fbpx
Події
Субсидії доведеться повернути державі: скільки спишуть і у кого заберуть знижку

Заощаджені на опаленні гроші повернутися в державну казну. В Україні 30 квітня закінчуються “зимові” субсидії. Сім’я зі “знижкою” на комуналку, яка економила на опаленні і використовувала менше тепла, залишки на своїх рахунках втратить.

Як пояснили на гарячій лінії Кабміну, переплату за центральне опалення спишуть повністю, а тим, хто опалює будинки і квартири газом, на рахунку залишать суму, еквівалентну 100 кубів блакитного палива (на даний момент 680 гривень), пише “Сегодня”.

Чому і у кого держава забере переплату? Субсидію українцям призначають на два періоди: опалювальний і неопалювальний сезон. У холодний період року держава виділяє на субсидії більше грошей, щоб компенсувати вартість опалення. Сім’ї ж, яким призначені субсидії, за комуналку платять цілий рік фіксовану суму – не більш певного відсотка від свого доходу.

Сама субсидія призначається на соціальні норми споживання. Наприклад, для сім’ї, яка опалює будинок газом, на кожен квадратний метр житлоплощі субсидія покриває 5,5 кубометрів газу. У будинку площею 70 квадратів це 385 кубів на місяць. Якщо замість 385 використати 300 кубометрів, за опалювальний сезон накопичиться переплата в 4046 гривень. Ще в минулому році чиновники обіцяли, що переплату списувати не будуть – її перенесуть на наступні місяці для того, щоб у українців був стимул заощаджувати.

“Якщо люди не використовували всю норму ресурсів на сім’ю, зекономлені кошти субсидії залишаються на рахунках сім’ї і можуть бути використані в наступні місяці, в тому числі і для погашення обов’язкової частини платежу”, – заявляв у липні 2016 року міністр соцполітики Андрій Рева.

Переплату за воду, газ і електроенергію (якщо їх не використовують для опалення) дійсно перенесуть на наступний місяць, а ось переплату за опалення – просто спишуть.

“Якщо ви опалюєте будинок або квартиру газом, на рахунку залишать суму еквівалентну 100 кубометрам газу. Якщо у вас переплата по центральному опаленню – всі гроші спишуть з рахунку і повернуть до бюджету”, – пояснили виданню на гарячій лінії Кабміну.

За словами віце-прем’єра Павла Розенка, на такий крок держава пішла через складну економічну ситуацію. При цьому чиновник погоджується: така система позбавляє українців мотивації економити. Якщо в опалювальному сезоні субсидія була призначена з запізненням, і переплата – це власні гроші, які заплатили до знижки, “зекономлені кошти”, як заявили в Мінсоцполітики, не чіпатимуть.

До слова, в меморандумі з МВФ Україна взяла на себе зобов’язання монетизувати субсидії. Якби на даний момент монетизація в Україні працювала, сім’я, яка замість 385 кубів витрачала на опалення 300 кубів газу, в кінці опалювального сезону отримала б більше чотирьох тисяч гривень “на руки”. Переплату за опалення в Україні субсідіантам спишуть в кінці цього місяця, після цього місцеві органи соціального захисту розрахують розмір нової знижки – вже без урахування вартості тепла.

Хто може залишитися без субсидії і чому в наступному опалювальному сезоні доведеться платити більше? З першого травня Кабмін ввів нові соціальні норми споживання енергоресурсів. Нововведення українці відчують вже у жовтні-листопаді цього року, коли прийдуть перші платіжки за опалення. Зараз субсидія покриває 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні “комунальну знижку” нараховуватимуть тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За діючого тарифу – це ще 204 гривні. У квартирі з такою ж площею з центральним опаленням субсидія буде покривати замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії.

У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень. Субсидія, пояснюють в Мінсоцполітики, належить тільки тим українцям, які віддають за комуналку більше 15% від свого доходу. Якщо після підвищення мінімальної зарплати в два рази офіційний дохід українців дозволяє влітку самостійно оплачувати комунальні послуги, знижку після опалювального сезону можуть забрати.

Наприклад, сім’я з трьох осіб з двома мінімальними зарплатами (3200 гривень) повинна віддавати за комуналку не більше 729 гривень, решту компенсує субсидія. Влітку такій сім’ї субсидія не призначається.

Читайте також: Прогноз погоди на 21 квітня: де вируватимуть негода та холод

Так, в Києві на оплату електроенергії, газу, гарячої та холодної води в рамках соціальної норми на трьох осіб знадобиться 710 гривень.

Відзначимо, Міністерство фінансів готує законопроект “Про верифікацію”. Якщо документ ухвалять, перевіряти субсидіантів будуть по-новому. Вже зараз за підсумками верифікації сім тисяч сімей залишилися без субсидій (Всього в країні зареєстровано 15 мільйонів домогосподарств).