fbpx
Події
В МОН вирішили боротися з нав’язаним репетиторством

Уроки за свій рахунок намагаються перемогти доносами та іміджем. В МОН України вирішили боротися з так званим нав’язаним репетиторством – коли вчителі підтягують своїх учнів поза уроками за окрему плату. Проблема назрівала давно і численні скарги батьків змусили чиновників звернути на це увагу. Але як визначити межу, коли батьки наймають тренера для відсталого чада – і коли вчитель сам себе нав’язує, аргументуючи, що на уроці через поважні причини (галасливого класу, багатьох відстаючих і т.д.) не встиг викласти весь матеріал, пише “Сегодня”.

БОРОТЬБА: ПІДВИЩЕННЯ СТАТУСУ І ДОНОСИ. В МОН бачать кілька способів боротьби з таким явищем: тісна співпраця з батьками, які повинні “сурмити” про подібні факти, і підвищення соціального статусу вчителя. Але цю ініціативу зустріли неоднозначно і ті, і інші. В основному проти репетиторства батьки школярів, які зіткнулися з такою проблемою. “У школі моїх дітей “нав’язане репетиторство” працює не постійно, а коли у вчителя, припускаю, якісь сімейні торжества або непередбачені витрати. Моя дитина відвідувала 4 або 5 таких уроків.

“Скидалися” всім класом по 10 грн (в класі – 25 осіб). Наскільки знаю, це ще дуже небагато”, – розповідає Галина Терехова, мама 8-класника Олексія з Києва.

Багато вчителів і деякі експерти в сфері освіти вважають, що проблема роздута і немає сенсу “боротися з вітрянками” за допомогою доносів.

“Будується держава 1933-1937 рр. Нам начальник управління теж сказав, що якщо ви (вчителі) знаєте про порушення в школі, то повинні йому донести. І замість реальних змін і впровадження прозорих правил ми рухаємося назад”, – говорить вчитель ЗОШ №22 м.Хмельницького Ірина Фют.

Але багато вчителів підкорилися наказам адміністрації.

“У нашій школі репетиторство заборонено наказом”, – розповідає вчитель з Херсонської області Наталія Олюч.

“ПРИКРО ЗА ЧЕСТЬ ВЧИТЕЛЯ” Багато експертів в сфері освіти сприйняли таку боротьбу як особисту образу.

“Вчителями більше ніхто не мріє стати – навіть з урахуванням того, що в педагогічні інститути встановили для вступників найнижчі вступні бали. Викладачі втратили авторитет: їх не поважають учні та батьки, їх гноблять всі вищі. Тепер ось знову гряде гніт з надуманої проблеми”, – вважає вчитель київської школи Любов Васильєва.

Схожу думку висловив екс-директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук, який вважає нововведення проявом відчаю.

“Про вчителів, які є репетиторами, керівництво шкіл прекрасно знає, але боротися чомусь не поспішає. Не здогадуєтесь чому? – каже він. – Але я жодного разу від керівників МОН не чув і не читав в офіційних документах, що насправді справжнім гальмом реформ є місцеві органи управління освітою і т.д, про що говорять прості вчителі”. Він вважає, що через відсутність реальних реформ у сфері освіти чиновникам потрібно шукати ворогів. Їх знаходять серед безправних, безсловесних, змучених вчителів.

“Я не кажу, що проблеми немає. Просто підхід до неї потрібен інший. А міністерство метод для боротьби вибрало не найправильніший: вчителі (за невеликим винятком) – погані, батьки повинні на вчителів доносити, а чиновники будуть виконувати роль інквізиторів, – вважає Лікарчук. – Перший раз подібний метод випробували близько року тому – коли почалися “реформи” в початковій школі. Тоді МОН напівофіційно звернувся до батьків з проханням “стукати”, якщо вчителі будуть виписувати оцінки червоним, а не зеленим кольором чорнила”.

ПІД ЖОРСТКИМ КОНТРОЛЕМ. Ще одна мета МОН на найближчий час – підвищення соціального статусу вчителів.

“Зміна на два тарифних розряди статусу вчителя, а також загальне підвищення зарплати на 50% – це і є той крок назустріч. Ми розраховуємо, що від вчителів буде крок назустріч реформі”, – сказала міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Проте впевненості, що репетиторство перейде в законну площину, поки немає.

“Здавалося б, оформи СПД – і працюй спокійно. Але так роблять одиниці. І від репетиторства після уроків за програмою школи навряд чи хто відмовиться – це живі гроші, скільки б у школі не платили. До речі, сумнівно, що зарплата буде нормальною, – каже репетитор англійської мови з Києва Вікторія Таран. – Звідси ж ростуть ноги незаконного використання батьківських внесків”. З останнім в МОН також мають намір боротися “прозорістю”.

Читайте також: Шкільних іспитів тепер не буде — нові правила ЗНО

“Щоб гроші, які виділяються школам, і батьківські внески не зникали невідомо куди, в проекті закону про освіту, який прийнятий в першому читанні, закладено норму: школи повинні будуть оприлюднювати звіт про доходи як з бюджетних джерел, так і від батьків, і витрати на своїх інтернет-сторінках”, – повідомила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.