fbpx
Події
Страсна п’ятниця-2017: як слід провести цей день

Страсна п’ятниця, яка в 2017 році випадає на 14 квітня, – самий особливий день останнього тижня перед Великоднем. У п’ятницю розіп’яли Ісуса Христа, і в пам’ять про його страждання християни дотримуються в цей день дуже строгий пост.

Обозреватель” зібрав основні правила і прикмети Страсної п’ятниці.

День без літургії

Цей день присвячений пам’яті про розп’яття і смерті Христа на Голгофі; зняттю його тіла з хреста і поховання. Щоб підкреслити важливість і трагічність цих подій, а також значення жертви Христа, церква не проводить в цей день літургію. Але під час вечірньої служби читають особливий канон “Про розп’яття Господа” і виносять плащаницю – велику хустку з зображенням Ісуса, що лежить в труні, в повний зріст. Плащаницю встановлюють в центрі храму, на піднесенні, прикрашеному квітами та умащеному пахощами в знак скорботи про смерть Христа.

Плащаниці існують в побуті церкви приблизно з 15 століття. Першою була знаменита Туринська плащаниця. Деякі діячі церкви вважають її справжнім шматком тканини, в який загорнули тіло Христа перед похованням. Однак результати радіовуглецевого аналізу показали, що плащаниця була виготовлена ​​в XIV столітті, тобто тоді, коли її вперше продемонстрували публіці.

У католицькій Італії Страсну п’ятницю відзначають хресною ходою з участю акторів, що зображують страту Христа.

День без їжі

Точніше, на голодному пайку. За статутом, віруючим належить повністю утримуватися від їжі до винесення Плащаниці (тобто до 14 годин), а після цього можна їсти лише хліб, сирі овочі-фрукти і пити воду.

Чого ще можна робити

Практично нічого. Не можна працювати, не можна займатися господарськими справами, особливо шити і прати. Хоча сучасні священнослужителі не наполягають на такому суворому дотриманні правил. Особливо якщо врахувати, що прання, скажімо, перетворилася в просте натискання кнопки. Було б явним перебільшенням вважати, що це тяжкий гріх, навіть для дуже релігійних людей.

Також прикмета свідчить, що не можна нічого різати (хліб, наприклад, можна тільки ламати). Само собою, не можна веселитися – співати, танцювати, дивитися комедії. Не такий це день.

Цікаво, що в Канаді та деяких штатах США Страсна п’ятниця є офіційним вихідним – держава як би визнає, що працювати в цей день грішно.

Що зробити потрібно

Після заутрені покладається принести додому свічку, з якої ви стояли під час служби, і дозволити їй догоріти вже вдома. Правда, заутрені в сучасній практиці зазвичай проводяться напередодні, тобто в четвер увечері.

Народні прикмети Страсної п’ятниці

– якщо відучити дитину від грудей саме в Страсну п’ятницю, малюк виросте сильним, здоровим і буде жити щасливо;

– якщо в цей день похмуро, то хліб буде з бур’яном;

– якщо в ніч на п’ятницю небо зоряне, то пшениця буде зернистою;

– петрушка, посіяна в цей день, дає великий урожай. Правда, незрозуміло, як же сіяти, якщо господарські роботи заборонені.

Читайте також:ДЛЯ ЧОГО 14 КВІТНЯ ТРЕБА ЗАЛИШИТИ ЇЖУ У КУТАХ І ЩО У СТРАСНУ П’ЯТНИЦЮ ПРИНЕСЕ ЗДОРОВ’Я НА ВЕСЬ РІК