fbpx
Події
За зарплати в конвертах українців погрожують залишити без пенсії

Влада почала атаку на зарплати в конвертах. Тепер малий і середній бізнес “кошмарять” перевірками представники трудової інспекції, а співробітників викликають на бесіду в Державну фіскальну службу.

Крім того, в надрах Кабміну готуються зміни до законодавства таким чином, що пенсія не буде залежати від стажу, а лише від кількості податків, які роботодавці відраховували з конкретної зарплати кожного українця, пишуть “Вести

Без пенсії. Джерело в Пенсійному фонді розповіло, що зміни системи готуються таким чином, щоб людям було невигідно отримувати зарплати в конвертах. “Це буде справедлива система. У кожного є свій індивідуальний рахунок у Пенсійному фонді, куди перераховуються податки з його зарплати. І якщо зараз розмір пенсії залежить від стажу, кваліфікації, посади, яку займала людина, його премій, звань і іншого, то після змін ваша пенсія буде залежати тільки від тієї кількості податків, які відраховувалися з вашої зарплати. Тобто якщо ваш роботодавець перераховував податок з мінімалки в 3200 грн, то відповідну пенсію ви і отримаєте. Якщо зарплата була білою і податок йшов з 10 тис. грн, то і пенсія ваша буде набагато вищою”, – розповів нам джерело.

Перехитрили самі себе: Від закриття ФОПів держава зазнала збитків на 50 мільярдів гривень
Віце-прем’єр Павло Розенко підтверджує : пенсія буде залежати від офіційної зарплати. “Пенсійний фонд не заробляє гроші – він розподіляє ті кошти, які в нього надходять з цих внесків. А оскільки у нас в тіні 150-180 млрд грн щорічно, це означає, що Пенсійний фонд недоотримує як мінімум 40 млрд грн. Не оплачуючи внески, ви фактично прирікаєте себе на мізерні виплати. У нас залишився пережиток радянської системи, внаслідок чого люди думають: якщо вони працювали, то держава повинна забезпечити їм гідну пенсію. А цього мало, оскільки потрібно працювати легально і легально сплачувати пенсійні внески, тоді є шанс на гідну пенсію. Інакше людина буде отримувати не пенсію, а соціальну допомогу”.

Очевидно, що в групі ризику заробітчани, ті, хто працює без оформлення трудової книжки, і одержувачі чорної зарплати. В уряді сподіваються, що люди самі почнуть вимагати від роботодавця платити їм по-білому, щоб заробити на безбідну старість. Поки ж бізнес не може відійти від удару мінімалкою (вірніше, новими податками від неї) і, навпаки, переводить все більше співробітників в тінь. По підприємствах вже ходять представники інспекції з праці, які перевіряють, хто і як оформляє своїх працівників. Наприклад, в Закарпатті вже оштрафували одного підприємця на 87 тис. грн – за те, що він взяв на роботу без офіційного оформлення двох неповнолітніх.

Податківці кличуть “на бесіду”. Є випадок і в Хмельницькій області. Там у одного з підприємців виявили шість співробітників, які були неправильно оформлені на роботі – з ними не уклали договори. За це він заплатив штраф в 262 тис. грн. Правда, деякі розповідають, що під виглядом інспекторів з праці вже ходять шахраї.  Погрожуючи великими штрафами, вимагають хабарі. Про те, що їх “кошмарять”, розповідають і інші підприємці.

“Ми деяких співробітників перевели на ФОП, і вони у нас працюють за договором. Ті, хто трудиться неофіційно, тепер намагаються в офіс не приходити, тільки на наради з’являються. Працюють віддалено, з дому. В офісі повинні бути тільки ті, хто офіційно оформлений”, – розповіла на умовах анонімності бухгалтер фірми, яка торгує сільгоспдобрив. в Дніпропетровській області.

“У нас в салоні краси всіх оформили ФОП – манікюрниць, перукарок, масажистку. Вони ніби як орендують крісло тут. Іншого виходу поки немає », – каже власниця салону в Харкові.

Але одними перевірками не обмежуються. Пожвавилася і Держфіскальна служба. За словами партнера компанії OMP Tax & Legal Дмитра Михайленка, їм уже відомо кілька випадків, коли податківці зв’язуються з колишніми співробітниками компаній і запрошують їх на бесіду. “Податківці зв’язуються зі звільненими співробітниками і запрошують їх розповісти про реальний розмір зарплати. З десяти таких знайдуться двоє-троє, які напишуть потрібні свідчення. Співробітники повинні пам’ятати: вони мають право не давати свідчень без адвоката”, – зазначив юрист.

Чи буде ефект? Втім, експерти сумніваються, що всі ці заходи насправді дозволять ефективно боротися із зарплатами в конвертах. “З точки зору логіки, всі ці рішення уряду та Пенсійного фонду правильні. Але для того, щоб нова система накопичення пенсій заробила, має пройти років 25, люди повинні встигнути накопичити кошти. І я не думаю, що всі українці побіжать відбілювати свої зарплати або будуть звільнятися через те, що їм платять в конвертах. А де шукати їм білу зарплату, адже сім’ї годувати потрібно сьогодні”, – вважає економіст Олександр Охріменко.

Такої ж думки дотримуються і юристи: “Боротьба з зарплатами в конвертах без поліпшення економічного клімату і проведення реальної податкової реформи нічого не дасть. Останні реформи вже привели до того, що у нас закривається малий бізнес і, за деякими даними, бюджет вже зазнає мільярдних втрат. Не здивуюся, якщо до моменту виходу на пенсію виявиться, що, замість того щоб отримувати пенсію, доведеться ще й доплачувати державі”, – говорить юрист Ростислав Кравець.

Читайте також: Скільки українці в 2017-му заплатять податків за нерухомість: коли ставка зросте в два рази