fbpx
Дозвілля
Як і навіщо навчитися казати “ні” – поради психолога

Відомо, що невміння казати “ні” може увігнати нас у глибокий психологічний кут. Часом ми робимо це з ввічливості, часом – щоб не образити відмовою іншого, а часом й самі не знаємо, чому погодилися.

Олена Савинова, психолог, спеціаліст з психології міжособистісних стосунків та кризових станів, поділилася своїми порадами у своєму блозі на ВВС.

Чому ж так важко дається просте “ні”? Причин багато. Найпоширеніша – страх бути знехтуваним, неприйнятим. І зворотній бік – бажання бути корисним. Притаманні ці почуття людям, невпевненим у собі, схильним почуватися більше об’єктами, ніж суб’єктами або, як кажуть психологи, з комплексом жертви. Навіть у мові вони використовують здебільшого пасивні звороти, безособові форми дієслів: так вийшло, мене підставили, не щастить тощо.

Відчуваючи на підсвідомому рівні себе недостатньо хорошими, щоб інші мали з ними справу просто так, ці люди мов заробляють своєю безвідмовністю прихильність і повагу.

Порочність такого фальшивого альтруїзму полягає в тому, що “хороша дівчинка” або “надійний хлопець” роблять добрі справи здебільшого не від надміру любові до ближнього, а під тиском страху неприйняття. Таким чином, свідомо дають себе використовувати тим, в кого вони хочуть заслужити визнання.

Тож варто навчитися відмовлятися від чогось, що суперечить вашим планам і інтересам. Вирізняйте в мові ваших колег і приятелів “гачки” на кшталт “потрібно”, “необхідно” тощо. Почувши прохання, що супроводжується такими спонуканнями, одразу запитуйте подумки: кому потрібно?

Якщо потрібно вам або вашим близьким, і ви дійсно хочете зробити собі або їм приємне, погоджуйтеся. Якщо ж це чергове намагання пограти на ваших почуттях, спокійно відмовте.

Навіть якщо спочатку вам буде важко звільнитися від усіх, кого ви “приручили”, ви знатимете, що допомагаєте комусь всупереч вашим інтересам, свідомо, а не ставши об’єктом чиєїсь маніпуляції. Отже позбудетеся неприємного відчуття, що вами скористалися.

І нарешті – навіщо вчитися говорити “ні”? Це допоможе стати собою, жити, керуючись власними інтересами, смаками, вподобаннями. Тобто говорити, робити, купувати, любити те, що хочете ви і що потрібно саме вам. Адже намагаючись догодити іншим і бути хорошими для когось, ми ризикуємо прожити не своє життя.

Читайте також:   Неприємна новина: українцям хочуть перенести найбільше християнське свято

Джерело.

facebook