fbpx

З 1 жовтня: українцям повернуть гроші за ліки. Як це працює

Сердечники зможуть отримувати медпрепарати безкоштовно або зі знижкою
З 1 жовтня в Україні запрацює програма часткової компенсації вартості медпрепаратів. У Мінохорони здоров’я відзначають, що спочатку реінбурсації запрацює для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Це означає, що людина, що страждає, наприклад, високим артеріальним тиском, зможе звернутися до сімейного лікаря або кардіолога і на підставі рецепта отримати в комунальній аптеці препарат по знижці або безкоштовно. У свою чергу аптека отримає відшкодування від держави за те, що видала пацієнтові рецептурний препарат. “Сегодня” з’ясувала, скільки коштів потребує запуск реінбурсації і на які знижки зможуть розраховувати пацієнти.

ПРОЦЕСИ. Поки багато нюансів реформи невідомі, адже проект МОЗ ще в розробці. Очікується, що документи будуть готові до 10 липня. Тому залишається незрозумілим, якого відсотка компенсації чекати пацієнтам-сердечникам. А це важлива деталь, адже середня ціна вітчизняних препаратів для гіпертоніків становить 40-60 грн за упаковку. Ось чому зараз у відомстві роблять розрахунки на покриття в 50%, 70% і 100%. Ймовірно, що безкоштовно отримувати ліки зможуть, зокрема, ветерани та інваліди війни. Це важливо прорахувати, кажуть у МОЗ, оскільки від формули реінбурсації будуть залежати і обсяги державного фінансування. Швидше за все, кошти виділять з бюджету відомства. Наприклад, якщо рівень відшкодування складе 50%, то в четвертому кварталі 2016-го буде потрібно виділити близько 200 млн грн.

ДОСВІД. Варто відзначити, що кілька років тому програма реінбурсації вже працювала для сердечників, але її закрили через банальну причину – через відсутність грошей. Якщо зараз цей проект відновлять, це дозволить щорічно рятувати від смерті 35 тисяч життів, зазначає екс-міністр охорони здоров’я і нардеп Олег Мусій. “На реінбурсації мають право всі, хто страждає високим тиском. А відсоток відшкодування для різних категорій препаратів повинен бути різним. Тому що ліки можуть бути різними за ефективністю і стійкісті, а значить, і різними за ціною. Раніше в цій програмі брали участь близько 80% українських ліків і 20% іноземних, всього було близько 100 найменувань”, – роз’яснив нам Мусій.

ПЛАНИ. Аналогічний компенсатор вартості ліків важливо запустити і для інших пацієнтів, каже Мусій. “Це буде корисно, наприклад, для хворих на діабет. Цей проект можна запустити найближчим часом. Правда, є деякі проблеми з реєстром хворих на цукровий діабет, але він майже готовий, тому може бути запущений найближчим часом. Відповідно, може заробити і реінбурсації по інсуліну. Тим більше що кошти на ці цілі в держбюджеті є”, – зазначає нардеп.

ГРОШІ. Мусій уточнює, що запуск реінбурсації дозволить знизити ціну на медикаменти певних категорій до 30-40%: “Коли з бюджету виділяються кошти, наприклад, 200 млн грн для гіпертоніків, це дає нашим фірмам-виробникам впевненість у гарантованій компенсації їх збуту. А якщо є ринок збуту, можна знизити ціни”.

Читайте також:В УКРАЇНІ ЗАБОРОНИЛИ ВІДОМІ ЛІКИ ВІД ГРИПУ

Треба контролювати лікарів з липовими рецептами
Експерти кажуть, що запуск реінбурсації – справа хороша, правда, потрібно починати це з наступного бюджетного року, оскільки в 2016-му гроші можуть і не знайтися. “Відкритим залишається питання, яке фінансування потрібно виділяти для страждаючих серцево-судинними захворюваннями. У МОЗ кажуть, що при 50% компенсації потрібно 200 млн грн тільки на один квартал. Але раніше ця сума для реінбурсації гіпертонікам виділялася на весь рік – і в цілому засобів вистачало. Навіть якщо врахувати, що в країні криза, яка спровокувала зростання цін на медикаменти, думаю, що 300-500 млн грн на рік на реінбурсації було б достатньо”, – вважає президент Української федерації сприяння охороні здоров’я Володимир Загородній.
За його словами, якщо влада знову реалізує програму реінбурсації, потрібно врахувати помилки минулих років. “Зокрема, треба розрахуватися перед усіма аптеками за борги, якщо такі залишилися. Тому що коли програму прикрили, заборгованість тільки перед комунальними аптеками столиці становила 4 млн грн”, – роз’яснює Загородній.

Також аналітик вважає, що в рамках реінбурсації важливо налагодити контроль за видачею медпрепаратів гіпертонікам, навіть якщо будуть виписуватися рецепти від кардіологів, терапевтів, сімейних лікарів. “Проблема в тому, що раніше хитрі лікарі виписували рецепти липовим пацієнтам, і ті отримували медпрепарати безкоштовно або зі знижкою. А потім їх передавали самим лікарям. Ті використовували препарати в особистих цілях або продавали своїм пацієнтам, маючи в результаті незаконний дохід”.

Джерело.

You cannot copy content of this page