fbpx
Події
Вихідного 8 березня не буде. А що замість нього?

В Україні активно обговорюють тему скасування вихідних на 8 березня і травневі свята.

Законопроект про зміни в державному календарі підготував Український інститут національної пам’яті. Йдеться про скасування вихідних днів 8 березня, 1, 2 та 9 травня. Натомість українцям пропонують святкувати Шевченків день та День сім’ї.

Про декомунізацію свят, потребу мовного кордону та новий погляд на 8 березня розповів в інтерв’ю історик і директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Нові вихідні – які і коли?

Ми пропонуємо впорядкувати державний календар, оскільки він є доволі хаотичним: в нас українські державні свята і релігійні відзначаються разом з радянськими. В рамках цього впорядкування деякі святкові дні втратять статус вихідного, але залишатимуться святами. В той же самий час з’являться нові свята, які матимуть статус вихідного дня, – пояснює В’ятрович.

Наприклад, 8 березня, яке залишиться Міжнародним жіночим днем, не буде вихідним. Натомість Інститут національної пам’яті пропоную в якості вихідного 9 березня – Шевченків день.

“Так само вважаємо недоречним абсолютно по-радянськи відзначати вихідними 1 і 2 травня, які, сподіваюсь, будуть скасовані. Вихідний з 9 травня, Дня перемоги, ми пропонуємо перенести на 8 травня, і з країнами Європи відмічати День пам’яті та примирення. Також вводиться ще один додатковий вихідний – День сім’ї, який ми пропонуємо відзначати кожної другої п’ятниці вересня”, – зазначив історик.

Нові вихідні:

9 березня – Шевченків день

8 травня –День пам’яті та примирення

Друга п’ятниця вересня – День сім’ї

Вихідні не переноситимуть

Ще одна важлива норма, яку пропонує УІНП – скасувати перенесення вихідних, якщо вони випадають на суботу-неділю.

У результаті в нас виходить скорочення вихідних з 11 до 9. Зважаючи на те, що ті 11 подеколи розростаються аж до 20, можемо говорити про суттєве скорочення, яке є достатньо важливим для економіки країни, – каже В’ятрович.

То коли скасують радянські вихідні? Цього року 8 березня ще буде

Зараз цей законопроект на стадії громадського обговорення, після цього його розгляне уряд. Це питання, за словами В’ятровича, як мінімум, кількох місяців.

Для чого скасовувати травневі вихідні і 8 березня?

Ми переслідуємо кілька цілей – це і продовження декомунізації, бо, вважаю, нема сенсу відзначати низку комуністичних свят та ще й робити їх вихідними. Це інвестиція в розвиток країни. Україна має таку кількість вихідних, які обходяться їй надто дорого, і кожному українцеві особисто, – вважає історик.

Володимир В’ятрович також переконаний, що свято 8 березня не потрібно наповнювати жодною новою ідеологічною складовою. “Ми можемо говорити про 8 березня і в першу чергу згадувати його, як день боротьби за рівні права жінок”, – пояснює він.

Чому протестує “Опоблок”
Через законопроект щодо скасування радянських вихідних свят нардеп Олександр Вілкул запропонував звільнити В’ятровича з посади директора Інституту національної пам’яті. Пан Володимир вважає, що Опоблок просто намагається завадити руху України від комуністичного минулого.

“Нардеп Вілкул очолює так званий “Опозиційний блок”, який відомий своєю проросійською та прорадянською налаштованістю. Очевидно, що декомунізація, яка продовжується наразі в Україні віддаляє нашу країну від Росії, і таким чином він намагається завадити руху країни від комуністичного минулого”, – прокоментував В’ятрович.

Закон про мову. Чи потрібен він зараз?
19 січня у Верховній Раді було зареєстровано одразу два законопроекти щодо розширення сфери використання української мови, які викликали жваву дискусію. Побутує думка, що “Закон про мову” не на часі, що він надто радикальний, особливо в тій частині, де йдеться про штрафи через неповагу до мови, наглядові органи.

Володимир В’ятрович переконаний, що Україна потребує закону про державну мову, “тому що вона є таким своєрідним кордоном в інформаційному просторі”.

Впевнений, що потрібен закон, який буде регулювати використання української мови в першу чергу в державному житті, освіті, рекламі, і мас-медіа. Вважаю, що потреба щодо цього закону абсолютно назріла, – зазначив історик.
“Я думаю, що цей закон з попередньо ухваленим в минулому році законом про квоти – це і є власне та політика, яка допоможе утвердитися українській мові і допомогти їй розвиватись, як частині культури державного правління”, – наголосив В’ятрович.

Читайте також:“ЦЕ ГАНЬБА”: ЛУКАШЕНКО НАЗВАВ МАЙДАН “КЛЕЙМОМ ДЛЯ УКРАЇНИ” (ФОТО)

Джерело.