fbpx

Як і чому зріс курс долара в Україні

На початку року американська валюта продавалася по 24,8 гривні, а наприкінці грудня – по 26,39 гривні.

В Україні за кілька років національна валюта втратила 2/3 своєї вартості. Ще 2014 року “американець” можна було купити по 8 гривень, а на цей момент – по 26,39 гривні. Як розповідають експерти, на курс національної валюти цього року впливав цілий ряд факторів: політична криза на початку року, необхідність імпортувати блакитне паливо, несприятлива кон’єктура на зовнішніх ринках, припинення співпраці з МВФ. В результаті тільки за цей рік гривня девальвувала з 24,8 до 26,39 гривні за долар. Сайт “Сегодня.ua” з’ясував, як і чому змінився курс долара 2016-го.
Прогнози не виправдалися
Національний банк на початку року прогнозував курс гривні по відношенню до долара в діапазоні 24,4-24,8. Пізніше цей прогноз довелося переглянути. Уже в лютому офіційний курс американської валюти досягав 27,24 гривні. За словами старшого аналітика Concorde Capital Олександра Паращія, на стабільність національної валюти впливали два основних чинника: співпраця з міжнародними кредиторами, в тому числі МВФ, і ситуація на зовнішніх ресурсних ринках. Ціни на метал, добрива, пшеницю падали, а разом з тим скорочувалися валютні надходження до країни.

Заступник голови НБУ Олег Чурій пояснив, що на український валютний ринок несприятливо вплинула девальвація в країнах – торговельних партнерах. “Сезонний спад ділової активності в січні викликав зниження надходжень валютної виручки в лютому, а політична нестабільність і зволікання з відновленням співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ) несприятливо позначаються на очікуваннях бізнесу”, – йдеться в його коментарі, поширеному центробанком.
У березні офіційний курс долара не перевищував відмітки в 26,88 гривні. Тоді, за оцінками експертів, національна валюта “просіла” через припинення співпраці з МВФ. Крім того, в Україні затягнулася політична криза – Кабінет міністрів Яценюка планували розпустити, проте остаточне рішення затягувалося.

Починаючи з квітня і до кінця літа, вже при новому уряді, курс долара коливався в межах 24,5-25 гривні.
Однак, з другої половини серпня “літнє затишшя” перервалося. 15 серпня долар подолав “психологічну позначку” в 25 гривень, а за два тижні подорожчав ще на 44 копійки і “побив” п’ятимісячний рекорд.
Експерти пояснюють: восени традиційно наступають складні для валютного ринку часи. За словами Олександра Паращія, причин для “осінньої девальвації” кілька: доводиться закуповувати велику кількість імпортного газу, сплачувати валютні кредити, крім того, попит на валютному ринку в цей період зростає, а пропозиція залишається на тому ж рівні. В результаті гривня помітно “худне”.
Чому долар дорожчає восени:
доводиться запасатися імпортним газом до опалювального сезону (близько 8 млрд кубометрів газу за друге півріччя);
українці скуповують валюту (попит збільшиться на 10%);
доводиться активніше “гасити” іноземні кредити.
Старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб зазначає: крім того, на гривню “давила” затримка валютного траншу від МВФ в розмірі одного мільярда доларів. Гроші мають надійти до резервів НБУ. Транш від МВФ “відкрив” можливість отримати кошти і від інших держав і організацій.
Транш від МВФ, на який український уряд очікував з початку року, отримали тільки у вересні. Після цього курс долара залишався в межах 25,5-26 гривні, а вже в грудні зріс до 26,39 гривні.
Що буде наступного року
Наступного року гривня в Україні продовжить знижуватися по відношенню до американської валюти, впевнені експерти. До кінця 2016 року курс нацвалюти може опуститися до 27 гривень, а вже через рік дійти до позначки 30 гривень за долар. Велику кількість валюти доведеться витратити на обслуговування державного боргу, а стабільність гривні в тому числі залежатиме від співпраці з МВФ.
Курс американської валюти цього року наблизиться до позначки 27 гривень за долар, вважає виконавчий директор міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко. При цьому на початку наступного року ситуація кардинально не зміниться. За оцінками експерта, до кінця 2017 року гривня подешевшає до 30 гривень за долар. “Курс перебуватиме без серйозних потрясінь – до 30 гривень до кінця року”, – говорить експерт. При цьому Олег Устенко зазначає, цей сценарій може “розхитати”, наприклад, політична криза. У такій ситуації прогноз може бути менш оптимістичним.
З думкою свого колеги погоджується президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. “Швидше за все, до кінця року курс буде в районі 27 гривень за долар. Може бути, буде коливання 20-30 копійок в більшу або меншу сторону, але це нормальне явище. На початку наступного року може бути істотне зростання курсу. Треба буде обслуговувати державний борг, це позначається. І, відповідно, буде закупівля газу імпортного, це теж позначиться. Тут можливе якесь зростання”, – розповідає економіст.
Український валютний ринок почувається досить збалансовано, а плаваючий курс допомагає абсорбувати зовнішні шоки, вважає Вадим Іосуб. Внутрішньоекономічних шоків, здатних сильно вплинути на курс гривні, до кінця року аналітики “Альпарі” не очікують. В таких умовах офіційний курс гривні збережеться до початку наступного року в діапазоні 25,5-26 гривні, а на готівковому ринку – в межах 26-27 гривень, прогнозує експерт.

Читайте також:НОВІ ПОЛІТИЧНІ ОБЛИЧЧЯ ЗНИКНУТЬ У 2017, – ЕКСПЕРТ
Нагадаємо, як йдеться у проекті бюджету на наступний рік, курс національної валюти по відношенню до долара 2017-го сягне позначки 27,2 гривні.

Джерело.

You cannot copy content of this page