fbpx
Дозвілля
Як носити сонцезахисні окуляри, щоб не зіпсувати зір

Окуляри не тільки приховують від світу твої сонні очі. Вони ще й прикривають очі від ультрафіолету. Який, дай йому волю, може неслабо нашкодити зору.

Очам сонце шкідливіше, ніж шкірі

Сонце обпалює не тільки шкіру, але і очі. Експерти вважають, що поверхня очей в 10 разів чутливіша до ультрафіолету, ніж шкіра.

Якщо ти валялася на пляжі або на галявині не дуже довго, сонце викликає подразнення рогівки. Через це ти якийсь час будеш бачити все розпливчастим. Але це ще не біда, саме пройде.

А ось якщо ти підставляла очі сонцю довго, готуйся до фотокератиту – опіку рогівки. Як мінімум два дні очі будуть хворіти і свербіти, все буде здаватися розмитим – якщо ти взагалі не втратиш тимчасово зір. Ризик зростає, якщо там, де ти гуляла і засмагала, була вода – її поверхня відбиває світло і робить все ще гірше.

І не розслаблюйся, коли ці симптоми пройдуть. Пошкодження, які зчиняє в твоєму оці сонце, мають накопичувальний ефект. Ти думаєш, що все в порядку, але десь там всередині вже почалися незворотні зміни.

Сонячне світло може викликати катаракту, вікову дегенерацію жовтої плями (пошкодження світлочутливої області позаду очей), птерігіум – заростання рогівки тканиною кон’юнктиви, і – рідко, на щастя – онкологічні захворювання.

Світанок і захід найнебезпечніші

Ультрафіолет буває двох типів – UVA і UVB. UVA-хвилі довше добираються до глибоких шарів шкіри, а UVB – коротше, вони впливають на поверхню.

Фотостаріння викликають саме довгі UVA-хвилі, і вони без проблем проникають не тільки через шкіру, але і через око, ламаючи там потихеньку всю тонку механіку, викликаючи катаракту і вікову макулярную дегенерацію – щоб було зрозуміло, це основна причина втрати зору. UVB, які відповідають за загар, до глибин очей не доходять і поглинаються рогівкою. Але і вони провокують розвиток катаракти. З усіх боків небезпеки.

У нас, на щастя, є природні механізми захисту – ми інстинктивно жмуримося, коли дивимося на сонце, і відвертаємося від прямого світла, а зіниця на сонці звужується. Лоб і вії теж дають таку собі тінь.

Але толку від цих заходів мало, коли світло не особливо яскраве і світить прямо в очі – наприклад, на світанку і заході. І це погані новини – ми любимо милуватися заходами, а адже в цей час ультрафіолетове випромінювання нікуди не дівається.

До речі, не думай, що небезпечний тільки прямий погляд на сонце. Ти ризикуєш, навіть якщо лежиш на пузі уткнувшись в телефон. Частина променів все одно відбивається екраном і б’є точно в ціль.

Діти і блакитноокі ризикують більше за інших

У дітей вся очна оптика ідеально ясна, вони багато часу проводять на вулиці, а темні окуляри їм купують тільки щоб побавитися. Так що вже до 18 років середня людина отримує 80% всього ультрафіолетового випромінювання, з яким їй доведеться зіткнутися в житті.

З віком лінзи в оці змінюють колір і стають жовтуватими, забезпечуючи природний захист від світла. Але в дитинстві вони абсолютно прозорі, що робить очі малечі набагато більш уразливими. Те ж стосується і блакитнооких – у них в райдужній оболонці мало пігменту меланіну, який захищає очі від впливу сонячного світла.

Коли і як носити окуляри

Сонце шкідливе всюди: в Києві і на Балі. У відпустці на теплих берегах воно смажить, як в пеклі, але ти рідко затримуєшся там довше двох тижнів. А ось в туманному великому місті ми часто ходимо без окулярів, хоча ультрафіолет атакує очі навіть в не дуже ясну погоду. Хмари блокують тільки 10% випромінювання, інші 90% спокійно проходять через них і б’ють в око. Так що носити темні окуляри потрібно завжди – навіть якщо хмаринки і осінь.

Читайте також:ІНТЕРНЕТ ПІДКОРЮЄ ВІДЕО ЧОТИРИМІСЯЧНОГО МАЛЮКА, ЯКИЙ ВПЕРШЕ ПОБАЧИВ МАМУ КРІЗЬ ОКУЛЯРИ (ВІДЕО)

І в машині теж – тільки якщо у твоєї тачки немає скелець з UV-захистом. До речі, прийнятним рівнем захисту вважається 400 SPF. Менше – просто марно. Про рівень захисту говорить маркування “CE” на дужці. Тому сонцезахисні окуляри краще купувати не на пляжі з лотка, а в нормальному магазині оптики.

Колір лінз особливої ролі не грає. Хороші окуляри, будь вони зеленими, чорними або коричневими, гальмують однакову кількість ультрафіолету. Різниця полягає лише в тому, скільки видимого світла вони пропускають. Людям зі світлою райдужкою зазвичай зручніше в більш темних лінзах, чорних або коричневих, а чорноокі нормально почувають себе і в світлих окулярах.

З поганими окулярами без належного захисту ситуація інша. Краще взагалі ходити без окулярів, ніж у пластмасовій штуці з сильно тонованими лінзами. У такій приємній напівтемряві зіниця розширюється, але ультрафіолет-то нікуди не подінеться – він б’є прямо в око, хоча ти і не помічаєш ніякого дискомфорту.

Що стосується водіння, то тут все трошки складніше. Для того, щоб кермувати, не ризикуючи вписатися у щось, за кермом потрібно носити окуляри, які пропускають як мінімум 8% світла вдень і 75% – в темний час доби. Запитай продавщицю в магазині оптики, вона розбирається.

Джерело.