fbpx
Події
Як змінюється польський ринок праці для українців?

Чому люди змінюють роботу, країну проживання? Що шукають вони за кордоном? Відповідь для кожного, хто кардинально змінює життя, тут своя. Хтось хоче забезпечити родину, а за кордоном платять більше. Хтось хоче набути нового досвіду, а хтось просто експериментує та шукає своє щастя.

Міграційні процеси за останні роки протікають цікаво, та доволі прогнозовано. Ще кілька років тому українці здебільшого за більш оплачуваними роботами їздили до Росії, сьогодні свій погляд вони перевели на Польщу. Це зрозуміло та прогнозовано, бо крана за останні роки суттєво покращила своє економічне становище. Наразі, ВВП Польщу у п’ять разів перевищує економічне зростання в Україні.

Разом з тим, польський ринок втратив близько 2 млн молодих людей, які вирішили працювати та жити в інших країнах ЄС. Тож, сьогодні на польському ринку шукають робітників. І на українців роблять ставку. Та чи так просто потрапити на роботу в Польщу і які гарантії отримати саме те, на що підписувався? Навіщо туди взагалі їхати? Та чи багато з тих, хто поїхав, хоче повернутися?

Отримати роботу та зберегти права

Можна стверджувати з великою долею впевненості, що їхати до Польщі українці хочуть, більш того, активно це роблять. Якщо ви трохи цікавилися темою, то, певно, бачили цифру в 1 млн українських заробітчан в Польщі. З українського боку, правда говорять, що минулого року виїхало менше – до 800 тис осіб на роботу та навчання. Та вже до кінця цього року цифри зростуть.

“За скромними оцінками моїх польських колег наступного року видадуть 1,5 млн віз. Сьогодні на незакінчений 2016 рік маємо 1 млн віз, до кінця року їх буде 1,2 млн”, – говорить керівник консульського відділу МЗС Сергій Міняйло.

Польща буде зацікавлена в працівниках з інших країн й в наступні роки, але поляки хочуть змінити правила працевлаштування для українських працівників і мають на те причини.

“Потреба робочої сили з України та сусідніх країн однозначно зростатиме. Нові правила працевлаштування мають вступити в силу 1 січня, але цей термін трохи відсунеться, говоримо про травень-червень наступного року. Ми сподіваємося, що юридичні регуляції допоможуть ліквідувати ненормальні явищами, які мають місце”, – говорить голова Українсько-Польської Господарчої Палати Яцек Пєхота.

Мова тут про таке явище, як відмінність трудового договору для поляків та українців. Яцек Пєхота наводить приклад – лише 15% українців мають договори, за якими передбачено соціальне забезпечення. Це медичне страхування, право на відпустки та нормований робочий день і тиждень.

Хто заробляє на українцях, які їдуть за кордон?

Чому так відбувається? Експерти з українського та польського боків говорять, що недобропорядних людей чимало в обох країнах. В Україні, наприклад, активно процвітає бізнес на заробітчанах.

“Офіційно, за даними Державної служби зайнятості, у 2015 році за кордон поїхало 56 800 осіб. Такі дані надали посередники. Безпосередньо до Польщі поїхало 3075 осіб. В реалі ці цифри більші в тисячі разів”, – розповідає заступник Голови Державної служби зайнятості Сергій Кравченко.

Представник держоргану говорить, що перша проблема – недобросовісність кадрових агентств, як в Україні, так і у Польщі. Дуже часто такі компанії просто збирають кошти на оформлення карти поляка, на медичне страхування, але насправді нічого не роблять.

Сергій Кравченко навів приклад, що коли загострилася ситуація на Сході України і люди думали, куди їхати з рідних місць, прямо на вокзалах Краматорську та Сєверодонецька пропонували роботу в Польщі, звичайно, мова йшла про фіктивні послуги. Чи можна цю ситуацію змінити?

“Важливо забезпечити єдиних підходів до трудової міграції, чіткі правила гри, які буде розуміти кожен громадянин, який поїде працювати в Польщу”, – пропонує варіанти рішення проблеми Сергій Кравченко, бо українці мають жити у людських умовах та мати можливість на захист своїх прав.

Сергій Кравченко говорить, що сьогодні Україна готова забезпечити навчання тих, хто працюватиме за кордоном, але, якщо буде гарантія, що права цієї людини за кордоном будуть захищені.

