fbpx

Які невербальні індикатори брехні?

Чи можна розпізнати, що хтось намагається нас обдурити? Адже існують невербальні сигнали, які повинні підвищити нашу пильність. На що слід звертати увагу і як їх інтерпретувати? Від чого залежить, наскільки ми викриваємо свою брехню?

Що впливає на поведінку людини, яка бреше?

Когнітивна складність, тобто ступінь складності твердження. Якщо людина каже, що провела цілий день вдома, це не вимагає особливого когнітивного залучення. Однак, коли вона зіткнеться зі свідком, який бачив її в іншому місці в той день, цілком ймовірно, що у неї почнуть проявлятися, наприклад, розлади мовлення.

Також “сума на кону” може визначати кількість невербальних ознак брехні. Обман, щоб уникнути штрафу за неправильне паркування, викликає менше нервування і “саморозкриття”, ніж у ситуації, коли людину звинувачують у серйозному злочині.

Люди, які з різних причин впевнені, що їхня брехня не буде викрита, поводяться інакше, ніж ті, кому це байдуже. Відмінності також очевидні, коли брехня була спланована і не є спонтанною.

Крім того, індивідуальні характеристики, такі як особистість, можуть визначати поведінку в ситуації обману.

Які існують невербальні індикатори брехні?

Серед невербальних індикаторів, поява яких може свідчити про брехню, є:

• розлади мовлення: заїкання, “заїкання”, повторення слів або цілих речень;
• зміна тембру голосу, підвищення або пониження висоти голосу;
• прискорений темп мовлення;
• тривалий проміжок часу між відповіддю та запитанням;
• самоманіпуляції: чухання голови, зап’ясть тощо;
• рухи ступнями або цілими ногами;
• часта зміна пози сидячи (“совання”) та супутні рухи тулубом і ногами;
• підтримання зорового контакту;
• посмішка.

На що слід звернути увагу?

Якщо ви аналізуєте поведінку когось із знайомих, варто подумати, чи не пов’язана манера говорити, коли ви підозрюєте її у брехні, з іншими факторами. Варто спонукати людину до розмови, щоб виключити інші причини, окрім бажання обманути. Важливо пам’ятати, що невербальні індикатори брехні слід сприймати лише як підказки.

Слід бути особливо обережним у приписуванні комусь наміру ввести нас в оману, обдурити. Важливо, щоб зосередженість на невербальних індикаторах брехні не домінувала над нашою увагою і не затьмарювала зміст повідомлення.

You cannot copy content of this page