fbpx
Події
“Він був останнім із сім’ї, всі інші пoмeрли”: у Києві попрощались з легендарним українським космонавтом Леонідом Каденюком

Півсотні мешканців його села Клішківці на Буковині приїхали до Києва на пoхoрoн українського космонавта Леоніда Каденюка.

Вони віддали шану своєму землякові, котрого з почестями пoхoвaли на Байковому цвинтарі столиці, йдеться в сюжеті “ТСН“.

З живих Каденюків там уже нікого не лишилось, а їхня хата стоїть порожня. Натомість лишилась пам’ять – така, що дехто із земляків не може стримати слiз. Кажуть, Леонід рідне село не забував і навідувався туди часто. “Як кажуть, ми осиротіли. В його особі мали певний захист. Він був частим гостем, гостем школи. Він був останнім із сім’ї, інші всі пoмeрли”, – кажуть селяни.

Науковці та колеги Леоніда Каденюка згадують про його дослідження, а найбільше про експеримент з космічної біології, який він проводив на борту шатла Columbia 1997 року. Він вивчав, як поводяться рослини у невагомості  та чи можуть дати врожай – через це Каденюк іноді жартома називав себе зірковим гречкосієм.

“Це був на той час піонерський унікальний експеримент, і його результати досі цитуються у науковій літературі. Бо було вперше показано, які особливості кореневої системи росту рослин в умовах невагомості”, – розповів заступник голови ради космічних досліджень НАН України Ярослав Яцків.

У політиків власне бачення цінності космічної місії Каденюка. “Мало значення те, що США визнали Україну, як незалежну державу, підтримали. Дійсно, тоді було стратегічне партнерство з Україною і навіть такі заходи, як політ українського космонавта, якраз це й підкреслювало. Це було дуже важливо і з політичної точки зору”, – пояснив тодішній президент Леонід Кучма.

А експерти наголошують, що значення польоту Каденюка було значно більшим за поточні політичні вигоди. “Тоді вперше пролунала українська мова звідти – і це було вкрай важливо. Тому що до польоту Каденюка Україну знали, як країну, котра виробляла кращі стратегічні військові озброєння, а безпосередньо нашого космонавта не було. Україна завжди була космічною державою, і буде. Для цього Каденюк зробив дуже багато”, – вважає директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін.