fbpx
Події
Це повинен знати кожен трудовий мігрант у Польщі

Для мігрантів з України найбільш важливими є питання про трудове законодавство, медичну допомогу, придбання нерухомості.

Повідомляє intermarium з посиланням на svitua

Цими днями Європейська комісія повідомила, що відкриє справу проти країн-членів, які до вересня 2017 року не збільшать числа біженців, що їх готові прийняти у рамках програми ЄС. За інформаціями Комісії, держави, які уникають, чи відмовляються прийняти біженців, порушують закон Євроспільноти.

Ця справа викликає особливе зацікавлення серед країн південної Європи, зокрема Італії та Греції, куди безпосередньо потрапляють біженці з Сирії та Іраку.

Якщо б Комісія ініціювала процедуру порушення права ЄС, то в першу чергу це полягало б у поданні скарги до Європейського суду, а цей, у свою чергу, міг би оштрафувати країни, які не дотримуються євросоюзних правил.

Проте, ситуація в Польщі, що стосується біженців, чи в ширшому контексті – іноземців, – доволі специфічна, оскільки над Віслу прибувають в основному громадяни з-за східного кордну ЄС, останнім часом, передовсім із Донбасу. Отже, біженці – це одна справа, натомість економічні мігранти, заробітчани, – це вже дещо інше питання. І саме мігранти з України – це така група, де найбільш важливими є власне питання про медичну допомогу, придбання нерухомості, але перш за все трудове законодавство.

– Про права і обов’язки мігрантів у Польщі розповідає юрист Міхал Санковський. Пропоную почати з роботодавців, оскільки це саме від них залежить, чи приймуть іноземця на роботу. Отже, що повинен зробити працедавець, який планує працевлаштувати іноземця?

Міхал Санковський: У першу чергу, роботодавець повинен встановити дві речі, по перше, чи в цього іноземця є документ, який підтверджує легальність, законність його перебування на території Польщі. Найчастіше це віза або карта побуту. Друга річ, роботодавець повинен встановити, чи в іноземця є дозвіл на працевлаштування, або чи такий дозвіл його не стосується.

– А якщо, наприклад, роботодавець хотів би запросити працівника з України, то як виглядає процедура, що з дозволом на працю?

Міхал Санковський: У ситуації, коли іноземець перебуває за кордоном, і роботодавець тільки планує його запросити до Польщі, треба виконати дуже просту річ, тобто зареєструвати в управлінні праці заяву про намір працевлаштувати іноземця. У цій заяві вказати розмір зарплати та період потенційного працевлаштування. Далі, таку зареєстровану заяву, треба відправити до працівника-іноземця. Натомість іноземець, базуючи на такій заяві отримує виїзний документ, робочу візу, і в’їжджає до Польщі.

– Скільки часу потрібно, щоб вирішити це питання?

Міхал Санковський: Це триває кілька днів, максимально тиждень. Натомість, що стосується отримання візи, то тут буває вже по-різному, від тижня до трьох тижнів. Тобто, на мій погляд, усю процедуру можна завершити протягом одного місяця.

А чи існує можливість, що іноземець, ще перед тим, як отримає дозвіл на тимчасове перебування і працевлаштування в Польщі, розпочне роботу раніше? Це можливо?

Міхал Санковський: Як правило, це не є можливим, і тут ми вже переходимо до іншої ситуації, коли іноземець, після того, як отримав візу – в’їхав до Польщі. Іноземець, після того, як прибуде на територію Польщі, має звернутися до воєводи про надання дозволу на тимчасове перебування і працевлаштування. Натомість ця процедура триває принаймні два-три місяці, і в цей же період, тобто перед тим, як отримає рішення, іноземець не може працювати в Польщі легально. Це дещо ускладнює його ситуацію, тому-то існує можливість, щоб паралельно виступити із самою лише заявою про надання дозволу на працевлаштування, а видача такого дозволу триває коротше, місяць-два.

