fbpx

Як виростуть податки в Україні в 2017 році. Скільки і як

Українці заплатять 18% на більшість видів доходів, 5% при продажу квартири і не більше 3% від мінзарплати за квадратний метр житла.

Коли до первісного хлібороба, що зібрав убогий урожай, підходив його сильніший родич, з дубиною у руках, і питав, чи не хоче той поділитися, – це були часи беззаконня, анархії і розбою. А коли цей поділ був перетворений в щось системне і абсолютно неминуче – тобто податки, – тоді і з’явилися держава, цивілізація і порядок. Протягом тисячоліть кращі державні уми працювали над винаходом і вдосконаленням податей, так що неможливо навіть перерахувати всі досягнення в даній сфері. Були податки на повітря і на пил, на вікна і на димарі, на горобців і лазні, на тінь і на сонце, на туалети і відсутність їх, на бороди і вуха, і на бездітність, на хабарі і на лікування зубів…

У сучасному світі подібне творче розмаїття не настільки вітається. Всі офіційні вимоги поділитися, адресовані громадянину, як правило, стосуються його поточних доходів і/або наявного у нього майна (наприклад, нерухомості). Який це вигляд має в Україні з урахуванням діючої версії Податкового кодексу, нам допомагав розібратися адвокат Міжнародної адвокатської компанії Олександр Качура.

ЩО ЗАПЛАТИМО ЗА МАЙНО

“Що стосується податку на нерухомість, то в 2017 році змін поки не передбачено, – каже Олександр Качура. – Нагадаємо: необхідність сплати податку стосується як громадян України, так і іноземців, які мають у власності нерухомість в Україні. Оподатковується як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежитлова”.

Ставки податку для об’єктів нерухомості встановлюються за рішенням місцевих органів влади, але в розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати (тобто не більше 96 грн), встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м.
Також передбачено зменшення бази оподаткування:
для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. м;
для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. м;
для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх частин (у разі одночасного перебування у власності платника податків квартири/квартир та житлового будинку/будинків, в тому числі їх частин), – на 180 кв. м.

ЗЕМЛЯ. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від цієї оцінки. А для сільгоспугідь і земель загального користування – не більше 1%.
Передбачено звільнення від сплати податку наступних груп осіб: інвалідів першої і другої групи; фізосіб, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонерів (за віком); ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; фізосіб, визнаних законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Читайте також:ЯК ЗМІНЯТЬСЯ СУБСИДІЇ В 2017-У                                                                                                          
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більше 2 га; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га; для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 га; для ведення садівництва – не більше 0,12 га.

СКІЛЬКИ І ЯК
У переважній більшості випадків наші доходи оподатковуються за ставкою 18%. Припустимо, вам нарахували непогану для наших місць зарплату в 10 тис. грн. Тоді прибутковий податок складе 1800 грн. Плюс не забудемо військовий збір 1,5% – тобто в даному випадку 150 грн. Таким чином, на руки ви отримаєте 8050 грн.
Подібна нехитра схема працює майже завжди, але є ряд винятків. Наприклад, дохід від продажу об’єкта нерухомості або об’єкта незавершеного будівництва оподатковується за ставкою 5%. Цю ж частку доведеться віддати державі за продаж об’єкта рухомого майна.
Чарівна ставка в 5% виникає ще в деяких випадках: так, по ній обкладається вартість будь-якого об’єкта наслідування, якщо його наслідують не члени сім’ї першого ступеня споріднення. Це ж стосується і подарунків від фізичних осіб. І ті ж 5% ви платите як податок з дивідендів по акціях і корпоративних правах, які ви отримуєте від підприємства, що працює на загальній системі оподаткування (якщо це підприємство не платить податок на прибуток, з вас беруть вже знайомі 18%).

ЗА ПРАВИЛАМИ. У прибутковому податку приємно те, що більшість з нас ніяк не напружує для його сплати. Більш того – фактично навіть не помічає цього процесу. За нас з бюджетом розраховується наш роботодавець. Більш того: якщо ви отримуєте доходи тільки від податкових агентів (тобто тих, хто зобов’язаний утримувати і передавати в бюджет відповідні податки), то вам і річну декларацію подавати не треба.

До речі, податковий агент – це не тільки роботодавець: їм може бути банк або кредитна спілка, що виплачує вам відсотки за внесок, компанія, по акціях якої ви отримуєте дивіденди. Це може бути і орендар вашої земельної ділянки або іншого об’єкта нерухомості, якщо він – юридична особа. А ось якщо вашу нерухомість орендує просту фізичну особу, яка не є суб’єктом господарської діяльності, то за нарахування та сплату податку відповідальні вже особисто ви. Платити треба щоквартально, протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу. І ось в цьому випадку сума отриманого протягом року доходу і сплаченого податку повинні відображатися в річній податковій декларації.
Різні види доходів можуть мати свої особливості нарахування та сплати податку. Іноді там немає нічого складного, і у вас мало шансів щось зробити не так. Наприклад, якщо квартира, що продається вами, повинна обкладатися податком, про це вам не забудуть нагадати ні ріелтор, ні нотаріус.

Більш того: нотаріус не має права “освятити” угоду без наявності оціночної вартості вашої квартири. А є такі види доходів, оподаткування яких багато нюансами. Наприклад, якщо ви всерйоз вирішили заробляти на інвестиційній діяльності, то обов’язково знайдіть годинку і почитайте відповідні розділи Податкового кодексу.

Читайте також:ЯК ЗМІНЯТЬСЯ СУБСИДІЇ В 2017-У

Джерело.

You cannot copy content of this page