fbpx
Події
Виявилось, що це рак: Батьки думали, що син просто втомлюється у школі

Україна займає друге місце в Європі за темпами поширення онкологічних захворювань.

Щорічно рак уражає тисячі дітей. Найчастіше це хвороби кровоносної системи: лімфоми, лейкемії, гістіоцитози.

…Заходжу у відділення гематології та інтенсивної хіміотерапії Західноукраїнського дитячого медичного центру. В ігровій кімнаті бавиться бліденький хлопчик. На правій руці — катетер. На голові нема волосся… У 9-річного Володі — гостра лімфоблазна лейкемія.

Діагноз йому поставили в липні. Відтоді він у лікарні. “Мені робили дуже багато різних процедур, було дуже боляче. Голки вставляють у вени досі”, — каже Володя. Батьки хлопчика розповідають, що діагноз став для них шоком. “Ми думали, що він просто в школі втомлюється, — ділиться мати. — Був бліденький, оченята мутні, жалівся, що часто голова болить.

Почала вітаміни давати. Та стан не покращувався. І тут одного дня температура піднялась до 39 градусів, пробували збити — не вдавалося.

Так тривало чотири дні. Поїхали в лікарню. Здали аналізи. Рак”. Кожен день онкохворої дитини виглядає приблизно однаково: близько сьомої ранку — підйом, час крапельниці та забору крові для аналізу. Далі — сніданок.

“Тут не можна їсти, що захочеш, особливо, коли в крові низький рівень лейкоцитів”, — пояснює мені Володя. Як дізнаюсь пізніше в лікаря, для дітей є справді жорстке обмеження в їжі — всі продукти мають пройти термічну обробку. Жодних свіжих овочів, фруктів, салатів, майонезів… Усе, що не можна довести до стерильності — заборонено. Основою раціону є білок, який дає пластичний матеріал для побудови здорових клітин. Годують дітей супами, кашами, м’ясом та сиром.

Фрукти замінюють компотами та киселями. Найважче діти переносять періоди хіміотерапії: тоді в них висока температура, сильна нудота, головні болі. У деяких випадках дитина не може навіть самостійно пересуватись.

Та чи не найскладніше — змиритися з випадінням волосся, особливо дівчатам-підліткам. “Одним із наслідків хіміотерапії є алопеція — випадіння волосся, — розповідає Ірина Цимбалюк, кандидат медичних наук, завідувач відділення гематології та інтенсивної хіміотерапії.

— Та після завершення курсу хіміотерапії воно одразу починає відростати. Це найлегша побічна дія. Серед інших — негативний вплив препаратів на печінку, серце, нирки, шлунково-кишковий тракт, нервову систему”.

“Онкохвора дитина — це велике випробування для сім’ї. У частині випадків така біда згуртовує сім’ю, та нерідко руйнує, — каже лікар.

— Іноді в перші дні чоловіки “рвуть на собі сорочку”, щоб урятувати дитину, а за декілька місяців — покидають сім’ю”. Психологічну допомогу в центрі надають як дітям, так і їхнім батькам, бо процес одужання може тривати до двох років.

Щоб зробити життя дітей веселішим, персонал лікарні, батьки та волонтери докладають значних зусиль: святкують дні народження, запрошують аніматорів… До дітей шкільного віку декілька разів на тиждень приходить учитель з індивідуальними заняттями.

“До нас потрапляють діти різного віку: від немовлят до 17-річних підлітків. Для лімфоблазної лейкемії пік хвороби — три — п’ять років. Дещо частіше хворіють хлопчики”, — пояснює Ірина Цимбалюк. Лікар каже, що онкогематологічні хвороби (рак крові) ефективно лікуються, і у багатьох випадках діти повністю одужують.

А от статистика смертності від ракових пухлин серед дітей значно вища. “Чому діти хворіють на рак? На це запитання досі нема вичерпної відповіді.

Одним із факторів ризику є генетична схильність до раку. Онкогени, які присутні у кожної людини, можуть також активізуватися через малі дози радіації, під впливом забруднення навколишнього середовища, хімізованої їжі, — каже Ірина Цимбалюк.

— Пусковим моментом хвороби може стати навіть звичайний рентген чи комп’ютерна томографія. Особливо це стосується вагітних жінок. А якщо така жінка в період вагітності вживала алкоголь, курила цигарки чи вживала наркотики, то це однозначно створить сприятливий клімат для розвитку онкології в дитини. До речі, в східних областях України, де зосереджена більша частина хімічної промисловості (заводи, фабрики), дітей, хворих на рак, більше, ніж на Заході.

Основною формою онкозахворювань у дітей переважно є гостра лейкемія, при якій 75% дітей одужують. При лімфомі Ходжкена одужує понад 90% дітей, якщо вони прийшли з першою-третьою стадією захворювання. У середньому лікування триває два роки, однак буває, що затягується й на довше. Увесь час діти повинні проводити у лікарні…

Варто також зауважити, що рак у дітей вилікувати легше, ніж у дорослих. І відсоток тих, хто одужує — вищий!” …Маленькі пацієнти не хочуть відпускати гостей. Діляться своїми планами на майбутнє, мріями. Багато діток у центрі хочуть стати лікарями. А Володя мріє бути науковцем. Каже, що винайде спосіб перемогти рак.
Читайте також:ВИХОВАНКА КИЇВСЬКОГО ІНТЕРНАТУ ПРОПАЛА БЕЗВІСТІ (ФОТО)

Джерело.