fbpx
Без рубрики
За рік українці віддали за “фуфломіцини” 14 мільярдів гривень

Лікування на свій страх і ризик – 14 мільярдів гривень українці витрачають на ліки з недоведеною ефективністю – це дані моніторингу, який провели експерти  “Центру протидії коpупції”. До списків “сумнівних” потрапили препарати з неякісними клінічними дослідженнями, не зареєстровані в розвинених країнах, а також вилучені з протоколів лікування у європейських клініках, пише в ТСН.

Противірусні препарати у лікуванні ГРВІ неефективні, переконує лікар  Тетяна Рибакова. Віpусів більше 800 різновидів, а універсального противіpусного препарату не існує. Вона працює педіатром у приватній клініці і їм заборонено прописувати ліки з недоведеною ефективністю.

«Ми так само лікуємо ГРВІ, як лікують в Німеччині, де не має препаратів з недоказовою ефективністю, також ми не можемо використовувати гомеопатичні препарати, або ліки з недоведеною ефективністю», – каже лікарка.

Експерти до медикаментів з недоведеною ефективністю зарахували – противіpусні, гомеопатичні препарати, лікарські засоби рослинного походження, гепатопротектори, нейропротектори, які не мають ґрунтовних клінічних досліджень. Також показником якості вважають реєстрацію препарату в країнах ЄС,  США,  Австралії  та Японії.

Автоматично всі оригінальні українські ліки потрапили до сумнівних.

«Якщо в них є такий інноваційний лікарський засіб, чому вони не можуть провести широкі клінічні дослідження, я маю на увазі, клінічні дослідження, а не на 20 пацієнтах десь на кафедрі, десь в медуніверситеті, чому вони не можуть зареєструвати це в інших країнах», – кажуть медики.

Виробники обурюються. Зареєструвати свій препарат їм не по кишені, адже потрібні сотні мільонів євро.

Дані про клінічні дослідження, проведені в Україні – закрита інформація. Ті виробники, які наважується реєструватися за кордоном, мають провести нові, щоб довести їхню якість.

У переліку сумнівних препаратів і чимало імпортних. Серед лідерів аптечних продажів – нейропротектори, які здебільшого завозяться з-за кордону. Ціни різні – від сотні до семисот гривень за упаковку. В Україні ці препарати призначають для лікування iнcульту.

Читайте також: Ліки з реклами – неефективні: імунолог спростував найпопулярніші міфи про грип

«В жодній з цивілізованих країн вони не використовують в лікуванні інcультy. Жоден з нейропротекторів не використовуються в країні-виробнику», – каже експерт в боротьбі з інcyльтами Дмитро Гуляєв.

Європейські країни вилучили медикаменти з протоколів лікування. Після цього виробники збувають їх до України, Pосії, деяких азійських країн. Курс лікування обходиться в кілька тисяч гривень. Чому лікарі призначають неефективні препарати, Дмитро Гуляєв може лише припускати.

«Я чув, що компанії при призначені свого препарату надають чайники електричні. Це буває і поїздка на конгрес міжнародний», – каже Гуляєв.

За результатами моніторингу українці витратили 14 мільярдів гривень на препарати з недоведеною ефективністю, а це більше чверті від усіх проданих медикаментів за минулий рік.