fbpx
Дозвілля
Євген Комаровський: «Якщо заборонити лікарям виписувати «фуфломіцини», то 70% того, що продається в аптеках, виявиться нікому не потрібним»

З цими питаннями ми звернулися до Євгена Комаровського, педіатра, кандидата медичних наук, автора популярних книг і телепрограм, присвячених здоров’ю дітей.

— В Україні триває епідемія грипу та ГРВІ. Як захиститися від хвороби, підвищити стійкість організму до вірусів?

— Найбільш ефективний спосіб захистити себе та свою дитину від вірусу грипу – зробити щеплення. Наявні вакцини захищають від усіх варіантів вірусу грипу. Оскільки джерелом вірусу є тільки людина, відповідно, чим менше людей у закритому просторі оточують вас, тим менше шансів захворіти. Важливо постійно мити руки, користуватись дезінфікуючими серветками, не торкатись обличчя брудними руками. Медична маска вірусу не затримує, відповідно, здоровій людині вона не потрібна.

— А під час прогулянок на вулиці вірус можна підчепити?

— Гуляти можна скільки завгодно. Під час прогулянки навряд чи підчепите вірус. Приміщення, в якому перебуваєте ви або ваші діти, повинно постійно провітрюватися, повітря необхідно зволожувати. Віруси годинами зберігають свою активність у сухому, теплому і нерухомому повітрі, але миттєво руйнуються у повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Ймовірність ГРВІ зменшують повноцінне харчування, достатній сон, активний спосіб життя, доброзичливість, усмішка і гарний настрій.

— Як щодо народних та імуностимулювальних засобів? Чи допоможуть встояти перед вірусом?

— Жодних ліків та «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Цибуля, часник та «імуностимулювальні» таблетки не здатні захистити ані від респіраторного вірусу загалом, ані від вірусу грипу зокрема. Все, що так активно просувається, всі ці противірусні засоби, препарати інтерферону, стимулятори імунітету, вітаміни проти вірусів безсилі.

Антитіла до вірусу грипу можуть з’явитися тільки у двох випадках: якщо ви вже перехворіли або вакцинувалися.

— Якщо дитина чи дорослий все-таки захворіли… Які методи лікування підказує світова практика медицини?

— Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема – це не ковтання піґулок! Це створення таких умов, в яких організм сам впорається з вірусом.

Перше – здоровий мікроклімат. У приміщенні повинно бути прохолодно і волого – температура повітря 18-20°С, вологість 50-70%. Необхідно мити підлогу, провітрювати. Важливо пити компоти, морси, відвари, у чай дрібно порізати яблучко. Температура рідини має дорівнювати температурі тіла. У ніс необхідно часто капати або пшикати сольові розчини. В жодному разі не їсти через силу.

Для боротьби з високою температурою оптимально використати парацетамол або ібупрофен. Дітям категорично не можна давати аспірин. Запам’ятайте: дитина+вірус+аспірин – ризик смертельно небезпечного ускладнення з боку печінки.

— Які помилки стосовно лікування грипу та ГРВІ є стандартами поведінки в українських сім’ях?

— Всі «відволікаючі процедури»: банки, гірчичники, розмазування по тілу жиру нещасних тварин, також звички парити дітям ноги, робити парові інгаляції над чайником або каструлькою, розтирати дітей спиртомісткими рідинами – це все батьківський бандитизм.

При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) жодні відхаркувальні засоби не потрібні – вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) вимагають лікування виключно за висновком лікаря. Ліки, що пригнічують кашель, не можна приймати категорично. Всі «сиропчики від кашлю» дітям до двох років протипоказані, до шести років не рекомендуються, після шести років не потрібні, оскільки їхня ефективність порівняно з інтенсивним питтям не доведена.

Також момент, який дехто забуває, – вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

— Як на державному рівні регламентується закупівля препаратів для хворих? Чи можуть за державні гроші закуповуватися неефективні препарати і в лікарні?

— Державні закупівлі проводяться за Національним переліком основних лікарських засобів, який тривалий час справді включав усі засоби, зареєстровані в Україні, без розбору. Але у найближчі місяці Міністерство охорони здоров’я планує затвердити перелік життєво важливих ліків, який буде відповідати стандартам ВООЗ, і державне фінансування поширюватиметься тільки на список цих ліків. МОЗ нарешті складає список препаратів, ефективність яких доведена медичною наукою в усьому світі. Все, що не пройшло базу доказової медицини, залишилося за межами цього списку. Тобто тепер жоден «фуфломіцин» не зможе закуповуватися за державні гроші. Люди можуть їх купувати, лікарі можуть призначати, але їх не може оплачувати держава для реального лікування. Це важливо і потрібно. Держава не може дозволити собі фінансувати або закуповувати ліки, ефективність яких не доведена. Це один із методів уберегти людей від докторського шарлатанства.

— Це може повернути довіру до вітчизняної медицини?

— МОЗ намагається відокремити цивілізовані ліки від нецивілізованих. Цивілізована медицина – завжди наукова. У сучасній системі охорони здоров’я немає аргументу «Мені здається, це допомагає». Існують спеціальні протоколи досліджень, які є методологічним доказом того, що певний спосіб лікування або якісь окремі ліки є ефективними.

— Тобто тепер у стаціонарах державних лікарень будуть давати ліки тільки з цього списку?

— Так, у стаціонарах повинні будуть використовувати препарати з цього списку ліків з доведеною ефективністю. З набуттям чинності цього документа ви зможете ставити під великий сумнів всі ті додаткові ліки, які вам буде виписувати лікар. Цей список з міжнародними непатентованими назвами ліків (МНН) буде розміщено у відкритому доступі, так само, як і інструкції до всіх хитро названих ліків, в яких можна знайти їх МНН і перевірити, чи ефективність цього препарату має під собою доказову базу.

— Як бути у випадку домашнього лікування? Чому шість зі семи прописаних лікарем або звичних для лікування препаратів не увійдуть у цей перелік?

— Це вже ментальність. Віримо у піґулки, хочемо від лікаря чудодійної таблетки, а у лікаря немає готовності чинити опір. Відтак люди замість того, щоб лікуватися ефективними препаратами, не лікуються взагалі або лікуються неефективними препаратами. Крім того, витрачають на це чималі гроші. Шість із семи препаратів не увійдуть у цей список, оскільки їх ефективність у лікуванні певних хвороб не була доведена експериментальним методом. Вони, швидше за все, вам не нашкодять, але й користі від них жодної. Якщо провести повну реформу і заборонити лікарям виписувати «фуфломіцини», то 70% того, що продається в аптеках, виявиться нікому не потрібним.

Читайте також: КОМАРОВСЬКИЙ РОЗПОВІВ, НА ЩО ПОТРІБНО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПРИ ВИБОРІ ПЕДІАТРА

Джерело.