fbpx
Події
В Україні задумуються над скасуванням по батькові

Майже щороку хтось на сайті президентських петицій візьме та й опублікує пропозицію перевести українську писемність з кирилиці на латиницю. Мовляв, це поріднить нас з Європою. Однак нещодавно з’явилася ще одна ідея зближення з Заходом – скасувати в паспортах та інших документах по батькові. Адже в європейському світі живуть без них і нічого, плутаються.

Рудимент середньовіччя. “Хтось може мені популярно пояснити, навіщо в Україні ще існують по батькові? Додаткова ідентифікація? Визнання поваги? Нагадаю, що ми відхрестилися від poсійського впливу, рухаємося в Європу, навіть в Казахстані вводять латиницю, щоб дистанціюватися від Рашки etc. Навіщо ці Василевичі , Івановичі, Христофорович? Чому не пан Ігор, або пан Богдан, або пані Катерина? Красиво, сучасно, своєчасно! “, – пише на своїй сторінці в Facebook консультант з питань ризиків і безпеки Євген Лауер.

І дійсно, навіщо батькові потрібні? На думку кандидата історичних наук Ігоря Чорного, сьогодні по батькові поступово стає рудиментом, без якого можна обійтися. Як це відбувається в більшості європейських країн.

– По батькові як такі з’явилися ще за часів Київської Русі. У дофамільний період іменування по батькові було потрібно для точної ідентифікації людини і замінювало сучасне прізвище. Пізніше – по батькові було ознакою приналежності до знатного роду. В СРСР по батькові і словом “товариш” замінили звичні поважні звернення “пан”, “пані”, “пан” і “пані”. Зараз, коли крім прізвища у всіх базах даних даються і дати народження, без по батькові можна абсолютно спокійно обходитися, – впевнений історик.

Читайте також: Різдво Христове буде відзначатися двічі: українці отримали ще один вихідний

Процедури скасування поки немає. Обійтися без по батькові можна, і багато давно перейшли на звернення “пан – пані”.

“Я саме так в ВР до колег звертаюся”, – говорить народний депутат Ірина Геращенко.

Але позбутися його в паспорті на законних підставах поки не вийде.

Ми звернулися в паспортний стіл з питанням, чи можна не вписувати своє по батькові в паспорт при оформленні документів. І почули категоричне “ні”.

– Якщо у вас в паспорті або свідоцтві про народження є по батькові, наприклад “Володимирівна”, то ви можете поміняти ім’я, прізвище, стати Розою Ландишевою,  а не Василиною Какашкіною та по батькові у вас все одно залишиться “Володимирівна”. І процедури скасування поки немає і не буде, поки не пропишуть законодавчо, – розповіли в одному з паспортних столів Києва.

Хоча парламентарії не виключають ймовірність того, що процедура з часом може з’явитися.

Зокрема, автор законопроекту “Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо права на зміну по батькові)” Валерій Пацкан такої можливості не заперечує.

– Я як представник проєвропейського більшості – не проти. Але не знаю, як це приживеться в Україні. Це питання дуже дискусійне. Якщо знайдемо нормальні аргументи і переконаємо більшість людей, то чому б і ні. Теоретично це можливо, – розповів Валерій Пацкан.

Але тоді виникає закономірне питання: чи не виникне плутанини в документах? Адже по батькові є одним з ідентифікаційних чинників.

У Державній міграційній службі України заспокоїли: плутанини не буде.

– У нас були прецеденти – іноземці навіть без прізвища приходили, з документами, оформленими за законами своєї країни. Питання лише в тому, щоб не втратити ідентифікацію людини, – розповів керівник служби інформації Державної міграційної служби України Сергій Гунько. – Якщо людина прийшла і сказала, що вона – Іванов Іван без по батькові, потрібно переконатися в тому, що Іванов Іван без батькові існує в природі і даний громадянин це саме він.

Джерело.