– У Польщі свого часу виникла проблема торгівлі дозволами на працевлаштування. І ось ми чули про такі ситуації, що іноземець із купленим документом приїжджає до Польщі, а тут виявляється, що немає ні роботодавця, ні фірми, яка нібито мала його прийняти на роботу. Часто в такої людини, яка заплатила за документ останні гроші, немає виходу, вона починає працювати «на чорно», нелегально. Отже, при нагоді розмови з юристом, варто нагадати, що все таки особа, яка планує виїхати за кордон, повинна дуже старанно перевірити всі деталі, щоб згодом не трапилося неприємної несподіванки.

Натомість, тут запитання таке, чи в рамках одного дозволу на працевлаштування, іноземець може змінювати роботу? Наприклад, коли роботодавець, який прийняв на роботу іноземного працівника має філію в інших містах країни? Або взагалі, чи на основі одного дозволу можна змінити роботодавця, і чи тоді дозвіл залишатиметься дійсним?

Міхал Санковський: Якщо видано рішення про дозвіл на тимчасове перебування і працевлаштування іноземця, то в цьому рішенні детально вказано, який роботодавець, яка посада, яка мінімальна зарплата, вказано також робочий час. У зв’язку з цим, кожна зміна вимагає, щоб про це повідомити воєводу, натомість зміна роботодавця вимагає нового рішення на тимчасове перебування і працю.

– Уточніть прошу, на який період видається дозвіл на тимчасове перебування та на працю в Польщі?

Міхал Санковський: Дозвіл на роботу для іноземця надається максимально на період до трьох років. Практично, за першим разом, воєвода видає такий дозвіл на період року-двох, натомість черговий дозвіл вже на три роки. Згодом, цей дозвіл можна поновлювати на чергові три роки.

– У публічному просторі нерідко з’являється інформація про те, що іноземці, зокрема, українці, забирають робочі місця в поляків. Чи це дійсно так, чи такі повідомлення можна офіційно підтвердити, бо ж існує щось таке, як тест ринку праці. Поясність, у чому це полягає.

Міхал Санковський: Тест ринку праці – це новий інститут у польському законодавстві, який полягає в тому, що роботодавець перед тим, як прийме на роботу іноземця, повинен звернутися до управління зайнятості з запитанням, чи серед зареєстрованих в управлінні безробітних є громадяни Польщі, які могли б працювати на вказаній посаді за визначену зарплату. Отже, це процедура отримання інформації про ситуацію на локальному ринку праці, яка підтверджує можливість або відсутність можливостей працевлаштувати на цю посаду громадянина Польщі або громадянина ЄС. Роботодавець називає вимоги щодо кваліфікацій працівника, його вмінь, освіти тощо. Якщо управління зайнятості підтвердить, що серед зареєстрованих безробітних громадян Польщі немає такого працівника, тоді, упродовж 14-ти днів повідомляє роботодавця про негативний тест ринку праці.

– Чи трапляється, що роботодавці обходять таку вимогу, бо хочуть прийняти на роботу дешевшого працівника.

Міхал Санковський: Роботодавці не можуть цього обійти, позаяк звертаючись до воєводи з запитом про дозвіл на тимчасове перебування і працю для іноземця, воєвода вимагає від роботодавця підтвердження з управління зайнятості. Натомість є випадки, коли не треба проходити процедуру тесту ринку праці. Це відбувається тоді, коли іноземець вже раніше отримав дозвіл на працевлаштування, і роботодавець виступає лише з заявою про продовження цього дозволу. Така ситуація є у випадку, коли, наприклад, минув термін трьох років дії дозволу, роботодавець задоволений працівником і хоче надалі з ним співпрацювати – тоді тест рину праці не є потрібний.

Читайте також:СКІЛЬКИ КРАЇН МОЖЕ ВІДВІДАТИ УКРАЇНЕЦЬ БЕЗ ВІЗИ: ЦІКАВА СТАТИСТИКА