fbpx
Дозвілля
Винаходи українців, які змінили світ (відео)

Українці придумали вертоліт, змогли запустити людину в космос і навіть заклали основи інтернету. Хто ці люди? Читай в ТОП-5 українців, які змінили наш світ.

Вертоліт був придуманий киянином

Винахідником вертольота є киянин Ігор Сікорський. Цей авіаконструктор першим у світі запропонував проект повітряного судна, яке майже нічим не відрізнялося від сучасних вертольотів. У 1931 році він запатентував свій винахід: судно з двома пропелерами (на даху і на хвості). На той момент Сікорський був вже досить відомим авіаконструктором, проте, його винахід вивело літакобудування на новий рівень.

У 1939 році в повітря піднявся експериментальні вертоліт VS-300, яким винахідник управляв власноруч. Ця машина являла собою сталеву конструкцію, на якій була розташована кабіна для пілота, оснащена двигуном з ремінною передачею. Потужність літального апарату становила 65 кінських сил.

І це було не останнє відкриття у науковій кар’єрі Сікорського. У 1941-му році в Америці відбулася презентація першого в світі гелікоптера-амфібії на поплавцевому шасі. Це була модернізована модель VS-300. Вертоліт вдало злетів з води і приземлився на суші.

Sikorsky5

Гас: два винахідника з львівської аптеки

У 1853 році фармацевти зі Львова Йоганн Зег та Ігнаци Лукасевич винайшли гасову лампу і особливий спосіб отримання гасу – крекінг нафти. Сталося це в аптеці «Під золотою зіркою», яка знаходилася на вулиці Коперника.

За наказом свого шефа, власника аптеки Міколяша, львів’яни намагалися добути з нафти спирт, проте зазнали нищівну невдачу, яка стала самою справжньою перемогою. Двоє фармацевтів несподівано винайшли безпечний і раціональний спосіб крекінгу нафти, при застосуванні якого і виходив гас.

Вони сконструювали прототип гасової лампи, який виглядав як циліндрична труба, зроблена з жерсті і виконує функцію контейнера для гасу. Нижній кінець гнота був занурений в гас, а замість скла в лампі стояла пластинка слюди.

31 липня 1853 лікарі Львівської лікарні вперше застосували винахід двох фармацевтів на практиці – вони висвітлили операційний зал, що дозволяло робити операції навіть в нічний час.

IMG_3426

Польоти до зірок почалися з Житомира

Основоположником практичної космонавтики в Радянському Союзі став уродженець Житомира Сергій Корольов.

Ще до Великої Вітчизняної війни під керівництвом Корольова був створений ефективно працював ракетний двигун. І 4 жовтня 1957 людство зробило перший крок у космос. Сконструйована Корольовим ракета вивела на орбіту перший штучний супутник Землі. Ця подія поклала початок ері практичної космонавтики.

Але головне, саме Корольов і його співробітники 12 квітня 1961 запустили корабель «Восток-1», на борту якого перебував Юрій Гагарін. Під його керівництвом були створені три покоління космічних кораблів – «Схід», «Схід» і «Союз».

Саме Корольов став родоначальником ери пілотованої космонавтики і практичного застосування супутників на навколоземній орбіті.
Зараз завдяки Корольову ми можемо користуватися GPS, дивитися супутникове телебачення та багато іншого.

-14-638

Інтернет: ідеї українця випередили час

У 1961 році син емігрантів з Києва Леонард Кляйнрок опублікував наукову роботу, присвячену цифровим мережевим зв’язкам. Учений описав технологію, здатну розбивати файли на частини і передавати їх через мережу. Потім робота вилилася в докторську дисертацію, а дисертація продовжилася книгою, в якій він виклав основні принципи, які лежать в основі роботи інтернету.

Ці ідеї знайшли застосування не відразу. Про них згадали в розпал «холодної війни». За завданням уряду США Агенство науково-дослідних проектів створювало комп’ютерну мережу для зв’язку між командними пунктами оборони. Ідеї Леонарда були як не можна до речі.

Зараз ці технології використовують повсюдно – без них не зміг би працювати ні мобільний зв’язок, ні інтернет.

leo-klei_w

Х-промені: тернополянин обігнав Рентгена на 14 років

Видатному українському фізику Івану Пулюю належить відкриття Х-променів, які пізніше стали називатися «рентгенівськими».

Іван Павлович проводив безліч наукових вишукувань з найвідомішими фізиками минулого, в числі яких був і Нікола Тесла. На думку сучасної науки, саме досліди з Теслою і дали Пулюю поштовх до розгадки природи рентгенівського випромінювання. Сконструйована за 14 років до знаменитого відкриття Рентгена трубка Пулюя (прообраз сучасного рентгенівського апарату) генерувала промені, які пізніше і були названі рентгенівськими.

Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людини. Випробував нову технологію учений на дочці – зробив знімок її руки з шпилькою. Серія рентгенограм внутрішніх органів, які зробив Пулюй, була настільки чіткою, що дозволила визначити причину захворювання пацієнтів.

7a665e8299e7344699d8e8857e07c3d6