється ще й прихована камера – щоб вкрасти секретний чотиризначний пароль. Якщо ж ви добре прикриєте банкоматну клавіатуру (долонею, гаманцем, рукавицями, сумкою), важливі цифри не потраплять до рук злодіїв. Прикривайте ПІН-код завжди – і коли за вами зібрався натовп, і коли знаходитеся біля банкомата самі. Що ще треба зробити, аби захиститися від скімінг-атаки?

• Перед тим як користуватися банкоматом, переконайтеся, що його зовнішній вигляд відповідає тому, який зображено на спеціальній екранній заставці, якщо така є. Особливу увагу приділіть кардридеру. Якщо помітите розбіжності, зателефонуйте в банк за номером, вказаним на банкоматі.

• Перевірте отвір для прийому картки, легенько посмикавши за нього. Пристрої злодіїв, як правило, закріплені не міцно. Якщо картка важко вставляється у кардридер, це теж привід відмовитися від послуг цього банкомата.

• Установіть денний ліміт на зняття готівки, наприклад 500 гривень. У разі необхідності його легко збільшити – зателефонувавши до контакт-центру банку або самостійно за допомогою інтернет-банкінгу. Процес займе всього декілька хвилин.

• Регулярно – раз на три місяці – змінюйте пароль. Зробіть це і у випадку, коли запідозрите, що могли “нарватися” на банкомат, у роботу якого втручалися шахраї.

• Якщо вам здається, що ви потрапили до рук банкоматних злодіїв, і дані картки могли скопіювати, негайно телефонуйте у ваш банк і блокуйте картку.

• Ну і ще раз нагадуємо: вводьте ПІН-код картки, як кажуть, “під прикриттям”.

Читайте також:КИДАЙТЕ ТРУБКУ, ЯКЩО ПОЧУЄТЕ ЦЕ ЗАПИТАННЯ В ТЕЛЕФОНІ