“В першу чергу потрібно проводити просвітницьку кампанію, як з боку України, так і Польщі. Зміцнення зв’язків наших установ з установами Польщі або напряму з роботодавцями”, – впевнений Сергій Кравченко.

Для того, щоб ця зв’язка запрацювала в українському МЗС рекомендують задуматися не лише над вирішенням проблеми з українського боку, але й над питанням відповідальності за порушення прав оформлення працівників у Польщі. Керівник консульського відділу МЗС Сергій Міняйло зазначив, якщо працедавець не має бажання оформлювати працівника, а сам працівник на цьому не наполягає, то штраф за польським законодавством у разі викриття такого правопорушення мізерний.

Як змінилася трудова міграція до Польщі?

В Державній службі зайнятості говорять, що часто через згоду на таки схеми, українці живуть в жахливих умовах. Разом з тим, потік робочої сили до Польщі не зменшується. Навпаки, якщо ще декілька років тому українці їздили в Польщу на сезонні роботи, то сьогодні до країни намагається виїздити цілими сім’ями.

Соціолог Олексій Антипович пояснює цей феномен тим, що ще кілька років тому 40% заробітчан їхали до Росії. Сьогодні майже весь цей потік мігрантів спрямувався на Польщу. Зараз їхати туди хочуть як правило дві категорії осіб: безробітні та підприємці. З першою категорією все зрозуміло – люди шукають гідних заробітків. Чому ж тоді виїжджають підприємці? Олексій Антиповіч пояснює це тим, що бізнесмени хочуть мати змогу підтримати той рівень життя, до якого вони звикли та не можуть отримати бажаних статків в Україні.

Цікаво, що є всі передумови говорити, що наступні роки структура потоку знову зміниться. Зростаюча економіка Польщі буде потребувати нових і нових кадрів. При тому не просто робітників – висококваліфікованих робітників.

Які спеціальності потребує Польща?

За словами першого віце-президента Україно-Польської Господарчої Палати Олега Дубіша, полякам сьогодні сильно бракує спеціалістів з інформаційних технологій, високотехнологічного машинобудування, логістів.

“Польща з кожним роком потребує все більшу кількість фахових спеціалістів. В Польщі формуються певні дефіцитні спеціальності. В інформатики і програмуванні середній дефіцит працівників – 34%, високотехнологічне машинобудування – 34%, спеціалісти в транспортній галузі та логісти – 27%, опікунство – 26%. З’явилася нова ніша, яка може торкнутися нашу країну в контексті не дуже якісно проведеної медичної реформи – 25% дефіцит польських медпрацівників”, – розповідає Олег Дубіш.

Також у Польщі відчувається дефіцит на рівні 21% в енергетиці, особливо відновлювальній енергетиці. Бракує інженерів, навіть математиків бракує. І Україна може допомогти Польщі в цьому питанні, бо має спеціалістів відповідного рівня підготовки. Але, щоб люди мали змогу отримати роботу за кордоном, вони повинні отримати сертифікацію, вартість якої складає від 2 до 10 тис злотих.

Зараз ведуться перемовини про те, щоб таку кваліфікацію українські спеціалісти могли отримати в Україні під час проходження навчання, наприклад, на базі того ж Центру зайнятості.

Олег Дубіш говорить, що частина спеціалістів, які зараз хочуть працювати на зазначених спеціальностях у Польщі, самостійно сплачують за отримання цієї кваліфікації. Проте статистика показує, що сьогодні до Польщі здебільшого все ж виїжджають працювати в сфері сільського господарства, будівництва, масового машинобудування.

Цікавим є той факт, що соціологи говорять: українці їдуть до Польщі із наміром повернутися назад. Тут діють декілька факторів: все ще не врегульоване правове поле для заробітчан та неможливість низько кваліфікованим працівникам купити в країні нерухомість, авто. Основна мета для більшості українських заробітчан – заробити грошей, отримати європейській досвід не лише роботи, але й життєвих укладів.

Експерти певні, що хвилюватися про знекровлення українського ринку праці не варто, бо зараз рівень безробіття в Україні високий, є багато колишніх військових, які демобілізувалися та потребують роботу нормальною оплатою. Більш того, завдяки мігрантам Україна швидше інтегрує всередині країні європейські цінності. Адже, якщо раз спробуєш кращого життя, жити по-старому не захочеться.

Читайте також:ПОРОШЕНКО ВВОДИТЬ ВАЖЛИВІ ЗМІНИ В ПАСПОРТАХ УКРАЇНЦІВ

Джерело.